• epidurálka

    Zdravím p. doktor, chcem sa Vas opýtať na Váš názor, či by ste mi odporučil pri pôrode epidurálku. O 3 týždne ma čaká druhý pôrod, a vzhľadom na to, že môj prvý pôrod trval 20 hodin, aj som sa poriadne natrápila, tak zvažujem o epidurálke. Bojím sa ale jej následkov. Je to podľa Vás bezpčené? alebo to má aj nejaké riziká, ktoré by mohli ohroziť na živote mňa alebo bábätko. Alebo podľa Vás bude druhý pôrod trvať kratšie? neviem sa rozhodnúť, ale takto dlho sa v bolestiach trápiť už nechcem a na druhej strane nechcem ani umelý zásah do niečoho, čo by malo byť prirodzené. Poraďte mi ako skúsený gynekolog a pôrodník. Ďakujem

    Dobrý deň,
    osobne som veľký priaznivec epidurálnej analgézie. Má svoje riziká, ako všetko, čo robíme, ale je to pomerne bezpečná a veľmi účinná metóda tíšenia boelsti pri porode.
    Druhý porod spravidla trvá kratšie.
    NIekedy stačí matke vedomie, že ak sa bolesti zhoršia alebo budú dlhé, že potom dostane epidurálnu analgéziu a toto vedomie ju povzbudí tak, že bez problémov porodí aj bez analgézie.