Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,138 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • nástrih

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den. Moja otázka sa týka tohoto: Pôrod som mala pomocou vákua a preto mi robili nástrih. Teraz mam 2 mesiace po pôrode a ešte stále mam problém so stolicou. Chcem sa spýtať či je možné, že by ma zašili viacej čo by spôsobilo zmenšenie analneho otvoru a preto aj problémy so stolicou, alebo je to normálne a časom sa to napraví.Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  závisí aké máte ťažkosti. Ak máte zácpu, nemusí to byť iba pre šitie. Pri kojení je hustejšia stolica, skúste si kúpiť Duphalac sirup a 3x denne 1 lyžičku.

Podobné otázky

 • vred

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,som 3tyzdne po porode a v mieste nastrihu sa mi vytvoril vred,akoby abces a po stlaceny vyteka zlty hnis,ja to makky vred.Ale nemozem to moc stlacat,lebo akoby sa mi otvaralo na kusku sitie.Chcem sa spytat ci to zmyzne alebo mam ist ku gynekologovy?Vopred Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  občas sa okolo stehu vytvorí takáto lézia, ale bez vyšetrenia sa nedá určiť, či to zmizne samo alebo je niečo potrebné, stavte sa v porodnici, kde ste rodila.

 • zapach v sestonedeli

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den. Som 13 dni po spontannom porode, pri ktorom ma museli nastrihnut a zasivat. Asi od 3 dna mam silny zapach z posvi. Po kazdej potrebe sa sprchujem a striekam si repikovy odvar, aj tak je vsak zapach mozno po hodine velmi citit. pred porodom som mala vytok a davala som si cipky gyntima.mam strach si ich zacat davat uz teraz, pretoze este nie som uplne zahojena. mala by som navstivit gynekologa?
  Dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  doporučil by som návštevu porodnice, je možné, že máte v pošve tampón.
  Občas takto páchne aj okolo stehov, potom je vhodné lokálne podanie Entizolu.

 • Ruptúra pošvovej klenby II.stupňa

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,

  30.3.2011 sa mi narodila dcéra.
  Bola veľká, 4050g a 52cm, pôrod bol spontánny a rýchly, avšak pri tlačení komplikovaný, malú mi pomáhali 2 lekári na striedačku vytláčať tlačením na brucho.

  Pri pôrode došlo k ruptúre pošvovej klenby II. stupňa - zvonku až po krčok.
  Plus nástrih. A pomerne veľká strata krvi (hemoglobín na 4 deň po pôrode - 7,4) - zvažovali podanie transfúzie krvi.

  Chcela by som sa opýtať, ako dlho sa zvykne takéto poranenie - ruptúra hojiť...?
  A či pri druhom pôrode nehrozí opäť roztrhnutie v mieste jazvy?

  A moja posledná otázka - pri kontrole po šestonedelí kontroluje lekár pacientku aj vnútorne - myslím tým krčo a pod?

  Ďakujem za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  táto ruptura sa zvykne zhojiť dobre, a nehrozí opakovanie prasknutia. Závisí však aj na tom, či pod ňou nepraskli aj iné štruktúry (svaly, vazy panvy).
  Kúpte si čípky cicatridina, podporujú hojenie.
  Pri kontrole lekár by mal vyšetriť aj vnútrone.

 • Sexuálne problbémy po pôrode

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, som 7 mesiacov po pôrode a stále sa nám s manželom nedarí vrátiť sa k normálnemu sexuálnemu životu, aký sme mali pred pôrodom. Problém je v tom, že vždy pri styku pociťujem pichavú a ťahavú bolesť v pošve, na opačnej strane ako bol spravený nástrih.Každý pokus končí neúspešne kvôli tomu, lebo moje vzrušenie hneď opadne. Pri styku používame lubrikačný gel, lebo vieme, že po pôrode je problém so zvlhčovaním, ale ani to nám nepomáha.
  Rodila som prirodzeným spôsobom v 39.tt s použitím Dianatalu a nástrihom hrádze. V pôrodnici sa nástrih hojil dobre, problémy nastali až doma. Liečenie sa predĺžilo na 7 týždňov, prvý mesiac som nevedela ani poriadne sedieť. Okrem šitia ma ale bolel aj klitoris a to nie jeho vonkajšia, ale vo vnútri. Táto bolesť trvala asi 3 mesiace. Hneď po pôrode som si všimla, že sa zmenšil akoby sa vtiahol dovnútra.Je možné, že s tým súvisí aj znížená schopnosť vzrušenia?Môj gynekológ na prehliadke nezistil nič, čo by mohlo spôsobovať tieto problémy, povedal, že by to malo byť v poriadku a že máme skúšať ďalej. Mne sa to však zdá už dosť dlho a mám pocit, že čím dlhšie to trvá, tým to ide horšie.Ešte doplním, že dojčím, po pôrode som naspäť pribrala 14kg a viem, že kým budem dojčiť, tak sa mi váha nezmení. Neviem, či tie bolesti a celkovo problémy môžu byť psychického charakteru, sú spôsobené hormónmi z dojčenia alebo nejakými anatomickými zmenami pri pôrode.Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Váš problém nie je vobec zriedkavý, podobné potaiže má až 20 % žien po porode.
  Pri kojení máte nízke hladiny estrogénov, čo sposobuje problémy aj v sexuálnej oblasti, určite by bolo vhodné dokladné lokálne podanie estrogénov - masť alebo čípky do pošvy. Musí Vám ich predpísať lekár. Hojenie poranenia a zmeknutie jazvy može zlepšiť užitie čípkov Cicatridina.

 • Krvacanie po milovani

  , Autor: suselina

  Dobrý deň, som presne 2 mesiace po pôrode (robili mi epiziotómiu a ešte som sa aj dotrhala, zvonku aj zvnútra na krčku maternice). už ma nič nebolí a všetko je ako predtým, teda bolo až do včera. včera večer sme sa s manželom milovali a tak som sa po tom rozkrvácala, až som sa zľakla... nikdy predtým som po styku nekrvácala... neviem prečo sa mi to teraz stalo... pritom po šesťonedelí sme sa uz 2 ci 3x stihli milovať a všetko bolo bez problémov, potom som už dokonca mala aj menštruáciu, tá mi však už tiež skončila a včera sa mi stalo toto... dnes som konečne našla odvahu (prvýkrát od pôrodu) sa pozriet, ako "tam dole" vlastne teraz vyzerám a zistila som, že to krvácanie nejde zvnútra (som sa bála, či sa mi nieco včera nestalo s krčkom maternice), ale z tej rany po nástrihu. krvácala som ešte aj potom v noci... je možne, žeby sa tá rana po 2 mesiacoch natrhla??? a treba to nejako riešiť (zašívanie by som si už zopakovať nechcela). bolesť som pri milovaní necítila žiadnu a manžel bol ako vždy nežný :-)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neviem v ako rozsahu došlo k porušeniu jazvy, ale može sa to stať. Je vhodné navštíviť gynekológa, ktorý posúdi poranenie a určí čo je potreba spraviť.