• Endometrioza a tehotenstvo.

    Dobrý deň,prosím o radu...už rok sa pokúšame s manželom o dieťa.Boli sme už aj v dvoch sanatoriach pre liečbu neplodnosti,no lekári nás tlačili do IVI. Mam 32r. a manžel 30r.Na laparoskopickom vyšetreíi mi zistili že jeden vajcovod mam nepriechodný a na tej istej strane našli malé endometriozne ložiská.Druhý je v poriadku ale na druhej strane v ľavo sa nachádza vzrast.Záver:Endometriosis genitalis 2. Manžel mal problém:Mal vrastenú žilku v semenníku,tá mu ohrievala spermie a zároveň spomaľovala,bol to odstrániť operačne a na liečbu bral Proviron a Prostamol. Už asi pol roka ma všetko v poriadku.Lekar nás tlačil na IVI . Prosím o radu čo robiť? Je vhodne postupiť laparoskopiu na odstránenie mojích problémov,alebo sme zvažoval aj IUI, no neviem či by to pomohlo. Na IVI nechceme isť. Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    skúšate rok a už dve sanatóriá ?????? Laparoskopia ???
    Pár je neplodný, ak sa mu nedarí minimálne rok až dva, žiadne vyšetrenia ani liečba nezvýšia šancu na otehotnenie oproti bežnému sexu v čase 2 roky skúšania. Verím, že endometriózu odstránili, ak Vás už operovali laparoskopicky v čase ani nie rok snaženia.
    Osobne by som navrhoval ešte rok skúšať normálne, pravdepodobnosť je cca. 25% rovnaká ako pri IVF. U Vás možno skúsiť indukciu ovulácie na 3 mesiace. Ak to nezaberie, potom IVF.