• Pôrod KP

    Dobrý deň. Moje dieťa má polohu KP, rodiť by som mala síce až v auguste a viem, že je ešte šanca, že sa bábo otočí, ale ja tomu veľmi neverím. Som v 32.tt a je to 4. teho. Ani predchádzajúce deti ku koncu nemenili veľmi polohu. Neverím ani babským radám, ako chodiť po štyroch a pod. Už som rodila KP, pri druhom teho, išlo to hladko, ale dcéra bola maličká 2,86 kg a mala som vtedy "svoju" pôrodníčku, ktorá sa o mňa starala. Teraz budem rodiť pri lekárovi, ktorý bude práve v službe. Takže mám obavy z komplikácií, ktoré môžu počas toho pôrodu nastať. Myslíte, že je lepšie požiadať v takomto prípade o sekciu? Mám na to vôbec právo? Alebo o čo by som sa mala pred spontánnym pôrodom KP zaujímať u službukonajúceho pôrodníka? O čo by som mohla požiadať? Môže niečo takýto pôrod uľahčiť? Prosím poraďte mi, mám z toho dosť veľký strach. Privítam aj Vaše osobné skúsenosti s vedením KP pôrodov. Musia byť pri pôrode v takom prípade 2 lekári? Ďakujem veľmi už vopred. Lucia
    PS: ako sa rieši situácia, keď sa porodia nožičky a ďalej to z nejakého dôvodu nepôjde? Je potom ešte možná sekcia? Ďakujem!

    Dobrý deň,
    v 32. týždni sa ešte polovia KP otočí na hlavu.
    Ak plod neprerastie 3,6 kg určite by som nežiadal o cisársky rez. Hlavne ak ste už KP rodila. Ja osobne KP rodím rád, a je mi ľúto, že v poslednej dobe si ženy pri tom samé vynucujú porod cisárskym rezom. u štvrtorodičky by však cisársky rez bol naozaj postup non lege artis, hlavne ak ste už KP rodila. Doležitý je odhad hmotnosti plodu.
    A stále však verím, že sa plod ešte otočí.
    Sekcia je možná ak sa porodia iba nožičky.