• Váš názor

    Dobrý deň pán doktor!
    Chcela by som Vás požiadať o Váš názor ohľadne môjho pôrodu. Rodila som pred 6 dňami, pôrod bol podľa prepúšťacej správy indukovaný, spontánny a prebehol bez komplikácií. O jednej hodine v noci som dostala tabletku ku krčku a do 5 minút sa začali pomaly spúšťať slabé kontrakcie, do hodiny boli pravidelné po 2 minútach. Do pol ôsmej ráno som musela ležať kvôli vyplaveniu tabletky, bolesti sa stupňovali, odišla naraz plodová voda a pri vyšetrení doktor povedal, že som otvorená na 3 prsty. Čakala som ďalšie 3 hodiny, už som chodila, kontrakcia trvala cca 1min 40sek a prestávka 20-40sek. Začala som cítiť tlak hlavičky, pri ďalšom vyšetrení mi však doktor oznámil, že sme postúpili len na 6 prstov, ale hlavička už silno nalieha. Napriek tomu mi nedali žiadnu injekciu ani nič (ako napríklad žene, ktorá rodila súčasne so mnou v tom čase a tiež indukciou). Za ďalšie asi 3 hodiny bolo 8 prstov, kontrakcie už nemali prestávky a trvalo ďalšie 2 hodiny so silným nútením na tlačenie, kedy už dieťa chcelo ísť von, než som bola na 10 prstoch. Potom už bol pôrod relatívne rýchly, stačili asi 4 zatlačenia. Snažila som sa opísať celý priebeh čo najpresnejšie a chcem sa spýtať Vás, ak je to podľa týchto informácií možné, aby ste mi povedali svoj názor na to, či bolo skutočne potrebné, aby čakali doktori na to, než sa prirodzene otvoria pôrodné cesty, keď naliehanie hlavičky začalo už 8 hodín pred pôrodom. Ako by ste postupovali v tomto prípade Vy? Tehotenstvo bolo bez akýchkoľvek komplikácií, nebrala som žiadne lieky ani nič, nemala som žiadne problémy, tlak bol počas tehotenstva aj počas pôrodu stále 110-120/70-80. Som strašne rada, že už to mám za sebou a narodila sa mi krásna zdravá dcérka, avšak nie som presvedčená o tom, že to muselo trvať tak strašne dlho. Keby pri pôrode nebol môj manžel, myslím, že by som sa tam asi psychicky zosypala...
    Ďakujem vopred za Vašu odpoveď a aj za všetky odpovede, ktoré ste mi počas tehotenstva poskytovali, je skutočne dobré, keď sa človek môže na niekoho takto obrátiť a prajem Vám všetko dobré.

    Dobrý deň,
    priemerný čas pôrodu u prvorodičky je okolo 10 hodín od nástupu kontrakcii. Normálny postup otvárania je cca. 1 cm za hodinu. U nás pacientkam ponúkame analgéziu (podľa nálezu a želania rodičky - od horúcej sprchy cez analgetické čípky, či infúzie až po epidurálnu analgéziu).
    Váš pôrod mi príde adekvátny, nepíšete indikáciu k vyvolávaniu, ale priebeh sa mi vidí normálny.