Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,828 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Toxoplazmoza

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den, chcem sa opytat ci ma preliecena ocna toxoplazmoza vplyv na otehotnenie alebo donosenie plodu. Dakujem

Podobné otázky

  • pokus o otehotnenie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň.
    S manželom sa snažíme o dieťatko 3 roky. Máme 33 rokov. Absolvovali sme gynekologické vyšetrenia v meste kde bývame. Môj gynekológ mi tvrdil, že u mňa funguje všetko ako hodinky a že teraz treba vyšetriť aj manžela.Manžel sa dal vyšetriť u androloga, kde mu bola zistená diagnóza oligoasthenozoospermia, pyosmermia, LE +++ . Lekár mu predpísal liečbu profertilom na 3 mesiace, potom Ciphinom a Sumamedom, na dobu 1 mesiac. Keď som sa po prvom roku sledovania opýtala môjho gynekológa, či nemôže byť problém vo vajcovodoch, ubezpečil ma, že na 95 percent mám aspoň jeden priechodný, keď som už jeden krát porodila./ s predchádzajúcim partnerom/.Po tomto sme absolvovali imuno-biologické vyšetrenie v Prahe, ktoré nič nepotvrdilo.Imunitné vyšetrenie, tiež nič nepotvrdilo. Ďalej genetické vyšetrenia. To bolo tiež v poriadku. Po roku a pol snaženia sme sa rozhodli navštíviť CAR Helios. Tam nám urobili znovu všetky vyšetrenia, ktoré nič neukázali. Manželovi sa diagnóza zlepšila na LE +.V CAR nás utvrdzovali, že by sme mali absolvovať umelé oplodnenie, že prirodzene sa k dieťaťu aj tak nedostaneme,a že ak by som aj mala vajcovody nepriechodné, tak sa s tým aj tak robiť nič nedá.Boli sme už unavení a tak sme skúsili aspoň IUI s partnerovými spermiami. Neúspešne. Takto prešlo 2,5 roka a mi sme sa nikam nepohli. Už sme prestávali veriť. Až mi jedna pani doktorka dohodla stretnutie u primára gynekológie v inom meste.Ten sa začudoval, čo všetko sme absolvovali a prečo mi nikto neurobil na začiatku hysterosalpingografiu. Absolvovala som ju a potvrdila nepriechodnosť obidvoch vajcovodov. Objednal ma na endoskopickú operáciu. Na predoperačnom vyšetrení mi môj gynekológ zistil toxoplazmózu. To som už bola poriadne naštvaná, pretože to mohla byť tiež jedna z príčin, prečo nemôžem otehotnieť a nechápala som, prečo pri krvných vyšetreniach nikto nepožiadal o vyšetrenie na toxoplazmózu. Zdurené lymfatické uzliny na krku pred rokom mi moja obvodná doktorka diagnostikavala,ako prekonanú infekčnú mononukleózu. Musela som navštíviť infekčné odd., tam mi zobrali krv na protilátky. Hodnoty boli : KFR 1: 64, IgG kvant 123,000 IU/ml, IgM pozit./2,3-3,1/.Keďže som mala naplánovaný temním operácie infektológ mi povedal, že mi nasadí liečbu až po operácii. Operácia prebehla výborne, vajcovody mi spriechodnili, použili aj hyalobarier gel, a kázali nám aby sme už po najbližšom cykle začali skúšať, t.j. už teraz 28.4.Manžel má užívať stále sumamed a ciphin. Keď som sa opýtala ako môžme skúšať,keď sa mám liečiť na toxoplazmózu, primár mi povedal,že to nieje taká vysoká hodnota a je to už rok stará záležitosť a nemáme na to čas,lebo sa zase zapletieme a operácia bola v takomto prípade bezvýznamná. Infektológ mi predpísal: Acidum folicum 10 mg 1 bal.1krát denne, Rovamycine 3M.I.U. 3 bal. x 10tb. každých 8 hod.1tb, Biseptol 480 2 bal. každých 12 hod. 2 tb. a desiaty deň prísť na krv,kvôli krvnému obrazu.
    Poraďte nám prosím čo máme robiť. Pretože najväčšiu šancu na otehotnenie máme 3 - 6 mesiacov po operácii, kvôli riziku vytvorenia nových zrastov a ďalšia operácia by bola len podnetom na vytvorenie ďalších pooperačných zrastov a šanca by sa stále zmenšovala. Ďakujem.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ak Vám nejaký lekár povedal, že nemožete otehotnieť kvoli toxoplazmóze, tak určite vymente lekára, lebo je to najvačší nezmysel, aký som kedy počul.
    Toxoplazmóza može maximálne sposobiť potrat, ale iba v prípade akútnej infekcie !!!!!!
    Po prekonaní ste už celý život chránená pred reinfekciou a pred potratom. To sa mi snáď sníva.
    Na toxo zabudnite, to s tým nesúvisí. Skor hnis u manžela v spermiách by mohol by´t príčinou, je docela možné, že prekonal chlamýdie alebo kvapavku a Vy tiež, preto máte nepriechodné vajcovody.

  • toxoplazma

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den pan doktor, velmi by som vas chcela poprosit o radu. V roku 2003 som prekonale missed AB v 11.tyzdni,v tomto roku v januari biochemicka gravidita zvysene HCG- bez kyretaze a v juni 2010 v 11 tyzdni hydrops fetus universalis NT 8,4 mm – evakuácia. Moj gynekolog ma poslal na rozne vysetrenie (stitna zlaza, tromfofilie), infekcne choroby, zistili mi ze si moje telo nevytvara zasoby kysliny listovej a preto ju musim uzivat min. 2 mesiace pred otehotnenim a tiez mi zistili z oberu krvi na toxoplazmu nasledovne: jedno laboratorium malo vysledky na toxo:IGG elisa 90,125 pozit, IGM elisa 0,332 – latentna toxo infekcia – protektivna imunita a druhe laboratorium vysledky na toxo: IGG 176IU/ml, IGM, IGA, KVR: neg., test avidity 43,6% - latentna forma toxoplazmozy. Chcem sa spytat ohladom tej toxoplazmy, ci je potrebne aby som sa preliecila alebo to uz nema vplyv na dalsie tehotenstvo a tiez ci vsetky tie straty babatiek boli skrz toxo. Alebo ake vysetrenie by som mala este absolvovat. Prvy missed AB bol s inym partnerom ako tieto v r. 2010. Dakujem vam moc za odboved. S manzelom velmi tuzime po babatku.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    toxoplazmoza nerobí opakované potraty, je to mýtus, ktorý žiaľ šíria aj niektorí odborníci.
    Prekonala ste v minulosti akútnu toxoplazmózu a ste celý život pred ňou chránená. Niekto to nazýva protektívna imunita a niekto latentná forma toxoplazmozy (po prekonaní toxo ostáva v tele, kde neškodí, a protlátky Vás chránia pred novou akútnou infekciou).
    Takže s toxoplazmozou si nelámte hlavu, doležité u Vás je genetické a hematologické vyšetrenie.

  • Toxoplazmóza

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    pred viac ako pol rokom mi bola zistená toxplazmóza a pred polrokom som podstúpila liečbu Daraprimom a Rovamycínom. Aj po pol roku som bohužiaľ pozitívna, celú dobu som mala hodnoty IgA negatívne ale hodnoty IgM a IgG pozitívne. Pri zistení to bolo IgM 0,873- c.off 0,266/ IgG 1,762 c.off 0,569, po mesačnej liečbe to bolo IgM 1,210 - c.off 0,385/ IgG 2,269 c.off 0,736, po troch mesiacoch - IgM 0,781 - c.off 0,275/ IgG 1,695 c.off 0,680. Po pol roku mi robili vyšetrenie aj na aviditu takže výsledky sú v inej forme - pri IgG je hodnota 151 IU/ml - hran. hodnota 4-6 , avidita 0,351 vysoká - hran. hodnoty 0,2-0,3 a IgM je pozitívna, nie je tam už vyjadrená hodnota.
    Idem podstúpiť celú liečbu znova aj keď nemám žiadne problémy lebo chcem otehotnieť. Vedeli by ste mi, prosím poradiť, či je možné otehotnieť ak by aj po ďalšej liečbe hodnoty IgM neklesli až na negatívnu úroveň?
    Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
    S pozdravom,
    jaja

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    IgM na toxoplazmózu bývajú pozitívne aj DLHŠIE AKO ROK po liečbe. !!!! IgG ostáva pozitívne celý život a chrání Vás pred opakovanou infekciou.
    Počkajte rok od prvej liečby a budete mať IgM negatívne a možete tehotnieť koľko chcete aj bez opakovania liečby.