Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Diabeticka na inzuline a tuzba po babatku.

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor,
  som diabeticka na inzuline, pravidelne sledovana u mojej Mudr. Onedlho budem mat 38 rokov. Gynekologicky som vraj v poriadku, aj partner uz bol na vysetreniach a vsetko ok, a stale sa mi nedari otehotniet. Raz som uz bola tehotna pred 10 rokmi ale zaciatkom 4 mesiaca (v 14 tt) som potratila. Ovulacia prebieha, sledujem si to ovulacnymi testami z lekarne. Prosim o radu, ci to, ze som neotehotnela moze suvisiet s cukrovkou, alebo s vekom, alebo pripadne s cim este by to mohlo suvisiet a ake vysetrenia by som mala absolvovat (napr. hormonalne, atd). Takisto by ma zaujimalo ci by v pripade otehotnenia mohlo mat moje dieta nejake postihnutia, kvoli mojej cukrovke. Dakujem vopred za odpoved.Zuzana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade určite informujte svojho diabetológa o Vašom pláne otehotnieť. POtrebné je dokladné vyšetrenie - podstatný je stav Vašich ciev - očné pozadie, krvné testy na obličky, pečeň a glykozylovaný hemoglobín.
  Ak máte tieto nálezy v norme a ste dobre kompenzovaná, nemal by byť problém s otehotnením v súvislosti s cukrovkou.
  Ako diabetička máte niektoré zvýšené riziká v tehotnosti, vrodené vady (srdca a končatín plodu) ale sú aj problémy s kompenzovaním hladín glukózy.
  Po diabetologickom vyšetrení so záverom a doporučením navštívte poradňu pre neplodné páry.