• vyvoj plodu

    dobry vecer, pan doktor vysvetlili by ste mi, kedy a ako vznika mozgova obrna vo vyvoji plodu ( v kt. tyzdnoch a preco )? Citala som, ze moze este v tele matky, pocas porodu alebo prvych 6 mes po narodenie, ak je nejaka infekcia. Moze to byt aj ticha infekcia, ktoru by si rodic nevsimol? A ake su znaky potrebne na diagnozu DMO? Dakujem

    Dobrý deň,
    detská mozgová obrna v 80% vzniká počas vývoja plodu v maternici. Príčin je niekoľko, najčastejšie prechodná hypoxia, kedy si plod pritlačí pupočník a nejaký čas je bez kyslíka. Pretože nemáme vnútromaternicové neurologické vyšetrenie, na stav sa príde až po porode.