• epidurál alebo sekcia?

    Vážený pán Dr. Záhumenský,
    už dlho sledujem Vašu poradňu, veľakrát mi počas tehotenstva pomohla a hlavne dodala odvahy riešiť problémy aj inak, ako je zvykom na Slovensku. Dospela som do posledného štádia tehotenstva a od pôrodu ma už len mesiac. Chcela by som sa Vás opýtať na Váš názor. Kvôli úrazu chrbtice mi ortopéd odporučil pôrod sekciou, ale niekoľkokrát mi prízvukoval, že rozhodnutie je na mne, že poúrazový stav nie je až taký vážny, že by bola sekcia bezpodmienečne nutná. Som teraz na vážkach, či ísť na sekciu alebo zvoli epidurálnu anestézu. Intuitívne by som bola za to druhé, ale trošku sa obávam, či práve tá časť chrbtice (krížová), ktorá prekonala úraz, nebude nejak príliš utlmená a ja nebudem vedieť odhadnúť intenzitu tlačenia. Druhým problémom je aj to, že v meste, kde sa chystám porodiť cez víkend epidurálnu anestézu neposkytujú a ak to vyjde akurát na víkend, tak neviem....
    Ďakujem Vám za Váš názor gynekológa, ako aj za "politické vsuvky", ktoré sú mimoriadne trefné.

    Dobrý deň,
    vyjadrenie ortopéda je veľmi zavádzajúce a hlavne mňa ako porodníka by to "vytočilo" do biela.
    Pretože, on sa má vyjadriť, či poranenie chrbtice bráni spontánnemu porodu a nie to nechať na Vás. Osobne si myslím, že zrejme dovod na cisársky rez nemáte, je to čistý alibizmus.
    Epidurálna analgézia je výborná, jej hlavnou výhodou, pri dobrom dávkovaní je, že nepotláča pocit nutkania na tlačenie a ženy pekne spolupracujú aj s ňou. Vyššie percento kliešťových porodov pri epidurálnej analgézii sa vysvetľuje tým, že porodníci vďaka svojej netrpezlivosti pri epidurále radi prevedú kliešte, pretože to pacientku nebolí. Porodom s epidurálom sa treba učiť.
    Politické vsuvky sú moje zúfalé výkriky do tmy .)