Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,574 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • prirodzený potrat

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,

  chcem vás poprosiť o objektívny názor na môj prípad - nemáme s partnerom problém s otehotnením, ale neskôr s vývojom plodu, 2-krát som potratila v 7 týždni a je to pre nás veľmi bolestivé... nikdy sme to ani nehovorili rodine ani priateľom, chceli sme vždy počkať až do 12. týždna a potom to oznámit... ale toho sme sa nikdy nedočkali... Lekár mi na to nič nepovedal, len že máme skúšať ďalej, vždy zasa ten ďalší a ďalší mesiac... vždy to odišlo prirodzene, teda ako menzes... mala som bolesti - omnoho väčšie ako pri menzese a neskutočne ma boleli vždy aj stehná.. tak som šla k lekárovi, aby vylúčil mimomaternicové tehotenstvo a iné možné komplikácie a na môj dotaz, prečo a čo teda môže byť zlé a ako tomu predísť, či mám brať vitamíny alebo... nič... len že je to normálne a zaoberať sa tým bude až po roku, čo by sa to opakovalo, resp. po 3 potratoch... ale ja to už nechcem zažiť... ja viem, denne sa s tým stretávate, je to pre vás už rutina... ale pre mňa je to úplne demotivujúce... vždy sme si dali s partnerom pauzu, 2-3 mes., ale teraz sa už normálne do toho bojíme ísť, teda hlavne ja a moja psychika.. čo keď zasa... užívam už aj kyselinu listovú, aj predtým som brala babyplan... je možné si na požiadanie dať uroíbiť nejaké testy, aby sme príp. vedeli kde a v čom je problém? nie je problém si tie testy uhradiť aj ako nadštandartný výkon, len nech už by sa mi to nestalo po 3 krát...
  Ďakujem za názor a príp. radu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  potrat je náhodný jav, až 20% poznaných tehotnosti sa potratí, tých nepoznaných sa potratí až 60%. Preto sa po 2 potratoch ešte nič nevyšetruje, pretože v naprostej vačšine ide o náhodu a žena ďalšiu tehotnosť donosí.
  Do úvahy spadá genetické vyšetrenie páru, ale nutno povedať, že možnosti liečby opakovaného potrácania sú minimálne.