• Helicobakter v rodine a novorodenec

    , Autor: laura207

    Dobry den, chcem sa spytat ako najlepsie si ochranit novorodenca (narodi sa v juni) pred tym aby nechytil aj on helicobaktera. Ma ho moja mama. Uz niekolko rokov sa ho nevie zbavit ani napriek liekom, atb...
    nemozem jej zabranit kontakt s babatkom kedze to bude jej vnuca ale mam aj obavy aby tak male babatko to hned nechytilo :( co robit
    Nezijeme v jednej domacnosti spolu, ale uz teraz viem ze nas bude casto navstevovat.

    Dobrý deň,
    spôsob prenosu a hlavne infekcia Helicobacter pylori je veľmi komplikovaná a nie celkom objasnená. Popisuje sa tzv. rodinný výskyt, ale nevie sa, či prenos medzi členmi rodiny je spôsobený prostým prenosom baktérie z človeka na človeka, alebo skôr, či tu nehrá úlohu genetická predispozícia, pretože nie každý človek je náchylný infekciu dostať.
    Prenos môže byť aj slinami, hoci ho niektoré práce spochybňujú.
    Ja si osobne myslím, že stačia bežné hygienické štandardy pri kontakte Vašej mamy s novorodencom.