Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,037 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • testy

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som počuť Váš názor na výsledky zo skríningu . Výsledok pozitívny, zvýšené riziko downovho syndromu 1:250, riziko NTD 1:5300, testy boli robené v 16 týždni podľa PM, v 15. týždni podľa UZV, hodnoty: MS-AFP hodnota 10,77 ng/mL - 0,51 MoM, total hCG hodnota 33,820 kiu/L - 1,17 MoM. Môj gynekolog mi k tomuto nič viac nepovedal, odoslal ma na genetické vyšetrenie. Myslíte, že bude nutná amniocentéza? Mám 30 rokov a toto je moje tretie tehotenstvo. Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  amniocentézu navrhujeme pri riziko vyššom ako 1: 100, niekedy 1:200
  Ak je to medzi 1: 100 a 1:1000 možno navrhnúť iba dokladné ultrazvukové vyšetrenie so zameraním sa na tzv. minor markery, ktorých prítomnosť alebo neprítomnosť riziko zvýši alebo zníži.

Podobné otázky

 • Svrbenie tela

  , Autor: pt_mich

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na Váš názor ohľadom svrbenie kože. Momentálne som v 39.tt. Prvýkrát som cítila svrbenie rúk a nôh niekoľko týždňov dozadu. Moja gynekologička mi vzala krv na pečeňové testy, ktoré boli v poriadku. Svrbenie ustúpilo. Neskôr sa objavilo znova, aj s bolesťou pod pravými rebrami. 15.5.2024 som bola na pohotovosti, kde odobrali znova krv na pečeňové testy aj žlčové kyseliny. Výsledky boli v poriadku a bolesť bola pripísaná zistenej hydronefróze pravej obličky. Svrbenie znova trochu ustalo, ale asi týždeň na to začalo zas. Znova som o tom hovorila svojej gynekologičke na poradni 24.5.2024. Tá mi povedala, že mi testy znova robiť netreba, keď 9 dní predtým boli v poriadku. A že pokiaľ to svrbenie nie je neúnosné, nejde o cholestázu. Odvtedy sa snažím na to nemyslieť, ale stále ma sem tam svrbia ruky a nohy. CTG som odvtedy už mala robené asi 3x, bolo v poriadku. Bojím sa o bábätko, veď som už takmer na konci. Mohlo by ísť o cholestázu? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hladina žlčových kyselín pri cholestáze nie je stabilná, kolíše a mení sa. Okrem toho ju treba sledovať nie nalačno ale hodinu po jedle. Osobne by som zvážil vyvolanie pôrodu, ak ste už v ukončenim 39. týždni, pretože naozaj môže ísť o cholestázu.

 • 5.chroba

  , Autor: Emilka Milka

  Dobrý deň.

  Momentálne som 27+0 tt. Pred 8 dňami som bola v kontakte s dieťaťom u ktorého sa 2 dní dozadu spravila vyrážka typická pre 5.chorobu.
  Dnes som volala svojej gyn, ale sestrička ma odbila ze kým nemám príznaky nemám nič riešiť. Najbližsiu poradňu mam 6.5. Stačí vtedy riešiť sono pripadne krvné testy, alebo mam u gyn trvať na skorsom vyšetrení?

  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  dieťa bolo pravdepodobne infekčné a ideálne by bolo stanoviť Vám v krvi protilátky, či ste pred infekciou chránená. Ak nie, bude treba o 14 dní opakovať protilátky, či neprepuklo ochorenie a ak áno, sledova´t stav plodu ultrazvukom.

 • Môže byť zvýšené AFP kvôli krvácaniam a hematómom?

  , Autor: Patrich

  Dobrý deň pán profesor,

  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď na otázku:

  https://mamaaja.sk/poradne/archiv-poradne-gynekologa-mudr-z/tehotenstvo-a-dojcenie/otazka-69166

  Po všetkých komplikáciách som dostala informáciu, že mi vyšiel pozitívny triple test na NTD, 1:25. Ihneď som sa objednala k Dr.Čunderlíkovi - aj keď som len v 17tt, veľké deformácie by už mali byť zreteľné. Sestrička sa ma spýtala, či som v tehotenstve nekrvácala, lebo vtedy majú skúsenosť, že vychádzajú tieto testy falošne pozitívne. A ja krvácam/špiním už mesiac, mala som aj niekoľko hematómov.

  Môže súvisieť vyššie AFP (hodnotu neviem) s krvácaním? Stretli ste sa, prosím, s niečím takým?

  Ďakujem Vám veľmi pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno krvácanie zvyšuje prechod niektorých látok od plodu k matke, a teda môžete mať v krvi vyššie hladiny AFP, pričom v plodovej vode sú normálne hladiny a plod nemá rázštep chrbtice (NTD).
  Potrebné je dôkladné UZV vyšetrenie, prípadne zvážiť aj odber pldoovej vody na stanovenie hladiny AFP.

 • Parvovirus - 5. Choroba

  , Autor: Zuzka1990

  Dobrý deň pán doktor,

  Keďže je teraz dosť rozšírená 5 choroba a syn mi chodí do škôlky tak som si dala spraviť testy na protilátky parvovirusu.
  Výsledok: parvovirus B19 IgM - negat
  Parvovirus B19 IgG - 59,20 pozit. <=1,99
  To znamená že som to v detstve prekonala? Vopred ďakujem za odpoved a nemusím sa teda obávať keby to aj malý dostal už to nemôžem ja dostať a ublížiť plodu som v 27tt?

 • Primárny trombofilný stav

  , Autor: Johankaa7

  dobrý deň p. doktor,

  kvôli zvýšenému fibrinogénu (4,96) ktorý sa ukázal v kvrných odberoch v 1. trimestri ma moja gynekologička odoslala na hematológiu, kde mi boli robené krvné testy.

  Fibrinogén po opakovanom osbere klesol na 4,56.
  No zistili mi trombofilný stav s nasledujúcimi mutáciami:

  - bez poruchy plazmatickej hemostázy a fibribnolýzy
  - hyperfibrinogenémia
  - aktivacia koagulacnych faktorov
  - vrodená APC rezistencia - mutácia F V Leiden heterozygotná forma
  - mutácia MTHFR C677T heterozygotná forma
  - mutácia ß- fibrinogénu G455A heterozygotná forma
  - mutácia FXII C46T heterozygotná forma
  - mutácia FXIII val34leu heterozygotná forma
  - mutácia PAI - 1 4G/5G heterozygotná forma
  - mutácia GPIa c 807 T heterozygotná forma
  - vyššia hladina folátu, hypovitaminóza D

  Pani doktorka mi povedala že zatiaľ nieje potrebná liečba, a bude ma sledovať. na ďalší odber idem o 6 týždňov.

  Chcela by som vás poprosiť aj o Váš názor čo sa týka liečby, keďže všade počúvam, že tehotné ženy s trombofíliou si pichajú injekcie na riedenie krvi. Je to v poriadku, že mi nič nebolo nasadené? Niesú moje výsledky natoľko rizikové pre moje tehotenstvo? Momentálne som v 18. týždni tehotenstva, bez komplikácii, a bez komplikácií taktiež pred otehotnením.

  Vopred Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hladinu fibrinogénu máte úplne normálnu pre tehotné, vyšetrenie bolo zbytočné a uvedené mutácie majú iba malý klinický význam. Som rád, že vám zbytočne nepodávajú lieky, ktoré sa z obľubou podávajú na Slovensku veľmi masívne a veľmi zbytočne, tzv. "pre istotu".