• poradte mi

    Dobry den
    Chcela by som vas poprosit o radu. Mam 24 rokov . Moje problémy zacali ked som dostala prvu menstruaciu v 11 rokoch, bola nepravidelna niekedy som ju nemala cely rok. Gynekologicka mi predpísala tabletky PROVERA , ked som ich uzivala menstruaciu som mala kazdy mesiac, ked som porestala, zase nic. Zistili mi 4 cm cystu na lavom vajecniku a zaroven aj polycysticke ovaria. Tu cystu mi laparoskopicky odstranili. Lekari mi hovorili, ze ak budem chciet deti, budem musiet najprv uzivat hormony. Pred troma rokmi som sa vydala a gynekologicka mi vravela po ultrazvuku, ze nemam ovulacie a len tazko budem moct otehotniet. Tyzden na to som otehotnela. Dozvedela som sa o tom len v 2. Mesiaci, kedze na meskajucu menstruaciu som si zvykla. Gynekologicka tomu nechcela verit. Moje tehotenstvo bolo bezproblémové, az na opuchy noh a ruk. Pribrala som dost vela az 30 kil. Vazila som 90 kil. Dietatko bolo tiez velke a velmi tazko som sa hybala. Kvoli nepravidelnej menstruacii mi nevedeli stanovit presny termin porodu, mala som az 9 terminov. Poslednu menstruaciu som mala 7. novembra a terminy som mala od zac. augusta az po september. 20. augusta 2005 ma hospitalizovali, pretoze sa dietatko nehlasilo na svet. Pichali mi 4 dni vyvolavacky ale nic sa nestalo, az na to, ze som sa otvorila na 4 cm. 26. augusta rano mi pichli oxytocin, ale ani po nom sa nic nestalo. Plodova voda velmi pomalicky odtekala a mala som slabe kontrakcie. Vecer som na tom bola tak isto, a preto sa lekári rozhodli pre sekciu. Velmi som sa zlakla, chcela som porodit prirodzene a ako prva vidiet svojho synceka. Az som sa triasla od strachu a od necakanej situacie. Za 10 minut som bola na sale. Narodil sa mi krasny zdravy a velky syn - vazil 4450 g a 51 cm. Doniesli mi ho len na druhy den, pretoze vkuse spal, a ja som mala velke bolesti. Ine mamicky po sekcii uz behali a ja som nevladala ani syna zdvihnut. Prvy krat som ho dala na prsia az na 2. den po porode. Nechcel papat, vkuse plakal. Sesticky mu davali mliecko z flasky, z prs sat nechcel. Davali mi nejake cipky na bolest vtedy som sa aspoň na chvilu vedela postavit. Chcela som ho velmi kojit, ale nedarilo sa mi, a nikto mi s tym nepomahal. Na 4. den mi vybrali stehy a poslali nas domov. Ale ani doma som nevladala, mlieko som nemala ,len tie krute bolesti v podbruší. O syna sa mi staral manzel, ktoremu som do dnes velmi vďačná. Syn ozltol, ja som mala horucky a mliecko stale ziadne. Prikladala som ho casto, ale sat vobec nechcel. Z flasky papal a pekne priberal. Mna museli hospitalizovat pretoze aj po mesiaci a pol som velmi krvacala a mala som take bolesti, ze so mnou plakal aj moj bezradny muz. Rez mi hnisal aj zvonka aj zvnutra. Mlieko som sa snazila odsávať, ale bolo tam len zopar kvapiek. V nemocnici mi zistili hematom na maternici ktory krvacal. Chceli ma vycistit, ale to by asi nevydrzala moja dorezana maternica po velkom synovi. Pichali mi inekcie od krorych krvacanie prestalo . Pomalicky mi bolo lepsie, ale psychicky som na tom bola zle. Mala som vycitky svedomia, ze som prisla o najdolecitejsie prve dva mesiace môjho synčeka, ze som sa onho nemohla starat a ze som ho nekojila, aj ked som tak strasne chcela. Velmi som bola nešťastná, ked som videla, ze moj syn z prs mojej kamarátky, ktora mala vtedy tiez maleho synceka pekne pil mliecko. Dlho som mala depresiu. Dodnes neviem preco sa mi nerozbehla laktacia, mohli za to tie silne cipky, ktore som uzivala aj mesiac po porode, elebo tie bolesti a strach? Vyskusala som klobuciky, odsavanie, masaze prs, pila som vela tekutin, a napriek tomu, ze moja matka aj sestra kojili dlho ja som nemala vobec mliecko. Velmi tuzim po druhom dietati, ale zaroven sa bojim, ci budem schopna kojit, ci budem moct porodit prirodzene a ci mi nehrozi nejake riziko, kedze sa mi rana nehojila a mala som dost vela problemov po porode. Moj syn ma 3 roky, a uz sa citim na druhe babo. Prosim vas poradte mi ako by som mohla uspesne kojit dlho a ake je riziko, ze budem musieť rodit zase sekciou. To by som asi neprezila. Su to moje najhoršie spomienky v zivote. Zial. Ked som si myslela ze uz bude všetko dobre moj syn len ako pol rocny mal silne krvácanie do mozgu -10 cm hematom v hlavicke, a skoro nam zomrel. Je to zazrak ze zije a je zdravy bez následkov. Vdaka Bohu.
    Menstruaciu mam stale nepravidelnu. Dostala som ju 2 mesiace po porode a moj cyklus je priblizne 42 dnovy . Menstruacia trva le tri dni. Mam nejaku sancu otehotniet bez problémov tak, ako s prvym dietatkom, pretoze gynekologicka mi zase tvrdi ze nemam ovulaciu. Prosim vas poradte mi . Angelika z Roznavy

    Dobrý deň,
    tak ako ste otehotnela prvý krát, zrejme sa to podarí znovu. Testy na ovuláciu nie sú presné. Doporučujem určite udržovať svoju ideálnu hmotnosť, problémy po cisráskom reze mohli byť sposobené obezitou. Predpokladám, že otehotniete bez problémov.