Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,429 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • anovulácia a prefuk vaječníkov

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor.
  Ďakujem za skorú odpoveď a len som ešte chcela upresniť, že nadváhu asi nemám (163cm 52kg), hormonálne testy vyšli v poriadku, len tá ovulácia neprebieha. Ako som už písala, mojím gynekológom mi bola odporučená laparoskopia, a preto som chcela vedieť či sú neni iné menej invazívne spôsoby riešenia môjho problému. Ak bude laparoskopia nutná, budem to rešpektovať, aj s priateľom po drobcovi veľmi túžime. Nevedeli by ste mi povedať, aké môžu byť ďalšie príčiny anovulačných cyklov? Ďakujem za odpoveď, s pozdravom Soňa

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  máte ideálnu hmotnosť a ak máte v poriadku aj vyšetrenie štítnej žľazy, prolaktínu a nadobličiek, potom ešte možno zvážiť glukózový test na zistenie prípadnej poruchy metabolizmu cukrov, ktorá može súvisieť s anovuláciou. To sú najčastejšie příčiny anovulácie. Laparoskopia posúdi tvar vaječníkov, vajcovodov a prípadne zistí endometriozu>

Podobné otázky

 • anovulácia a prefuk vaječníkov

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor.
  Obraciam sa na Vás s prosbou a radou ohladne môjho problému s anovulačným cyklom. Minulý rok vo februáry som po 10 rokoch vysadila HAK Mercilon a hneď nastali problémy s príchodom menštruácie, ktorá väčšinou prišla až po pichnutí vyvolávačky (prepáčte neviem si spomenúť na presný názov injekcie). V januáry mi môj gynekológ predpísal Duphaston na dva mesiace, s užívaním od 14 dňa od začiatku menšteruácie počas 10 dní 2krát denne. Menštruácia sa mi upravila ukážkovo, prišla obidvaktrát na 26 deň. Dnes som absolvovala ultrazvuk na vyštrenie dozrievajúcich vajíčok/ovulácie (začiatok poslednej menštruácie bol 10.3.2011, takže na 11 deň) a zistilo sa, že pravdepodobne k ovulácii u mňa nedochádza. Pán doktor mi odporučil laparoskopické vyšetrenie kontrasnou látkou a prepáčte za neodborný výraz napichávanie vajíčok, ktoré by mali pomôcť k ich dozrievaniu a následne otehotneniu. S priateľom sa snažíme o drobca od minulého leta a aj on ide na spermiogram. Chcela som sa spýtať na Váš názor ohladne takéhoto zákroku alebo poprídade, aký postup by ste volili vy? Nie je menej invazívne hormonálne stimulovanie ovulácie?
  Vopred Vám ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  DObrý deň,
  takže, určite je potrebné dokladné endokrinologické vyšetrenie. Najčastejšou príčinou takejto poruchy ovulácie je obezita, ak máte nadváhu musíte zhodiť.
  Najprv je potrebná takáto príčinná liečba, lebo to nie je ešte ani rok čo sa snažíte otehotnieť.