Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Odber choriovych klkov / NT

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan Dr.!
  Poprosila by som Vas o dalsi nazor/radu. Som v 10tt. V 12tt+1 mi budu robit odber choriovych klkov, vzhladom k moznym chromozomalnym porucham z partnerovej strany. Moja otazka je, ci si mam este po tomto odbere vyziadat aj NT test, alebo je to uz zbytocne. Ide mi o to, ci tym NT testom zistia aj nieco viac nez odberom choriovych klkov. Asi sa mylim, ale odberom CH klkov sa zistia len chromozomalne vady a NT je mozne odhalit aj vyvojove vady, ci??? Podla Vas, mam ziadat aj o ten NT test?

  Este jedna otazocka :-) Naposledy mi bolo vykonane cytologicke vysetrenie steru z krcka maternice na SK priblizne pred 1-1.5 roka. Mal by sa tento ster vykonat aj pocas tehotnosti? Co som sa docitala, tak zevraj ano. Problem je, ze ja som v zahranici a tu sa ster z krcka robi RAZ ZA 5 ROKOV!!!! Takze ma hned odpinkali, ze som stale v limite. Otazocka pre Vas: mam ist na SK si dat tento vykon previest? Kvoli zdraviu sa tam aj doplazim.

  Moooc Vam dakujem za Vasu odpoved a Vas cas, velmi si to cenim. Neodpustim si malu poznamocku na zaver: Tie Vase humorne odpovede ma nuutia citat kazdy jeden prispevok :-))) Len tak dalej :-)))
  Dakujem este raz a pekny den!
  Andrea

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ultrazvukové vyšetrenie NT odhalí iba vady, ktoré sú detekovateľné z biopsie choriových klkov, takže nie je to potrebné. Na druhej strane však je vhodné podrobné ultrazvukové vyšetrenie v I. trimestry, aby sa vylúčili iné vady, napríklad končatín.
  Odber cytológie je na slovensku súčasťou prenatálnej poradne a je vhodný.
  Osobne si myslím, že Vám ho aj v zahraničí na požiadanie prevedú, iba neviem, či Vám ho uhradí poistenie.

  Takže moje odpovede sú smiešne ? A ja ich myslím tak vážne :)