• Endometrioza a tehotenstvo

    Dobrý deň pán doktor,chcela by som sa opýtať.
    Mám 4 mesačné dvojičky-( IVF-ICSI-1.pokus),7 rokov liečená pre sterilitu-kombinovanej etiologie-u mňa bola laparoskopicky zistená endometrioza ( len 1 ložisko-2 cm cysta na ľavom vaječníku),manžel teratooligospermia.CYsta bola len pungovaná-ponechaná kvôli zachovaniu fertility vaječníka.
    Môj gynekológ mi povedal,že tehotenstvom sa endometrioza vyliečila a ja budem môcť v budúcnosti bez problémov otehotnieť.
    - Chcem sa opýtať,či je to tak -už nemám endometriozu ?,či nie je možnosť,že obnovou menštručného cyklu sa znova aktivuje endometrioza.
    - A tiež by ma zaujímal Váš názor :
    ,či je vhodná-nutná ? antikoncepcia v našom prípade,pretože v centre mi tvrdili,že pacient s oligoteratospermiogenézou nemôže splodiť dieťa,len za pomoci IVF-ICSI
    -ak antikoncepcia,tak akú by ste mi doporučil ? /nemám KI na hormonálnu antikoncepciu/
    -bola mi doporučená kombinovaná antikoncepcia - uč.látka -etinylestradiol/drospirenón-práve táto je vraj vhodná proti rozširovaniu-či znovuaktivizácii endometriozy-je to tak ?
    Pán doktor vám v tom zmätok,mohli by ste mi to prosím objasniť a poradiť mi ?

    Dobrý deň,
    ja Vám doporučujem antikoncepciu, pretože táto okrem zábrany počatia aj brzdí eventuálny rozvoj či návrat endometriózy. Okrem toho spermiogram je subjektívne hodnotený a veľké množstvo chlapov s oligteratospermiou majú deti.
    Napríklad, ak by Vášho partnera nedajbože obvinila nejaká žena z otcovtstva, tak ho táto diagnóza nezbaví podozrenia.
    Typ antikoncepcie Vám vyberie lekár, mala by to byť s dobrým silným gestagénom, ako j levonorgestrel, norgestimat alebo dienogest.