Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,520 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Granulóm

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor,

    dnes som bola na vyšetrení u gynekologičky pretože mám problém s menštruácio. NAsadila mi duphaston na úpravu a aj kvôli tomu že s manželom by sme chceli druhé dieťatko. Pri vyšetrení mi našla " granulóm v jazve po epiziotómii". Povedala mi že to nieje nič vážne že sa nemám obávať, a že to stačí odstrániťpo druhom dieťati. Mám to na začiatku vstupu do pošvy. Chcem sa opýtať či to nemôže nejako skomplikovať tehotenstvo a následne pôrod. A či to môže veľmi narásť. Teraz je to vo veľkosti hrášku. Mám to asi 3 týždne hmatateľné.
    Dakujem pekne za odpoveď.

Podobné otázky

  • HPV, konizácia a očkovanie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň. Začiatkom tohto mesiaca mi bola robená konizácia, pre výsledky PAP III, HG-SIL. Výsledky z histológie : A - konizát 26x22x14 mm - v kompletne cirkumferentne spracovanom konizáte :
    - chronická NS cervicitída
    - ektrópium a areály nezrelej skvamóznej metaplázie
    - v sliznici sú drobné rezorpčné granulómy s fagocytovaným cudzorodým, opticky aktívnym materiálom
    - cysticky dilatované endocervikálne žliazky
    - v oblasti prechodu do kanála vykazuje dlaždicový epitel dysplastické zmeny ťažkého stupňa (CIN III, HG-SIL), zmeny nedosahujú proximálny (endocervikálny) resekčný okraj
    B-materiál spracovaný kompletne do 1 bloku - krv, hlien, útržky iregulárneho proliferačného endometria s fokálnym nerovnomerným vyzrievaním do sekrécie a početné fragmenty endocervikálnej sliznice. Môžte mi prosím bližšie vysvetliť výsledky z histológie? Hlavné mi bolo povedané. Mala som léziu ťažkého predrakovinového stupňa, ktorá mi bola odstránená. Takže je to v poriadku. Už len opakované polročné kontroly. Ja by som chcela však poznať aj ostatné zistenia patológa, ktoré mi nie sú jasné.
    Desí ma hlavne to, že sa to stalo tak rýchle. Minulý rok vo februári PAP I, tento rok v marci PAP III, LG-SIL, pozit. vírus HPV 16 a v septembri 2009 PAP III, HG-SIL, pozit. vírus HPV 16 aj 18. Už som sa vás pýtala, či odporúčate testovanie partnera. Povedali ste, že nie, že on ho má určite. Ak ho mám ja 14 rokov, má ho teda aj tak dlho partner? Nerozumiem fungovaniu HPV. Najjednoduchšie vysvetlenie je, že niekto z nás bol neverný. Ale ja som si istá vernosťou svojho partnera.Väčšina sa ho zbaví do 2 rokoch. Ja nie. Teda aj partner ho má tak dlho alebo sa opakovane infikuje. Čo urobiť preto, aby sa to už neopakovalo? Mám nádej, že sa toho ešte niekedy zbavím? Na očkovanie je v mojom prípade veľa rozporuplných názorov. Mám 32 rokov, som HPV pozit. a tiež moja imunita si s HPV infekciou neporadila, vytvorili sa mi ťažké zmeny v bunkách. Očkovanie mi môže alebo aj nemusí pomôcť. Môže sa však aspoň vylúčiť, že mi neuškodí. ďakujem.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    HPV je v niektorých prípadoch chronická až celoživotná infekcia a neznamná aktuálnu neveru.
    Okrem toho tie testy sú zbytočné a nič nehovoria, cytológia je oveľa doležitejšia. Počas výkonu často dochádza k naštartovaniu imunitnej reakcie s tým,že as už budete vedieť proti HPV brániť a opakovanie by nemalo hroziť. Očkovanie je pri infekcii úplne neúčinné, bráni vstupu infekcie u ženy, ktorá HPV nemá ani nemala.
    Čo sa týka ostatných nálezov patologa, žiadny už nie je klinicky významný, doležité je sledovať cytológiu opakovane.