Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,574 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Otehotnienie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor. Mám 29 rokov, manžel 33r. a snažíme sa o bábätko. Keď som mala 20 rokov, ostala som so svojím terajším manželom tehotná. Mali sme vtedy veľa dôvodov na to, aby sme ho v 8 týždni umelo prerušili. Menštruáciu som mala vždy pravidelnú - 26 dňový cyklus. Môjmu zamlčanému potratu v júni tohto roku /4t.+5/, predchádzali zdrav. problémy. Rok a pol som medzi cyklami krvácala. Niekedy trocha v strede cyklu, inokedy aj celý mesiac v kuse. Potom som bola dva mesiace v poriadku a vtedy sa nám podarilo otehotnieť....Počas 4 mesiacov po potrate, kedy som brala Duphaston som sa psychicky cítila veľmi zle. Nemala som chuť na sex, každá maličkosť mi na manželovi prekážala. Pripisovala som to lieku, lebo s potratom som sa dobre vyrovnala. Teraz ho 2 mesiace neberiem a svet je oveľa krajší. Cyklus sa mi skrátil na 24 dní, je slabší. Tento mesiac som mala asi od 14 do 22 dňa cyklu zvýšenú teplotu 37 - 37,2 C, veľké, bolestivé prsia, sem-tam ma z jedla riadne naplo, cítila som sa inak. Potom teplota ustúpila, prsia sa mi výrazne zmenšili a na 24 deň som dostala menštruáciu. Mohla som byť tehotná, ale neudržalo sa to? Môžno kvôli zaniknutiu žltého telieska, keď som nebrala Duphaston? Môže byť problém vo vajíčku, alebo v sperimii, ak dôjde k potratu, alebo si to príroda zariadi sama...Prepáčte za dlhý dotaz a ďakujem za jeho zodpovedanie.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  uvedené príznaky vobec nesvedčia pre graviditu, mohlo ísť o účinok Vašich gestagénov. A keby aj je to úplne bežné, takto zanikne až 60% gravidít.

Podobné otázky

 • postup vyšetrení

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň!
  S manželom sa takmer rok snažíme o bábätko a stále sa nám nedarí.
  Doteraz som u svojho gynekológa absolvovala bežnú prehliadku s odberom krvi, predvčerom HSG vyšetrenie a teraz nasleduje laparoskopia.
  Chcela by som sa spýtať, či treba robiť hneď laparoskopiu, či by som nemala užívať najprv nejaké tabletky, príp. folikulometria, hormonálny profil...
  Môj gynekológ tvrdi, že zatiaľ žiadne príznaky, prečo neviem otehotnieť nenašiel.
  Chcela by som sa spýtať aký je bežný postup vyšetrení.
  Za odpoveď vopred ďakujem.
  S pozdravom Eva.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  potrebný je minimálne rok snahy, akékoľvek vyšetrenie či liečba, ktoré sa robí v čase kratšom ako sú 2 roky snahy o otehotnienie, nezvyšuje šancu na otehotnenie oproti ženám bez liečby.
  Ak sa snažíte menej ako rok, nespĺňate kritériá pre neplodnosť a preto každé vyšetrenie je neindikované a škodlivé.
  Jediné čo sa dá je úprava životosprávy u oboch partnerov, zdravý životný štýl, ideálna hmotnosť a sústrediť sex na stred cyklu, ale nie nasilu.
  Ako prvé sa doporučuje dokladné endokrinologické vyšetrneie.