Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,077 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • nástrih

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den. Moja otázka sa týka tohoto: Pôrod som mala pomocou vákua a preto mi robili nástrih. Teraz mam 2 mesiace po pôrode a ešte stále mam problém so stolicou. Chcem sa spýtať či je možné, že by ma zašili viacej čo by spôsobilo zmenšenie analneho otvoru a preto aj problémy so stolicou, alebo je to normálne a časom sa to napraví.Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  závisí aké máte ťažkosti. Ak máte zácpu, nemusí to byť iba pre šitie. Pri kojení je hustejšia stolica, skúste si kúpiť Duphalac sirup a 3x denne 1 lyžičku.

Podobné otázky

 • Trauma z pôrodu

  , Autor: Vsetkosauzpouziva

  Dobrý deň, pred par dnami sa mi narodil syn, avšak po bezproblémovom tehotenstve bol jeho príchod na svet náročnejší. Ako prvorodicka som rodila krásnych 6 hodín, s EPA. Problém však nastal,keď som mala tlačiť. Pôrodnik mi povedal ze mam tlačiť, keď pocitim tlak na konečník,lenže ja som ten tlak cítila neustále a nevedela som v tej situácii vyhodnotiť kedy je ten peak..stále mi hovorili aby som tlačila ako na WC,..potom mi hovorili niečo o potápaní sa, ja som tlačila najviac ako som vedela a snažila sa prit počúvať personál, avšak malý začal strácať ozvy tak ma museli veľa nastrihnut a pani mi zatlačila na brucho aby nám pomohla. Našťastie malý vyšiel, museli mu odsavat vodu, našťastie bol vitálny a odvtedy bol stále somnou. Nikdy nezabudnem na slová porodnika "pani vy ste vôbec netlačili ešte chvíľu a použil by som vacumextraktor".. a pediatrička mi dala malého so slovami "síce je narodený v 39t,beriem ho akoby bol v 37..odvtedy sa obviňujem za všetko čo som pri pôrode pokazila, že som nevedela kedy mam tlačiť, že som nevedela ako mam tlačiť, že som ublížila svojmu dieťaťu. Prosím vás, je možné že som tak živočíšnu vec nevedela intuitívne vyhodnotiť a že som "vôbec netlačila" aj ked som mala pocit sama so seba že som dala do toho všetko? Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  za tieto hlúpe a zbytočné traumatizujúce poznámky by som najradšej vraždil.
  Samozrejme, že ste dobre tlačili, veď ste krásne porodili. Pôrod vyžaduje dávku trpezlivosti od personálu a hlavne u prvorodičky.
  Prosím vôbec sa tým nezaoberajte, samozrejme to nie je Vaše chyba ani Vaša vina, dieťa je zdravé, nástrih sa krásne zhojí.
  Ak by Vás neustále prenasledovali zbytočné výčitky svedomia, určite vyhľadajte psychológa. Ale ešte raz, nádherne ste porodili zdravé dieťa. Pôrod prebiehal ako mal a iba netrpezlivosť personálu viedla k zásahom. Ste veľmi statočná a šikovná.

 • Krvácanie pri styku po pôrode

  , Autor: Fofa

  Dobrý večer prajem pán profesor, po skončení šestonedelia sme s partnerom skúsili mať pohlavný styk. Na začiatku som pociťovala bolesť pri vniknutí v oblasti jazvy, kde som bola nastrihnutá a šitá, nebolo to však príliš intenzívne a po pár sekundách som bolesť skoro ani nevnímala. Problém však nastal po styku, kedy som si všimla mierne krvácanie. Bolo to jednorázové, na ďalší deň už prestalo. Teraz som 7 týždňov po pôrode. Mali sme ešte párkrát styk a stále sa to krvácanie opakovalo. Nemyslím si, že sú to očistky, krvácať som prestala pred 4 týždňami a krv sa objavuje len po styku a tiež keď ma vyšetrovala moja gynekologička ako som bola teraz na kontrole. Všimla si aj ona že som zakrvácala, vravela, že mi treba cytológiu. Okrem toho však vravela, že je všetko v poriadku, aj sono. Chcela by som sa opýtať, čo to krvácanie môže byť, odkiaľ tá krv pochádza? Je to kvôli citlivej sliznici pošvy alebo z krčka? Za odpoveď vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  zdroj krvácania môže byť buď na krčku, alebo v pošve. Na krčku to môže byť zápal, alebo iné zmeny, to bude potrebné skontrolovať, po pôrode môže vyjsť navonok vnútorná sliznica krčka a tá môže krvácať po styku.
  Ale aj v pošve okolo stehov sa môžu vytvoriť tzv. granulácie, laicky sa to nazýva "živé mäso", ktoré pri styku krvácajú. Tie sa dajú jednoducho odstrániť. Je preto potrebné dôkladné vyšetrenie.

 • Šitie po pôrode

  , Autor: Karinala

  Dobrý deň, som vyše dva týždne po pôrode. Mala som robený nástrih hrádze, niektoré stehy však po 4och dňoch od pôrodu povolili a vypadli skôr. Po návšteve gynekológa mi bolo povedané aby som to nechala dohojiť a aktuálne nedošívať, a že ide viac menej o estetickú chybu. Avšak teraz sa mi objavila malá dierka v strede medzi vaginalným otvorom a konečníkom ktorá štípe, neviete čo to prosím Vás môže byť? V tom mieste som nemala žiaden steh. Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  toto je normálny priebeh, stehy strácajú svoju pevnosť, do 7 dní a vypadávajú. Kúpte si rosalgin oplach a oplachujte sa zvonka na hrádzi viackrát denne, malo by sa Vám uľaviť.

 • Šitie po porode

  , Autor: Patus

  Dobrý deň,

  Som 10mesiacov po porode a stále mám problém so šitím po nastrihu. Najskôr som si myslela že sa mi vytvorili hemoroidy v mieste nástrihu, tak som to neriešila, len som si nato dávala hemostop gel, ktory väčšinou pomohol a o dva dni to bolo oveľa lepšie, no teraz to mám zapálene a vyteká mi odtial hnis. Na kontrole po šestonedelí bolo všetko v poriadku. Môže to byt steh, ktory nevypadol? Alebo niečo iné?Ďakujem pekne za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  môže ísť o zápal, ale aj o tzv. fistulu, kedy komunikuje konečník, alebo pošva s hrádzou a vyteká odtiaľ tekutý obsah. Určite je potrebné vyšetrenie.

 • vred

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,som 3tyzdne po porode a v mieste nastrihu sa mi vytvoril vred,akoby abces a po stlaceny vyteka zlty hnis,ja to makky vred.Ale nemozem to moc stlacat,lebo akoby sa mi otvaralo na kusku sitie.Chcem sa spytat ci to zmyzne alebo mam ist ku gynekologovy?Vopred Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  občas sa okolo stehu vytvorí takáto lézia, ale bez vyšetrenia sa nedá určiť, či to zmizne samo alebo je niečo potrebné, stavte sa v porodnici, kde ste rodila.