• Streptokok B

    Dobry den pan doktor,

    Rada si citam vasu poradnu a pacia sa mi vase odpovede, najma humorny podton. Ste fajn. Chcem vas poprosit o odpovede na moje tri otazky.

    1) Som druhy krat tehotna a pri testoch mi zistili, ze mam streptokoka v moci. Mam na to brat nejake tabletky uz pocas tehotenstva alebo len pri porode dostanem antibiotika, aby to ochranilo dieta. Aky je rozdiel medzi tym, ked je streptokok v posve (citala som viacere vase odpovede a tam hovorite, ze je to bezne a neskodne pre zeny) a ked je streptokok v moci. Aky to ma vplyv na dieta?
    Chcem sa tiez spytat, kde som to mohla dostat. Pri prvom tehotenstve som to nemala a potom som chodila do jazykovej skoly a zazila som, ze zeny z inych kultur nedodrziavaju zakladne hygienicke navyky (ako umytie ruk po pouziti toalety). Mohla som sa nakazit od nich?

    2) Som v 32tt a porodna asistentka mi odporucila porod do vody, respektive vyuzitie teplych kupelov na lepsie zvladnutie bolesti pocas kontrakcii. Aky je vas nazor na porody vo vode?

    3)A tiez kedze prvy porod bol vyvolavany, porodna asistentka mi odporucila akupunkturu od 36tt, ktora ma pomoct otvarat krcok maternice. Aky je vas nazor na to? Pripadne ine sposoby, ako napomoct otvaraniu a urychlit porod.

    Dakujem za odpovede.

    Dobrý deň,
    moč má byť sterilný. Preto ak sa nájde akákoľvek baktéria v moči, potom by sa mala liečiť okamžite. Problém však je, ako sa moč naberal, často sa stane, že ak sa nejedná o cievkovaný moč, tak je tam baktéria zavlečená z pošvy alebo z kože. Avšak aj tak by som doporučil preliečiť, pretože nález streptokoka v moči može byť rizikový z predčasného porodu. Nič to však nemení na tom, že aj počas porodu by ste mala dostať ďalšiu dávku antibiotík.
    Osídlenie streptokokom skupiny B nie je nákaza. Je to iba prítomnosť určitej baktérie, na tele nám ich žijú stovky druhov, niektoré prechodne, niektoré dlhodobo. Baktérie sa vyskytujú všade okolo nás a nie je problém, aby sa nám usídlili na koži aj na sliznici. Čo sa týka nálezu v moči, tehotnosť predisponuje pre vznik uroinfekcie (hormonálne vplyvy) takže stačí, že sa kožný streptokok dostane do močovej rúry z okolitej kože a už sa množí..

    2. ak sa dodržujú doporučenia o monitorovaní porodu (kardiotokografia) tak prechodný opbyt v teplej vode vo vani je príjemná záležitosť a posobí relaxačne. Druhá doba porodná však by mala prebiehať na suchu, tak ako u všetkých suchozemských cicavcov. Osobne som zažil, že alternatívna rodička odmietla vyjsť z vane a nechcela snímať monitor, pretože jej bolo vo vode príjemne a dieťa pri porode umrelo. Samotný porod dieťaťa do vody je vrcholne nehygienický - do vody uniká krv, moč, stolica a plodová voda a do tohoto koktailu sa rodí novorodenec.

    3. máte fajn porodnú asistentku :)
    niektoré ešte doporučujú aj malinové listy, homeopatiká a iné placebo. A keďže druhý porod ide vačšinou jednoduchšie a rýchlejšie, tak potom to ukazujú ako dokaz svojej úspešnosti :)
    Osobne doporučujem sex, ejakulát obsahuje prostaglandíny, ktoré možu napomocť dozrievaniu a je to príjemnejší sposob ako akupunktúra.