Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,572 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Mám ešte čas?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor. S manželom sa už vyše roka snažíme o bábätko. Ja mám dosť nepravidelnú menštruáciu, no snažím sa sledovať si ovuláciu, ktorá raz prebehne inokedy zas nie. Snažím sa zdravo stravovať, vyhýbať sa stresu, hormonálny profil mám v norme, nadváhu nemám. Manžel má spermiogram v poriadku. Lekár mi pvoedal, že by mi odporúčal laparoskopiu, keďže už nemám moc času a možno sú príčinou nepriechodné vajcovody. Mám 32 rokov. Myslíte, že by som tento zákrok mala podstúpiť? Chcem sa vyvarovať zbytočným stresom, najradšej by som otehotnela prirodzene... V akom veku sa tehotenstvo považuje za rizikové? Veľmi by som si priala mať raz vlastné dieťatko. Ďakujem pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  osobne si myslím, že máte ešte čas, dokonca by som skúsil pred laparoskopiou stimuláciu ovulácie, tak na 3-6 cyklov a až potom zvážiť laparoskopiu.
  Už máme úplne bežné prvorodičky vo veku 30-35 r a neberieme ich ako rizikové.