Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,626 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Váš názor

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor!
    Chcela by som Vás požiadať o Váš názor ohľadne môjho pôrodu. Rodila som pred 6 dňami, pôrod bol podľa prepúšťacej správy indukovaný, spontánny a prebehol bez komplikácií. O jednej hodine v noci som dostala tabletku ku krčku a do 5 minút sa začali pomaly spúšťať slabé kontrakcie, do hodiny boli pravidelné po 2 minútach. Do pol ôsmej ráno som musela ležať kvôli vyplaveniu tabletky, bolesti sa stupňovali, odišla naraz plodová voda a pri vyšetrení doktor povedal, že som otvorená na 3 prsty. Čakala som ďalšie 3 hodiny, už som chodila, kontrakcia trvala cca 1min 40sek a prestávka 20-40sek. Začala som cítiť tlak hlavičky, pri ďalšom vyšetrení mi však doktor oznámil, že sme postúpili len na 6 prstov, ale hlavička už silno nalieha. Napriek tomu mi nedali žiadnu injekciu ani nič (ako napríklad žene, ktorá rodila súčasne so mnou v tom čase a tiež indukciou). Za ďalšie asi 3 hodiny bolo 8 prstov, kontrakcie už nemali prestávky a trvalo ďalšie 2 hodiny so silným nútením na tlačenie, kedy už dieťa chcelo ísť von, než som bola na 10 prstoch. Potom už bol pôrod relatívne rýchly, stačili asi 4 zatlačenia. Snažila som sa opísať celý priebeh čo najpresnejšie a chcem sa spýtať Vás, ak je to podľa týchto informácií možné, aby ste mi povedali svoj názor na to, či bolo skutočne potrebné, aby čakali doktori na to, než sa prirodzene otvoria pôrodné cesty, keď naliehanie hlavičky začalo už 8 hodín pred pôrodom. Ako by ste postupovali v tomto prípade Vy? Tehotenstvo bolo bez akýchkoľvek komplikácií, nebrala som žiadne lieky ani nič, nemala som žiadne problémy, tlak bol počas tehotenstva aj počas pôrodu stále 110-120/70-80. Som strašne rada, že už to mám za sebou a narodila sa mi krásna zdravá dcérka, avšak nie som presvedčená o tom, že to muselo trvať tak strašne dlho. Keby pri pôrode nebol môj manžel, myslím, že by som sa tam asi psychicky zosypala...
    Ďakujem vopred za Vašu odpoveď a aj za všetky odpovede, ktoré ste mi počas tehotenstva poskytovali, je skutočne dobré, keď sa človek môže na niekoho takto obrátiť a prajem Vám všetko dobré.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    priemerný čas pôrodu u prvorodičky je okolo 10 hodín od nástupu kontrakcii. Normálny postup otvárania je cca. 1 cm za hodinu. U nás pacientkam ponúkame analgéziu (podľa nálezu a želania rodičky - od horúcej sprchy cez analgetické čípky, či infúzie až po epidurálnu analgéziu).
    Váš pôrod mi príde adekvátny, nepíšete indikáciu k vyvolávaniu, ale priebeh sa mi vidí normálny.

Podobné otázky

  • S akymi ukonmi sa da kombinovat cisarsky rez?

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den prajem,
    Po 1.porode (2020, cisarsky rez z dovodu polohy babatka) som mala diastazu priamych brusnych svalov na 4.8cm podla sono vysetrenia. Niektori fyzioterapeuti odporucali ist s tak velkou diastazou na operaciu, uprednostnila som pravidelne cvicenie, ktore mojmu stavu vyrazne pomohlo ale ani po 3 rokoch pravidelneho cvicenia diastaza uplne nezmizla, najvyraznejsia zostala okolo pupka - asi 3cm. Okrem toho mi zistili herniu pod pupkom s brankou 13mm (pravdepodobne zle zahojena rana po laparoskopii z 2018). Chirurg co pozeral herniu tvrdil ze nie je velka a nie je pravdepodobne ze by mohla sposobit problem ale odporucil ju skontrolovat po 2.porode. Okrem toho som mala 3 roky problem s nervami na bruchu, zda sa ze koncom tehotenstva sa poskodili, nedokazala som svaly riadne napnut a mala som znizenu citlivost koze na celom bruchu od branice az po jazvu po cisarskom reze. Bola som aj na emg vysetreni kde nenamerali takmer ziadnu svalovu aktivitu este pol roka po porode. Citlivost aj schopnost ovladat svaly sa mi do 3 rokov takmer uplne vratila. Teraz som znova tehotna. Zaujimalo by ma ci by ste pri mojom zdravotnom stave odporucali skor planovanu sekciu - ci by mohla pomoct predist dalsim zdravotnym komplikaciam. A ak ano, ci je mozne kombinovat sekciu rovno aj so zasitim hernie alebo zasitim diastazy? Dakujem za Vas nazor!

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    práve pre tieto chronické závažné problémy, ktoré spôsobuje cisársky rez u nás robíme obraty plodu pri naliehaní zadočkom. Škoda, že Vás neposlali.
    Osobne si myslím, že by bol u Vás možný pokus o prirodzený pôrod, ktorý má obrovské výhody aj pre Vás aj pre novorodenca. Ak Vám diastáza nerobí vážne problémy, po pôrode by sa dal ďalším cvičením stav zlepšiť alebo udržať v tejto forme.
    Ak by ste absolvovali sekciu, dá sa pri nej diastáza ošetriť, ale závisí aj na tom akú máte jazvu po predošlej operácii.

  • Hraničná glukóza a cholesterol

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor … chcela by som sa opýtať , som 2 mesiace po pôrode a chodím na interné , pretože beriem Bisocard na tachykardiu od 8 mesiaca gravidity , čiže 3 mesiace
    Bola som na kontrolu , z pôvodného hemoglobínu 99 mám už 126 , krvný obraz dobrý … avšak doktor mi vravel , že mam hodnotu glukózy hraničnú 5,6 ( bola som nalačno ale zobrali ma až pred 10:00 , čiže dosť dlho bez jedla ) a taktiež zvýšený cholesterol
    Som farmaceut a myslim si , že keďže plne kojim , je to asi v poriadku ale radšej by som chcela počuť Váš názor
    Vopred Vám veľmi pekne ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    myslím si, že počas dojčenia a takto krátko po pôrode nemá význam sledovať cholesterol ani glykémiu.
    Počkajte pol roka po pôrode, alebo až po odstavení a skontrolujte si hodnoty.

  • Tetania a pôrod

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Zdravim Vás pán doktor, momentálne som v 32tt a keďže sa pomaly blíži pôrod chcela by som počuť Váš názor. Počas tehotenstva mám od začiatku problémy s krvácaním kvôli krčku (presná príčina sa nezistila, ale že asi praskajú cievky) a čo má najviac trápi je pocit tlaku na hrudi a zvierania hrdla, ako keby som sa dusila, teraz mi napadlo, či to nemôže mať súvis aj s tetaniou (štítna žľaza je v poriadku) a či by mohli nastať pri prirodzenom pôrode nejaké komplikácie. Vravela som to aj svojmu gynekológovi, ale nejak sa k tomu nevyjadril. Určite chcem zájsť aj k neurológovi, ale zaujíma ma aj Váš názor.
    . ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    Vami popisované príznaky nie sú v žiadnom prípade prekážkou na úspešný prirodzený pôrod. Známky nedostatku vzduchu sú v tehotnosti časté. ale tlak na hrudi môže byť známkou nejakého problému so sdrcom, bolo by vhodné interné vyšetrneie

  • Nízko položená placenta

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, chcem sa spýtať na vas názor. V 30tt mi pani doktorka povedala že placenta je 1,8cm od bránky. Vraj mám dávať pri sexe pozor. Nič viac. Teda ma zaujima ci musím ísť pri tejto diagnóze skôr do nemocnice na pozorovanie a ostať tam až do pôrodu ak nemám žiadne komplikácie ani krvácanie ani nič podobne.. (počula som že v 34tt chodia) ona mi nič iné nepovedala a od známych sa dozvedám že vždy sa musí v 34tt žena hospitalizovať… mám doma malé dieťa a nepripadá do úvahy aby som bola v nemocnici mesiac… ďakujem za radu…

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    prosím Vás na čo máte dávať pozor? Aby ste nespadli z gauča? Placenta v dolnej časti maternice je v 30. týždni častý nález a pokiaľ kompletne neprekrýva bránku krčka, je riziko krvácania alebo inej komplikácie malé. Pri náraste dutiny maternice sa placenta obvykle vytiahne vyššie a ak je pri pôrode viac ako 20 mm od bránky (čo u Vás bude takmer na 100%) netreba robiť žiadne špeciálne opatrenia. Jediný problém by bol, ak by ste prvé dieťa rodila cisárskym rezom a placenta by prerastala cez jazvu, aj to je dôvod prečo je vysoké percento cisárskych rezov v niektorých nemocniciach ťažko akceptovateľné.

  • Spontánny potrat a Rh negatívny faktor

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, prosím Vás pán doktor chcela by som sa opýtať na váš názor. Bola som v 10tt (9+5), ale včera som začala jemne špiniť. Po následnom sone mi bol zistený MA, kedy vývoj plodu sa údajne zastavil niekedy v 6-7tt. Mala som ísť na kyretáž, ale do dnešného rána mi začal spontánny potrat. Moja otázka sa týka ale toho, že toto bolo moje prvé tehotenstvo a ja som skupina Rh negatívna, zatiaľ čo môj partner je Rh pozitívny. Pani doktorku som o danej situácií samozrejme hneď dnes ráno informovala. O moju krvnú skupinu sa zatiaľ nezaujímali, pretože na vstupné krvné testy som mala ísť až budúci týždeň. Po mojom dopytovaní mi ale dnes ráno vzali krv na potvrdenie Rh faktora. Nerada by som niečo zanedbala, rozhodne rodinu ešte plánujeme. Moja otázka teda znie: Je potrebné podať injekciu na protilátky už teraz? Na koho sa ešte môžem prípadne obrátiť? Kto by mal podať túto injekciu? Viem že je potrebné ju podať do 72 hodín. Čo by ste mi poradili ako ďalší postup? Na koho sa obrátiť? Ďakujem!

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    pri spontánnom potrate niektoré zahraničné odborné spoločnosti podanie anti D injekcie neodporúčajú, pretože ak sa nerobí chirurgický výkon je riziko prestupu fetálnej krvi k matke malé. U nás, ak bol ultrazvukom potvrdený plod sa u RH negatívnej ženy podanie injekcie odporúča. Injekciu podáva lekár na ambulancii a stačí ju podať do 14 dní.