Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,822 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Polycistické vaječníky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, s priateľom sa snažíme o bábo už rok bezvýsledne, bol na spermograme, všetko je ok, ja som bola na endokrinológii, mám zistené polycistické vaječníky a s tým spojená aj nepravideľná menštruácia. Liečba je známa, ale my máme problém v tom, že priateľ pracuje 4 týždne v zahraničí a 2 týždne je doma. Nedajú sa prosím Vás tie moje plodné dni tabletkami alebo injekciami nastaviť do tých dvoch týždňov čo je priateľ doma?Vopred ďakujem za odpoveď...som preto ochotná urobiť čokoľvek

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na to aby ste otehotnela musíte sa rok snažiť pravidelne sexuálne žiť, ak Váš priateľ chodí iba každý druhý mesiac domov, vy nie ste neplodný pár, lebo nesplňujete kritéria, žiadna liečba nie je potrebná.

Podobné otázky

 • polycisticke vajecniky

  , Autor: bija1987

  Chcem sa spytat ake su sance na otehotnenie pri diagnoze polycistickych vajecnikov. Nemam pravidelnu menstruaciu a lekarka mi predpisala duphaston, no teraz som na sebe spozorovala zmeny a to tvoriace sa ochlpenie na krku, prsiach, a tak isto aj zvysene ochlpenie na stehnach, je toto dosledok PV? Da sa to odstranit nejakymim tabletkami?
  Velmi pekne dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  zvýšené ochlpenie je častejšie pri polycystických vaječníkoch, duphaston by mohol pomocť. Samozrejmá je ideálna hmotnosť.
  Ak neplánujete otehotnieť, pomože antikoncepcia s účinkami proti mužským hormónom.

 • liečenie duphastonom

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  chceli by sme bábo, po cca 5 rokoch som vysadila HAK. Menštruáciu som mala vždy nepravidelnú, niekedy až na 50 - 60 den. Bola som na vyšetrení u lekára, a ten mi po ultrazvuku povedal, že sa mi nevytvára dostatočná výstelka v maternici, takže sa tam oplodnené vajíčko nevie uchytit. Tiež mi povedal že "vizerá to na polycistické vaječníky ale môže to byť aj niečo iné". Kázal mi merať si teplotu, že "nech vieme či vôbec ovulujem". A mám sa prísť "niekedy ukázať, najlepšie už tehotná". Dostala som vyvolávačku a predpísal mi duphaston 10 dní od 16. DC . Podla toho ale čo som čítala tu aj inde na nete ak budem brat duphaston, tak aj tak podla teploty nezistím či som mala alebo nemala ovuláciu kedže duph. mi ju zvýši.
  Zatial som brala duph. jeden cyklus, po dobratí som na 8. den dostala menštruáciu.
  Neviem čo si o tom celom mám mysliet. Nemám pocit že som liečená, skôr mám pocit, že mi doktor "zapchal ústa lentilkami".

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Duphaston je ideálna liečba, mal by upraviť hormonálnu situáciu.
  Vhodné je aj endokrinologické vyšetrenie. Ak máte nadváhu, potrebné je schudnúť, cyklus sa upraví.

 • polycisticke vajecniky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  chcela by som sa opytat na problem polyistickych vajecnikou tento problem mi bol diagnostikovany len nedavno nakolko mam problem otehotniet a bez liekov a inekcii menstruaciu nedostanem .Moj gynekolog mi odporucil IUI je tento postup spravny myslim si ci by nebolo lepsie najprv vyrovnat hladinu hormonov aby to islo prirodzenou cestou.Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  syndróm PCO je pomerne komplikované onemocnenie s metabolickými dosladkami.
  Častou jeho príčinou je obezita, vtedy je veľmi doležité aby pacientka schudla, ale može byť PCO aj u žien s normálnym BMI, vtedy je nutné myslieť na nejaký metabolický problém, vhodné je endokrinologické a interné vyšetrenie.