Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Opuchy noh

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobra pan doktor somn v 36tt, a neustale mi opuchaju nohy, dns som bola na poradni a tlak bol 130/90, tak ma lekarka odporučila na prijem do nemocnice babetko je otočene KP, tak chcela by som vedieť vaš nazor či je možne robit sekciu pri takom tlaku. Alebo musim rodiť spontanne. Ja by som radšej sekciu tak neviem je to riziko rorodiť spontanne?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tlak je hraničný, je potreba spraviť ešte nejaké vyšetrenia, krv, moč a podľa toho rozhodnúť či sa jedná o preklampsiu alebo nie.
  Postup je prísne individuálny, závisí aj na presnej polohe plodu aj na jeho odhadovanej hmotnosti, všetko Vám vysvetlia v nemocnici, ja mám málo údajov, aby som niečo predpovedal.

Podobné otázky

 • Tlak na hrudi

  , Autor: Ada_12315

  Dobrý deň, mávam návaly tepla a tlak na hrudi najprv som to mávala len večer keď som ľahla do postele no teraz sa mi to deje aj cez deň. Musím to predychavat. Momentálne som v 36 týždni tehotenstva a začali mi strašne nohy opuchat. Magnézium som vysadila lebo som mávala silné hnačky vraj z neho. Takže dám si ho keď raz za deň.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  opuchy nôh sú v tehotnosti bežné, pretože v krvi je menej bielkovín a tekutiny preto unikajú do tkanív, a nohy sú najnižšie, takže tam sa unikajúca tekutina hromadí najviac. Zvýšte príjem bielkovín a vykladajte si nohy pri ležaní vyššie.
  Ale tlaky na hrudi nie sú normálny príznak, určite by bolo dobré vyhľadať pôrodnicu, kde budete rodiť a nechať sa vyšetriť.

 • opuchy nôh v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,chcela by som sa vás opýtať,na opuchy nôh-momentálne som v 35týždni tehotenstva a začali mi opúchať nohy.Lekár mi odporučil vykladať nohy čo aj pravidelne robím no akosi to moc nepomáha.V lekárni mi odporučili vitamínové doplnky NONSALT vraj by to mohlo pomôcť tým opuchom.Na internete som našla že to môžu brať aj tehotné a dojčiace matky.Chcela by som sa spýtať či je to teda možné a ak áno koľko mám brať denne,nakoľko v letáku píšu 1-5 tabliet denne.Prosím poraďte mi,ďakujem Kataína.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak máte normálny tlak, tak opuchy neznamenajú nebezpečenstvo, sú prejavom nižšej hladiny bielkovín v krvi, čo je ku koncu gravidity normálne. Trošku pomáha zvýšený príjem bielkovín v gravidite (mliečne výrobky, maso), ale zázraky nečakajte, možno skúsiť aj Detralex. Nonsalt nie je vhodný pre tehotné, lebo tehotenské opuchy sú úplne iného povodu ako tie, na ktoré je určený.

 • opuchy a močenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Som v 23.týždni gravidity, dva týždne mi pretrvávajú veľké opuchy nôh, mávam kŕče ktoré začínajú v zadnej časti tela a smerujú až do lýtok, neviem či tie kŕče súvisia s opuchmi, niekedy nemôžem spraviť ani krok, mám sedavé zamestnanie a denne okrem soboty a nedele sedím 8,30 hod. Sú opuchy v tehotenstve veľmi nebezpečné a čo môžu spôsobiť?
  Moja druhá otázka: pijem denne do 5 l tekutín a nato ako veľa pijem málo močím
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bolo by vhodné vyšetrenie krvi, sledovanie tlaku krvi a vyšetrenie zbieraného moču za 24 hodín na odpad bielkovín. Takto skoro opuchy sa v takom rozsahu nevyskytujú a može to znamenať nejakú komplikáciu, hlavne ak máte pocit, že málo močíte. Navštívte gynekologa a podrobne ho informujte.

 • OPUCHY NOH

  , Autor: Registrovaný používateľ

  DOBRY VECER DNES MA PREPUSTILI PO TROCH DNOCH Z NEMOCNICE KVOLI TYM OPUCHOM A TLAKU 130/90. LEKARKA MA TAM ODPORUCILA NA POZOROVANIE. VYSETRENIA KTORE MI ROBILI TEDA LABORATORNE BOL V PORIADKU AJ MOC NEGATIVNY V SPAVE PRE LEKARA MMA DIAGNOZU 013 JE TO /GESTOZA/? ALEBO IDE ONIECO INE? zAKLADNE OCHORENIA PRE K¨TORE SOM BOLA PRIJATA JE TU NAPISANE GESTAČNA HYPERTENZIA BEZ VÝZNAM.PROTEÍN URIE MOHLI BY STE MY VYSVETLIT ČO TO JE? ´DAKUJEM.A CHCELA BY SOM VEDIET VAS NAZOR NA TO ZE BABETKO MAM STALE OTOČENE kP TAK JE INDIKACIA NA SEKCIU KED SA MI ASI POTVRDILA TA GESTOSIS IN GRAV.USG: AP+, p.p.KP post.II, BP 87,5-35,3tg, FL 68,6-35,2tg, pl-fundus ZS-typ I, SID2,36, RI0,58. CTG-reakt.typ krivky. Vag.vys.hrdlo niečo skratene, vonk.br.na špic. prsta to znamena že som otvporena na špic prsta?, vnut.uzavreta, vody staja kontrakcie oved.čast vysoko nad vchdom, OPP136/min. mohli by ste sa mi ktomu vyjadrit aj vy dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  diatnoza O13 je tehotenská hypertenzia bez proteinúrie, teda nejde o gestozu. Ak sa nevylučuje bielkovina do moči tak sa nejedná o preeklampsiu, doležité je sledovať tlak.
  Samotné KP a vysoký tlak nie je rovno indikáciou na cisársky rez, závisí na mnohých faktoroch. na UZV chýba rozmer bruška, preto je bezcenné.
  Vaginálne vyšetrenie je normálne, ste otvorená pre špičku prsta.

 • opuchy noh

  , Autor: Registrovaný používateľ

  A ak sa jedna o tu preklampsiu je nutne tehotenstvo ukončiŤ? Zatial moč bol dnes negatívny.A akym sposobom sa u vas ukončuje tehotenstvo ak ide o preklampsiu. Spopnánne alebo sekciou.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  závisí na výsledkoch laboratórnych hodnot, a na ďalších vyšetreniach, vrátane ultrazvuku. Ak sú výsledky hrozíve, je vhodné tehotnosť ukončiť.
  Sposob ukončenia sa volí podľa pripravenosti porodných ciest a podľa závažnosti preeklampsie.