Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Pôrod KP

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Moje dieťa má polohu KP, rodiť by som mala síce až v auguste a viem, že je ešte šanca, že sa bábo otočí, ale ja tomu veľmi neverím. Som v 32.tt a je to 4. teho. Ani predchádzajúce deti ku koncu nemenili veľmi polohu. Neverím ani babským radám, ako chodiť po štyroch a pod. Už som rodila KP, pri druhom teho, išlo to hladko, ale dcéra bola maličká 2,86 kg a mala som vtedy "svoju" pôrodníčku, ktorá sa o mňa starala. Teraz budem rodiť pri lekárovi, ktorý bude práve v službe. Takže mám obavy z komplikácií, ktoré môžu počas toho pôrodu nastať. Myslíte, že je lepšie požiadať v takomto prípade o sekciu? Mám na to vôbec právo? Alebo o čo by som sa mala pred spontánnym pôrodom KP zaujímať u službukonajúceho pôrodníka? O čo by som mohla požiadať? Môže niečo takýto pôrod uľahčiť? Prosím poraďte mi, mám z toho dosť veľký strach. Privítam aj Vaše osobné skúsenosti s vedením KP pôrodov. Musia byť pri pôrode v takom prípade 2 lekári? Ďakujem veľmi už vopred. Lucia
  PS: ako sa rieši situácia, keď sa porodia nožičky a ďalej to z nejakého dôvodu nepôjde? Je potom ešte možná sekcia? Ďakujem!

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v 32. týždni sa ešte polovia KP otočí na hlavu.
  Ak plod neprerastie 3,6 kg určite by som nežiadal o cisársky rez. Hlavne ak ste už KP rodila. Ja osobne KP rodím rád, a je mi ľúto, že v poslednej dobe si ženy pri tom samé vynucujú porod cisárskym rezom. u štvrtorodičky by však cisársky rez bol naozaj postup non lege artis, hlavne ak ste už KP rodila. Doležitý je odhad hmotnosti plodu.
  A stále však verím, že sa plod ešte otočí.
  Sekcia je možná ak sa porodia iba nožičky.

Podobné otázky

 • poloha KP

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer chcela by som vedieť či je šanca že sa babo otočí som prvorodička, a v 35tt, babo je otočene zadočkom dole a lekarka už nedava šancu že sa otočí a zvažuje skor cisarsky rez, ako porod KP, vraj je to 50 na 50. Ja som prvorodička a tiež by som rodila cis.rezom. J e šanca že sa otočí 29.8.2009 idem ešte na ultrazvuk kde by ho mala zmerat, a zvážit.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  DObrý deň,
  šanca je síce reálna ale pomerne malá.
  Čo sa týka vedenia porodu je to prísne individuálne, podľa hmotnosti plodu, podľa stavu porodých ciest. My však sa pri tom radíme aj s rodičkou a chceme vedieť jej názor.