Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,520 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • protilatky

    , Autor: Registrovaný používateľ

    pekny vecer, dakujem za minulu velmi skoru odpoved.este sa chcem spytat, kedze mi nepichli anti-d, tak aka je sanca, ze cervene krvinky babätka sa nedostali do krvi matky (mne)? snad som sa zrozumitelne vyjadrila! veeeeelmi pekne dakujem za odpoved

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    všetko závisí aj na genetickej výbave a na konfigurácii AB0.
    Preto presnú šancu Vám nepoviem, ale riziko izoimunizácie nemusí byť vysoké. Je vhodné vyšetriť hladiny protilátok.

Podobné otázky

  • Piata choroba

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, som v 18 tom týždni tehotenstva, pracujúca v Mš, kde máme momentálne rozšírenú piatu chorobu, rovnako som bola s deťmi v priamom kontakte. Volala som gynekologičke, obvodnému, na konkrétnu chorobu mi krv nezoberú, robili mi len krv kde som mala crp 35 a následne o dva dni 11..rozšírené testy kde vyšiel hemoglobín hraničný. Prosím o radu, či je potrebné ešte nejako tejto chorobe venovať pozornosť, alebo môžem byť kľudná, nakoľko daľšie vyšetrenia mi neurobia, zatiaľ okrem výsypu som rovnako prejavy mala. Vopred ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    pri kontakte s infekciou je potrebné u tehotnej vyšetriť protilátky, či prekonala chorobu v detstve, ak áno, je plne chránená. Ak nie, potom sa berú o nejaký čas protilátkiy znova, či sa nezačali tvoriť, čo by znamenalo prekonanú infekciu. Ak bola v tehotnosti prekonaná infekcia je potrebné sledovať plod ultrazvukom, či u neho nedochádza ku chudokrvnosti.

  • Čierny kašeľ

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor, keď som bola preočkovaná v roku 2017 proti tetanu mám dostatočné protilátky proti čiernemu kašľu, či je potrebné sa nechať ešte pred pôrodom (aktuálne som 34 plus 0) preočkovať? Ak áno tak akou vakcínou sa očkuje. Chcem ochrániť bábatko nakoľko mám 5 ročného syna v škôlke. Ďakujem.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    hľadal som odpoveď na vašu otázku, či je podstatná hladina protilátok proti čiernemu kašľu na rozhodnutie o očkovaní u tehotných, ale nikde som ju nenašiel. Očkovanie proti čiernemu kašľu sa u tehotných odporúča v každom prípade, ideálne však do 32. týždňa, aby došlo k tvorbe a prenosu ochranných protilátok na plod. Ak sa pre očkovanie rozhodnete, určite ho treba podať čo najskôr, pokiaľ viem u nás je iba Boostrix, čo je kombinovaná vakcína. Ale v tomto Vám poradí skôr Váš praktik, alebo priamo špecialista na vakcináciu.

  • Parovirus B19 v 23.tt

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den pan doktor.

    Aktuálne som v 23.tt a vcera mi bol potvrdeny Parovirus B19 (PCR - pozitiv). Najskor som to dostala od starsieho syna, ktory prekonal piatu chorobu s typickym prejavom a vysevom od 23.2. Ja som požiadala o vysterenie nakolko sa mi objavili vyrazky neznameho povodu v oblasti brucha, krizov a stehien a mam mierne bolesti klbov ruk, clenkov a kolien (bez teploty). Moja gynekologicka ma odporucila do rizikovej poradne. Som po IVF KET a picham si Clexane 0.4 1krat denne kvoli M2/M2 polymorfizmu v gene pre ANXA5. Neviete náhodou dokedy sa moze prejavit na dietatku následok tejto choroby ak to preslo aj na neho? Alebo sa proste len podrobne sleduje jeho vyvoj az do porodu? Ako je to s uzivanim nizkomolekulovych heparinov v pripade, ze virus presiel aj na dietatko a hrozi pripadne ta anemia? Je vacsie riziko prestat to uzivat alebo uzivat dalej? Pri prvom tehotenstve som pichala cele tehotenstvo a aj 6 nedelie po porode. Ma zmysel davat robit protilatky aj z plodovej vody podla Vas alebo je to len zbytočne riziko?
    Ďakujem za odpoved.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    je potrebné sledovať u plodu prietoky v mozgových tepnách, aby sa čo najskôr objavila prípadná anémia. Parvovírus môže spôsobiť u plodu rozpad červených krviniek a chudokrvnosť, ak sa zistí anémia plodu, je indikované podávanie transfúzie priamo plodu. Ak ste v dosahu Bratislavy, prihláste sa k nám do rizikovej poradne, máme s týmto bohaté skúsenosti. Nízkomolekulárne heparíny môžete brať ďalej.

  • Čierny kašeľ

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa opýtať aký je váš názor na očkovanie v tehotenstve (aktuálne som 33 plus 1) proti čiernemu kašľu z dôvodu ochrániť novorodenca pred touto chorobou. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    áno, je to odporúčané a ideálne je okolo toho 33. týždňa, tak a by sa stihli vytvoriť ochranné protilátky, takže za mňa určite áno.

  • RH negatív UPT

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Bola som na UTP mám krv RH negatívnu a nedala som si pichnúť injekciu môžem mať ešte zdravé deti?

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    závisí na viacerých faktoroch. Predovšetkým na týždni tehotnosti, pretože od veľkosti vyvjívajúceho sa zárodku závisí, koľko krvi prešlo od neho k Vám a či ste začali tvoriť protilátky.
    Ale najdôležitejší je Rh faktor potrateného zárodku, ak bol partner Rh pozitívny a zárodok zdedil jeho krvnú skupinu je riziko reálne.
    Inak ak ste ešte menej ako 14 dní od zákroku, má význam si injekciu podať.