Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,574 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Endometrioza a tehotenstvo.

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,prosím o radu...už rok sa pokúšame s manželom o dieťa.Boli sme už aj v dvoch sanatoriach pre liečbu neplodnosti,no lekári nás tlačili do IVI. Mam 32r. a manžel 30r.Na laparoskopickom vyšetreíi mi zistili že jeden vajcovod mam nepriechodný a na tej istej strane našli malé endometriozne ložiská.Druhý je v poriadku ale na druhej strane v ľavo sa nachádza vzrast.Záver:Endometriosis genitalis 2. Manžel mal problém:Mal vrastenú žilku v semenníku,tá mu ohrievala spermie a zároveň spomaľovala,bol to odstrániť operačne a na liečbu bral Proviron a Prostamol. Už asi pol roka ma všetko v poriadku.Lekar nás tlačil na IVI . Prosím o radu čo robiť? Je vhodne postupiť laparoskopiu na odstránenie mojích problémov,alebo sme zvažoval aj IUI, no neviem či by to pomohlo. Na IVI nechceme isť. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  skúšate rok a už dve sanatóriá ?????? Laparoskopia ???
  Pár je neplodný, ak sa mu nedarí minimálne rok až dva, žiadne vyšetrenia ani liečba nezvýšia šancu na otehotnenie oproti bežnému sexu v čase 2 roky skúšania. Verím, že endometriózu odstránili, ak Vás už operovali laparoskopicky v čase ani nie rok snaženia.
  Osobne by som navrhoval ešte rok skúšať normálne, pravdepodobnosť je cca. 25% rovnaká ako pri IVF. U Vás možno skúsiť indukciu ovulácie na 3 mesiace. Ak to nezaberie, potom IVF.