Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • vitamin

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den.A dakujem za odpoved odladne vitam. pre tehotne. Este mam na vas 1 zaludnu otazku... Viem ze pre dieta je lepsia pestra strava ako vitaminy,ze si ziviny cerpa z tela zeny,ale co ta zena? Nechyba jej to?Nedodali by umele vit. aspon ako take vitaminy? Moja mama pred 25 rokmi nebrala ziadne vit. ale odislo jej zopar zubov a zriedli vlasy a ze sa odvapnuju aj kosti. Nie su nejake studie o zdravi zien ktore brali a nebrali vit. v tehotenstve? Dakujem za nazor a zelam pekny den

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  jediná žena, ktorá by mala výhodu z užívania vitamínov v tehotnosti si ich nemože dovoliť kúpiť (tretí svet, bezdomovkyne). Ostatné ženy, ktoré sa normálne stravujú si nájdu všetko v strave. Na druhej strane, v čase krízy je každá podpora farmaceutického priemyslu vítaná, určite neurobíte chybu, ak si kúpite všetky vitamíny.

Podobné otázky

 • PTS a ASA

  , Autor: Jul652

  Dobry den,
  pan profesor, po absolvovani PTS mi vyslo vyssie riziko preeklampsie a tiez riziko rastovej restrikcie plodu, bol mi nasadeny anopyrin 150 mg/24h, som v 12tt + 3 dni, chcem sa preto opytat, ci je uzivanie anopyrinu v takejto davke pre plod bezpecne a ci ho nemoze nejako poskodit, ci plod nemoze byt potom vacsi a pod., vyssi tlak nemam vobec, skor nizky...a este by som sa chcela opytat kedy je vhodne ho uzivat rano alebo vecer ? Beriem tiez vitaminy lejdyvita 2, je vhodne to kombinovat s anopyrinom ? Samozrejme po nejakom casovom odstupe...
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Vaša dôvera k Vášmu lekárovi je asi na negatívnej úrovni, ak takto hrubo spochybňujete jeho odporúčanie.
  Preventívne podávanie Anopyrínu u žien s rizikom je jedno z najlepších opatrení, ktoré sa v poslednej dobe zaviedli a znižuje riziko ťažkej preeklampsie až o 40%. Užívanie je lepšie večer. Vitamíny sú nepotrebné.

 • Epilepsia v tehotenstve

  , Autor: DOM.ka

  Dobrý deň. Momentálne som v 23 tt a liečim sa už dlhšie na epilepsiu. Veľké zachvaty nemávam, skôr menšie ako sú zavraty a dezorientácia v priestore. Užívam Levetiracetam a počas tehotenstva mi bol namisto Eslibonu zmenený Lamotrigin, ktorý je menej škodlivý ako liek, ktorý som užívala predtým. Ide o to, že do 21 tt aj po zmene lieku bolo všetko v poriadku, žiadne závraty. Už asi 2 týždeň cítim zmenu záchvatov, neobjavuje sa to každý deň ale aj 2 dní po sebe v priebehu týždňa. Môže to byť spôsobené aj tým, že postupne prechádzam do vyššieho štádia tehotenstva, že aj ten organizmus tú zmenu pociťuje? Keď sa necitim dobre, tak si ľahnem, oddychujem a obcas sa mi podari aj zaspať. Potom aj tie zavraty zmiznú.Kontrolu u neurológia mam začiatkom júla, nerada by som, ak by sa mi lieky počas tehotenstva, kým to nie je nutné zvyšovali a či nie je príčinou aj to, že chyba v tele nejaký vitamín a taktiež či po pôrode tie zavraty ustúpia.Ďakujem

 • Aké vitamíny?

  , Autor: 99motylik9

  Dobrý deň,

  chcela by som sa informovať, ktoré tehotenské vitamíny sú naslepšie v 1. trimestri?

  Femibion 1
  Lejdyvita 1
  Alebo jamieson prenatal complete multivitamín / jamieson prenatal complete s dha a epa

  Čítala som, že najviac kyseliny listvoje je v Jamieson vitamínoch. Neviem teda, či vo Femibione a Lejdyvita 1 je dostatočné množstvo potrebných vitamínov.

  Prípadne je lepšie brať väčšie množstvo kyseliny listovej a potom doplniť tiež zvlášť ďalšie vitamíny ? Beriem ráno vitamín C 1000, D 2000, E 400, Selen 100, zinok 25. Je možné tieto vitamíny kombinovať aj s vyššie spomínanými teh. vitamínmi alebo potom už len tie ?

  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  normálne sa stravujúca žena v našich podmienkach nepotrebuje v podstate žiadne doplnky stravy v tehotnosti, maximálne kyselinu listovú. Ostatné je zbytočné.

 • Opar

  , Autor: Janicka317

  Dobrý deň, mám opar v tehotenstve 11tt, môže to mať vplyv na plod ? Ja ich mávam často hlavne v zime , ale raz som už potratila, a mala som herpesy už na začiatku ale na celi ústach , teraz len trocha no mam obavi beriem fembion vitamíny . Ďakujem za radu .

 • Inofolic v tehotenstve

  , Autor: 99motylik9

  Dobrý deň, 3 mesiac beriem Inofolic Premium, kvôli PCOS a vysokému AMH. Podarilo sa mi dostať 10.04.2024 (od 16.10.2023) menštruáciu a následne až 11.05.2024 ovuláciu. 22.05.2024 mi vyšiel pozitívny tehotenský test. Viem, že pri PCOS je to také riskantné ešte všetko, ale chcem sa spýtať, či pokračovať v inofolicu Premium alebo sú nejaké vhodnejšie vitamíny v tomto období? ĎAKUJEM moc za Vašu odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na začiatku tehotnosti je najdôležitejším vitamínom kyselina listová, ktorú inofolic obsahuje v dostatočnom množstve, tak nevidím dôvody na zmenu.