• Maternica

    Dobrý deň pán doktor,mám 11 dní po pôrode ktorý bol veľmi príjemný.Po pôrode som však veľmi krvácala a museli ma následne operovať.Po operácii mi oznámili že mi museli odobrať maternicu,pričom celková strata krvy bola 4 litre,čo v 23-och rokoch veľmi ťažko znášam.Primár mi povedal že je to následok toho že som počas tehotenstva mala diagnózu nízko nasadajúca placenta a že placenta pravdepodobne prirástla k maternici.Mali mi robiť sekciu ale upustili od nej lebo sa placenta posunula 5 cm od VB.Chcela by som vedieť,či by sa maternica dala zachrániť keby mi robili sekciu a či sa prirastajúca placenta nedala odhaliť už pri utz vyšetrení.Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    v prvom rade Vám chcem vyjadriť svoju účasť, odobranie maternice je veľmi závažný a handicapujúci výkon. Potom chcem vyjadriť aj svoju účasť Vaším lekárom, ktorí zrejme prežili veľmi náročné chvíle pri záchrane Vášho života.

    Občas sa stane, že sa po porode maternica nestiahne a cievy v mieste, kde bola placenta, ostanú otvorené. Pretože v týchto miestach je obrovský prietok krvi (až pol litra za minutu) može dojsť k závažnému, život ohrozujúcemu krvácaniu, ktoré sa snažíme zastaviť liekmi, avšak niekedy žiaľ je potrebná operácia. Príčiny poruchy sťahovania maternice sú viaceré, často sa ani nezistia. Ak ste mala vrastenú placentu, tak to je jedna z možných príčin, malo by sa to potvrdiť na mikroskopickom vyšetrení maternice.
    Prirastená placenta sa poznať dá iba v niektorých prípadoch a pretože ide o veľmi zriedkavú diagnózu, často sa na to príde až pri porode. Spoznávame to vtedy, ak placenta prekrýva jazvu po cisárskom reze a prerastá cez ňu, na normálnej zdravej maternici sa to dá poznať iba veľmi ťažko, vačšinou sa to nepozná vobec.
    Cisársky rez žiaľ nie je riešením, dokonca podľa niektorých štatistík dochádza k odobraniu maternice po cisárskom reze častejšie než po normálnom porode. Ku krvácaniu by došlo aj pri ňom a nič by to neriešilo.

    Osobne som riešil niekoľko podobných prípadov a verte mi, je to pre celý team hrozne náročné, nielen kvoli náročnosti operácie a strachu o Váš život, ale aj kvoli tomu rozhodnutiu. Spomínam si na prípad prvorodičky, u ktorej sme veľmi dlho váhali s operáciou, potom musela dostať 12 transfúzii a dlho ležala na resuscitačnom oddelení.
    Teraz sa naplno venujte dieťaťu, aby ste sa čo najskor zhojila na tele aj na duši.