Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,818 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • vitamíny

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Prečo nie ste zástancom teórie, že sú vitamíny pri oplodnení a tehotenstve dôležité?Myslím tým samozrejme vitamínové prípravky ponúkané v lekárni, teda nie tie, ktoré sa nachádzajú v strave. Nedarí sa mi otehotnieť a v lekárni mi vždy ponúkajú množstvo prípravkov, ktoré podporujú plodnosť. Sama tomu neverím, ale chcela by som počuť názor odborníka.Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  osobne si myslím, že naša strava obsahuje presne to čo, potrebuje naše telo. Samozrejme, myslím tým racionálnu vyváženú pestrú stravu. Neexistujú štúdie, ktoré by potvrdili priaznivý vplyv vitamínových prípravkov na plodnosť. Na druhej strane aj placebo efekt je efekt, a preto nikoho od kúpy prípravku neodrádzam. Určite však minimalizácia stresov, zdravý životný štýl a ideálna hmotnosť sú účinnejšie než lieky. Ale zase je to náročnejšie dodržať.

Podobné otázky

 • IVF po zapale pluc

  , Autor: BaškaB

  Dobrý deň prajem, rada by som sa informovala ohladom pripavy na IVF. Prave mi zistili zapal pluc s tym, ze som uz 7 dni uzivala ATB a teraz dalsich 10 dni budem uzivat Ciprofloxacin. Z tohto dovodu musime min. o mesiac odlozit posledne krvne testy a nasledne IVF. Viete mi poradit, ake vitaminove pripravky by som mala uzivat v priebehu toho mesiaca, aby som si zlepsila zdravie a telo lepsie pripravila na IVF po narocnejsej chorobe? Vopred Vam dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  žiadne vitamíny v tomto nepomôžu, ak naozaj máte zápal plúc, treba sa dôkladne preliečiť a ponechať telu čas na rekonvalescenciu, podľa závažnosti ochorenia. Mesiac mi príde krátka doba.

 • Biochemické tehotenstvo

  , Autor: Zuzi181

  Dobrý deň, mame s mužom už dve deti, ktoré sa podarili celkpm rychlo, v druhom tehotenstve som od začiatku brala duphaston kvôli špineniu, dopadlo to dobre. Teraz sa pokúšame asi rok o tretie babo, od mája som dvakrat otehotnela, avšak obidve tehotenstva sa skončili biochemickym tehotenstvom v 6tt,bola som s tým aj u svojej gynekologičky, či nie su potrebné žiadne vitamíny povedala, že nie ze biochemické tehotenstvo je veľmi bežné že sa treba len snažiť ďalej, je to fakt pravda? Mne to príde, že mi len nechce dať žiadne lieky, napr. Duphaston aby sa tehotenstvo udržalo. A zabudla som mam 31 rokov. Dakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  naozaj sú takéto včasné neúspechy pomerne časté. Môžete si nasadiť kyselinu listovú, je otázka, či by Duphaston mal nejaký význam, pretože príčina je zrejme genetická, nestretla sa zdravá spermia so zdravým vajíčkom a s tým sa nedá nič robiť. Je veľká šanca, že sa to nabudúce podarí úspešne otehotnieť.

 • zhoršený spermiogram

  , Autor: Katarína84

  Dobrý deň pán doktor,
  s manželom sme začali s procesom IVF (z dôvodu zlého spermiogramu, a môjho veku)...v rámci vstupných vyšetrení bol manžel na kontrolnom spermiograme po 4 mesiacoch (užíval odporúčané vitamíny, upravili sme stravu) a výsledky sa dosť zhoršili...prosím Vás neviete, prečo by sa mu zhoršil spermiogram ak užíval aj podporné vitamíny atď? čo môže byť príčinou toho zhoršenia?
  ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  spermiogram je veľmi dynamická premenná, ktorá sa môže v priebehu krátkeho času rôzne meniť. Majú na neho vplyv aj stres, nevyspatie a podobne, takže ak by sa robil tesne za sebou, môžu byť hodnoty rôzne, raz lepšie a raz horšie. Kvalita spermiograamu nie je tiež 100% ukazateľom neplodnosti chlapa, sú chlapi s úplne zlým nálezom a majú vlastné deti bez problémov. Ak sa Vám rok pri pravidelnom nechránenom styku nedarí otehotnieť, potom možno brať zhoršený spermiogram ako jeden z možných dôvodov neplodnosti a treba zvážiť liečbu, jedna z možností je aj umelé oplodnenie.

 • Vedľajšie účinky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  chcela by som sa poradiť , ohľadne problému s otehotnením. Manžel bol na vyšatrení spermií - výsledok - ejakulát pH : 7.4, pohyb. lin. nad 60 % mn. spermií nad 35 mil./mil.- oligospermia ľahk. typu. Lekár mu predpísal TAMOXIFEN a vitamíny na 7 mesiacov. Keď som si však potom čítala leták k tomuto lieku, zdá sa mi byť príliš silný, aj keď sú to len najmenšie dávky.
  Chcem sa preto opýtať, či je takáto liečba pri týchto výsledkoch normálna a bežná.Či nehrozia nejaké vedľajšie účinky. A nakoniec aká je šanca na otehotnenie s takými výsledkami.
  Ďakujem .

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie som andrológ a nemám skúsenosti s liečbou mužov.
  Tamoxifén je tzv. protiestrogénny liek, negatívnou vazbou by mal stimulovať v hypofýze tvorbu hypofyzárnych stimulačných hormónov a tak vplývať na tvorbu spermii. Nález Vášho manžela však neznamená neplodnosť a liečba by mala by´t iba v prípade, ak sa Vám nedarí dhlšie ako rok až dva a nie sú známe iné príčiny.

 • Otehotnenie po potrate

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Som ešte len týždeň po potrate (22 tt.) Chcela by som sa spýtať, odkedy by som mohla znova skúšať otehotnieť. Lekári mi odporúčajú pol roka, no na všetkých fórach čítam, že nie je potrebná až tak dlhá doba a že do toho pol roka je veľká šanca na splodenie bábätka. No ja sa bojím, že sa znova sklamem, ak sa to stane náhodou skôr. Nechem riskovať a znova to prežívať. Aký na to máte názor Vy ? A ešte by som potrebovala poradiť ohľadom nejakých vitamínov na posilnenie maternice a odkedy by som ich mohla začať brať.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vitamíny na posilnenie matenrice neexistujú. Čo sa týka doby potrebnej na regeneráciu, naozaj sa názory menia a vyvíjajú, ja si myslím, že dlhšie ako 3 mesiace nemusíte čakať.