Výška kontrakcií
, Autor: Registrovaný používateľDobrý deň prajem, rada by som sa opýtala aké hodnoty (výšky) kontrakcií sú počas pôrodu v poriadku a aké sú už životu ohrozujúce alebo indikujúce problém? Ďakujem pekne.
Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických problémov odpovedá Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň prajem, rada by som sa opýtala aké hodnoty (výšky) kontrakcií sú počas pôrodu v poriadku a aké sú už životu ohrozujúce alebo indikujúce problém? Ďakujem pekne.
Dobrý deň,
v prvom rade je potrebné napísať, že silu kontrakcií nevieme bežne merať. Žiaľ veľmi často sa nesprávne interpretuje "výšky kopca" na kardiotokografickom zázname ako sila kontrakcie, dokonca na papieri je uvedený tlak v torroch, akoby to bolo presne merané. Kontracie sa zaznamenávajú sondou položenou na brušnej stene a preto je toto zaznamenávanie iba orientačné, závisí na hrúbke brušnej steny a na uložení sondy. Jedine čo vieme orientačne zistiť z tohoto merania je frekvencia kontrakcií a ich trvanie. Bezpečná frekvencia je taká, aby bola medzi nimi pauza minimálne 2 minúty, pretože toľko potrebuje plod na to, aby vykompenzoval znížený prívod krvi k placente. Počas kontrakcie sú stiahnuté cievy v maternici a znižuje sa tak prívod krvi a kyslíka k plodu, preto potrebuje plod istý čas medzi kontrakciami na to, aby to zvládol. Ak má žena viac ako 5 kontrakcií v priebehu 10 minút, môže to znamenať problém, často sa to stáva pri podávaní oxytocínu.
Silu kontrakcií vieme merať presne iba špeciálnym čidlom, ktorý sa zavádza dovnútra maternice, povedľa hlavičky plodu, toto však sa v klinickej praxi neujalo a nepoužíva sa to.