• Epidural

    Dobrý deň pán doktor,
    z Vašich predchádzajúcich odpovedí som si všimla, že ste zástancom epidurálnej analgézie, preto sa Vás chcem opýtať na Váš názor.
    Pred siedmimi mesiacmi som porodila krásnu zdravú dcéru, volila som pôrod s epiduralkou. V pôrodnici som však ležala s mamičkou, ktorá ma zaskočila jedným príbehom: má vraj známu, ktorá má postihnutého chlapca a hovorí sa, že je to preto, lebo rodila s epiduralkou - totiž ide o to, že ho nedokázala vytlačiť a malý sa začal dusiť.
    Rýchlo jej začali robiť cisársky rez, avšak malý už bol pridusený a mal poškodený mozog. Ak mám hovoriť za seba, tiež som mala problém dcéru vytlačiť - možno aj preto že bola dosť veľká /4300 gramov, 54 cm, obvod hlavy 37 cm/, ale myslím si, že to bolo aj preto, lebo človek v pude sebazáchovy - teda rodička pod tlakom bolestí - dokáže vyvinúť takú silu, akú by za normálnych okolností v živote nevyvinula, a už tobôž nie pri epidurálke, keď necítite absolútne žiadnu bolesť. A presne to bol aj môj problém. Aj keď som sa snažila zo všetkých síl, aj tak sa malej von nechcelo a tým, že som bola stále napojená na prístroj, znepokojilo ma, kieď mi tam začal pípať, z čoho som usúdila, že malá sa asi dusí /upokojil ma však výraz tváre môjho pôrodníka/. Mne napokon musela pomáhať sestrička tým, že sa mi "zvalila" na brucho a nakoniec ma dorazilo, keď som počula pôrodníka, ako si pýta od sestričky kliešte.
    Čo myslíte pán doktor, je možné, aby to došlo až tak ďaleko, že by sa mohlo dieťa kvôli epidurálke zadusiť alebo poškodiť?
    Minule som akurát čítala článok, v ktorom sa hovorilo, že pri epidurálnej analgézii sa robí dvakrát častejšie pôrod kliešťami, než normálne. Taktiež tam písali, že po kliešťovom pôrode má každá druhá žena v neskoršom veku následky - problém s udržaním moču alebo stolice. Máte takéto skúsenosti?

    Vďaka za trpezlivosť pri čítaní - snažila som sa čo najstručnejšie :-)

    Dobrý deň,
    najlepšie sú príhody typu, moja susedka má známu, ktorá včera v Lidli počula dve ženy, ako hovoria o tom, že v Prahe na klinike odtrhli novorodencovi hlavu.
    V každom prípade epidurálna analgézia robí uvoľenie svalov panvového dna a preto je prechod hlavičky ľahší a plynulejší. Podávajú sa dávky, ktoré nepotláčajú nutkanie na tlačenie a ak je rodička správne motivovaná tak tlačí s epidurálnou analgéziou rovnako ako bez nej.