Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,582 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • ako rodit

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry chcem sa opytat moj lekar mi dal spravit predoperacne vysetrenia kvoli cisarskemu rezu mam 3 tyzdne do pôrodu a spominal,že mam aj nejake uzske pôrodne cesty ci co aj uzku panvu...je to dôvod na cisarsky rez???Dakujem

Podobné otázky

 • ako rodiť po liečbe neplodnosti

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, s bývalým manželom sme nemohli mať deti, chyba podľa lekárov bola u oboch. Liečila som sa na neplodnosť približne 8 rokov, 5x som podstúpila umelé oplodnenie, avšak bez výsledku. Bezdetnosť bola príčinou rozvodu, exmanžel chcel mať potomka. Ja som liečbu ukončila. Nadviazala som novú známosť, po 3 rokoch intímneho života som otehotnela prirodzeným spôsobom a bez liekov, no mám už 41 rokov a som v 36. týždni tehotenstva, ktoré prebiehalo úplne bez problémov, všetky vyšetrenia vrátane 3D ultrazvuku sú v poriadku, dieťatko je otočené správne. Napriek tomu mi minulý týždeň (po prvýkrát) lekár oznámil, že by som mala rodiť cisárskym rezom, čo ma šokovalo, nebola som schopná sa rozhodnú ihneď. Dal mi čas 1 týždeň. Na webe som nenašla medzi indikáciami cisárskeho rezu ani vyšší vek, ani liečbu neplodnosti. Dá sa na základe týchto informácii doporučiť spôsob pôrodu? Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  primárny cisársky rez už je v súčasnosti skoro rovnako bezpečný ako spontánny porod, vyhýbame sa rezom kvoli jazve na maternici v ďalšej tehotnosti. U Vás už zrejme ďalšia tehotnosť nebude, preto sa k rezu pristupuje benevolentnejšie, ale u nás to takto neindikujeme.

 • ako rodiť?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,

  mám 31 rokov a som v 26.tt - prvorodička. Som na "rizikovom" od druhého mesiaca kvôli krvácaniu placenty. Mám oslabený krčok na maternici, ale cervix je zatiaľ 0. Mám za sebou už jeden potrat v 8.tt v minulom roku.
  Je možné si v mojom prípade vybrať spôsob pôrodu? Myslím tým, či je možné, že by som si sama zvolila cisársky rez??? Alebo je toto plne v kompetencii pôrodníka, ktorý bude mať momentálne službu, keď tam "dorazím"?
  Asi ako každá budúca mamička zvažujem spôsob, ktorý bude čo najšetrnejší voči bábätku a zároveň ako inak aj ku mne. Chodím aj na kurz pre tehuľky, takže nevylučujem aj klasický spôsob, iba premýšľam, čo bude najvhodnejšie a či mám vôbec šancu na výber.

  Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  to sú paradoxy :) oslabený krčok a pri tom normálne skóre.
  Nevidím dovod, aby ste si nechala robiť jazvu do maternice a riskovala možné komplikácie. Ak nie je placenta vcestná tak možete rodiť spontánne, je to pre plod najšetrnejší sposob.

 • Pôrod a trombofilný stav

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň p.doktor.Mám vrodený trombofilný stav:faktor V Leiden-heterozygot.Momentálne som v 33TT a užívam dva-krát denne 4ml Fraxiparin.Chcem sa opýtať na Váš názor na pôrod - ako rodiť, či spontánne alebo cisárskym rezom?Nieviem čo je menej riskantne pre dieťatko aj pre mňa.Mam 36rokov a za sebou dva-krát missed abort.Za odpoveď ďakujem