• co ak chlamýdie...

    Dobrý deň p. Dr.,

    pri cytológii zistení stredný zápal je zápal pošvy, alebo zápal krčku??? Gynekológ mi to nepovedal... resp. jeho som sa neopýtala...lebo som bola v soku, ze nieco nie je v poriadku... urobil mi znova výter - kultiv. a čakám na výsledky....No neviem, či sa môžme s manželom snažiť o dieťatko... Predpokladám, že pri zápale pošvy je to možné, no pri zápale krčku-kde je potrebné brať antibiotiká asi nie...

    Dakujem za odpoved.

    Odpovedá MUDr Jozef Záhumenský Dobrý deň,
    cytologia sa naberá z krčku, preto ide zrejme o zápal krčku maternice.
    Kultivácia je zbytočná, vhodné sú stery na chlamýdie, kvapavku a mykoplazmy.

    Pán Dr.,
    mali ste pravdu, kultivácia bola zbytočná.. vyšla mi negatívne. Dnes mi gynekológ zobral ster na chlamýdia trachomatis.- pravdepodobne. Viem, že je mozne sa infikovat len pohl.stykom. No manzel je moj prvý, on mal predo mnou 2 partnerky. Tým pádom sme tým nakazený obaja min.6 rokov. Ja mám už dlhodobo problém s výtokom a pravdepodobne doterajsia liecba bola zbytocna, pretoze asi to vsetko bolo kvoli tým chlamýdiam.Prosim vas, ak sa zistí (cca 2 týzdne mam cakat na výsledky) ze mám pozit. výsledky ako dlho sa budeme musiet liecit?? Nemohlo to na trvalo poznačiť našu plodnosť?? Velmi túzime po dietatku a cca rok sa nam nedari...

    Dobrý deň,
    ak sa dokážu chlamýdie, tak je samozrejme možné, že ich má manžel aj dlhšiu dobu, je to chronická infekcia, u chlapa sa často neprejaví. Ja osobne by som zvážil preliečiť antibiotikami, aj keby sa nepotvrdili, občas zápal krčka može viesť k aktivácii imunity a k neplodnosti.
    Okrem preliečenia sa dá pri tom pomocť aj insemináciou manželovými spermiami. Liečba zápalu krčka je dlohodobá, aspoň 3 týždne a vhodná je kobminácia antibioitík.