Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,154 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • vitamin

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den.A dakujem za odpoved odladne vitam. pre tehotne. Este mam na vas 1 zaludnu otazku... Viem ze pre dieta je lepsia pestra strava ako vitaminy,ze si ziviny cerpa z tela zeny,ale co ta zena? Nechyba jej to?Nedodali by umele vit. aspon ako take vitaminy? Moja mama pred 25 rokmi nebrala ziadne vit. ale odislo jej zopar zubov a zriedli vlasy a ze sa odvapnuju aj kosti. Nie su nejake studie o zdravi zien ktore brali a nebrali vit. v tehotenstve? Dakujem za nazor a zelam pekny den

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  jediná žena, ktorá by mala výhodu z užívania vitamínov v tehotnosti si ich nemože dovoliť kúpiť (tretí svet, bezdomovkyne). Ostatné ženy, ktoré sa normálne stravujú si nájdu všetko v strave. Na druhej strane, v čase krízy je každá podpora farmaceutického priemyslu vítaná, určite neurobíte chybu, ak si kúpite všetky vitamíny.

Podobné otázky

 • Choroba v 38tyzdni

  , Autor: Lieska10

  Dobry den,pan profesor. Som dnes na zaciatku 38 tyzdna. Od vcera vecera ma trapi silna bolest hrdla a nadcha a neutichajuce kychanie. Teplotu chvalabohu nemam. Liecim sa lipovym cajom,vitaminom C,kvapkami do nosa na baze morskej soli a homeopatikami na hrdlo. Zlepsenie zatial necitim. Su potrebne ATB alebo staci takato domaca liecba? Nechcem nejako ohrozit babatko. Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  môžete mať bakteriálnu angínu a vtedy sú potrebné antibiotiká. Navštívte Vášho bežného praktika, vyšetrí Vám CRP a podľa výsledku aj podla klinického nálezu Vám dá prípadne antibiotiká, ak lokálna liečba nie je účinná.

 • Entizol

  , Autor: MimaLea

  Dobrý deň, pán doktor,

  chcem sa Vás spýtať, pani doktorka mi predpísala Entizol na 5 dní ráno a večer. Piatok som mala poradňu a naše bábätko je v poriadku. Všetko ok okrem výtoku. Pani sestrička má ukľudnila, ale zároveň aj vystrašila. Že ak by sme to nelieči mohli by sa indikovať plodove obaly a mohla by som potratiť. Som 21 +3 tt. Chcem sa len spýtať, či sa nedaj Bože za takú dobu mohlo dačo stať. Užívam progesterón, Femibion 2, Magnezium, Vitamín C

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neviem na základe čoho dostávate entizol, ale ak máte bakteriálnu vaginózu (BV), tak je liečba indikovaná. Bakteriálna vaginoza sa prejaví zapáchajúcim šedavým výtokom, nepríjemnými pocitmi v pošve a hlavne neprítomnosťou laktobacila v pošvovom sekréte. Je potrebné uviesť, že ak máte BV, máte zvýšené riziko predčasného pôrodu, liečba žial však toto riziko neznižuje. Dôležité sú probiotiká a laktobacili.

 • Acylpirin, teplota a plánované tehotenstvo

  , Autor: Andy55

  Dobrý deň, pán doktor,
  s manželom sa snažíme o bábätko, meriame si cyklus, zdravo sa stravujem a užívam podporné vitamíny. Je možné, že by som mohla byť na začiatku 4 týždňa, (o 6 dní by mi mala prísť ďalšia menštruácia, ak by sa to tento mesiac nepodarilo.) Mám už pár dní bolesti v podbrušku. Včera mi prišlo veľmi zle, vyskočila mi teplota tak som poslala manžela kúpiť paralen, ale nevracal sa a teplota stále stúpala už nad 38.5 tak som siahla po Acylpiríne 500mg ako prvú pomoc. Potom som sa však dočítala, že by sa nemal užívať v tehotenstve, môže takáto jednorázová dávka ublížiť? Večer mi vyšiel pozitívny test na covid a teplotu mám konštantne okolo 37.8-38.3. Paralen mi zaberie len o pol stupňa. Robím si starosti, či aj táto vysoká teplota nemôže ublížiť v prípade tehotenstva?
  Ďakujem veľmi pekne za radu a prajem pekný deň.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  acylpirín na začiatku tehotnosti sa nepovažuje za nebezpečný, a pokiaĺ tomu rozumiem, vy ešte nemáte graviditu potvrdenú. V prvom rade preliečte poriadne infekciu a potom sa uvidí. Ak sa takto budete fixovať na "otehotnenie" iba si vyrobíte psychogénnu neplodnosť.

 • Vitamin D 2000

  , Autor: Timi296

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať. Užívala som vitamín D 2000 asi 10 dní. Až potom som si všimla ze je tento nevhodný pre tehotné ženy. Môže mať nejaký vplyv na plod? Som v 10 týždni tehotenstva .ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nenašiel som žiadne štúdie o prípadnej škodlivosti vitamínu D v tehotnosti, naopak v niektorých prípadoch môže jeho užívanie znižovať riziko niektorých komplikácii.

 • Špinenie v 25 tt

  , Autor: Ann320

  Dobrý deň pán doktor.
  Som v 25tt a 2x som špinila za týždeň. Iba keď som sa utrela som videla hnedasty vytok na papieri. Inak nemam žiadne ťažkosti.
  Isla som teda na vyšetrenie, kde mi nevedeli zistiť prečo spinim. Placenta ok, babatko ok a ani na krčku nič nevideli. Naordinovali mi magnerot, kanavit, ascorutin, macmiror (lebo ze tam môže byť aj nejaká infekcia kvôli ktorej spinim) a prísny kľudový režim.
  Doktor mi povedal ze spinim kvoli tomu, lebo dvíham starsieho dvojročného syna a staram sa o domácnosť a jedine ma dokáže pred potratom zachrániť prísny kľudový režim.. Avsak na začiatku tehotenstva mi zo cytosteru zistili lahke zmeny na krčku.
  Je prísny kľudový režim nevyhnutný? Nemohla mi praskať žila na krčku? Neviem si predstaviť 3 mesiace iba ležať, nie je nejaká možnosť alebo vyšetrenie na zistenie pričiny špinenia? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  jednorázové zašpinenie nemusí znamenať žiadne riziko pre graviditu. Ak sa neksracuje krčok, nevidím význam v žiadnych opatreniach, treba iba tehotenstvo sledovať, dajme tomu o 14 dní zopakovať cervikometriu. Žiadna štúdia nedokázala pozitívny vplyv prísneho kľudového režimu pri hroziacom predčasnom pôrode, je to nezmysel a už sa vo svete neordinuje. Kanavit a ascorutin sú vitamíny, ktoré nemajú žiadny význam v tejto indikácii.