• klimaktérium

    Dobrý deň. Píšem Vám ohľadom mojej maminky. Tohto roku mala 54 rokov a cca pred rokom a pol začala pociťovať prvé príznaky prechodu, čo jej potvrdila aj gynekologička. Minulý rok v lete ju čistili kvôli polypom. Menzes máva už veľmi nepravidelne a je to skôr špinenie ako krvácanie a už jej ho aj niekoľkokrát vyvolávali injekciou. Tu by som sa chcela opýtať, či je to potrebné v jej veku vyvolávať menzes a aký to má význam. Ďalej jej nedávno zistili 2 myómy v maternici. Gynekologička, čo jej robila sono jej radila, aby sa dala operovať a všetko vybrať (neviem, či mala na mysli úplnú histerektómiu). To odporúčanie sa však nepáčilo maminkinej gynekologičke (ku ktorej chodí roky a dôveruje jej) a poslala ju na sono k inému Dr. Ten odporučil zatial s tým nič nerobiť (ak nevznikne akútny problém), že myómy sa zvyknú "vysušiť", keď sa stratí menzes úplne. Že to stačí len sledovať a nasadiť liečbu (nevieme akú). Čo by ste radili Vy? Má sa dať maminka operovať alebo ak nebudú žiadne problémy, tak čakať kým neskončí menzes. A aký máte názor na tie vyvolávacie injekcie. Neviem, či je to v tejto súvislosti podstatné, ale maminka si v mladosti veľa vytrpela, má za sebou tri potraty, pôrod mŕtveho plodu a dva úspešné cisárske rezy. Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    je pravda, že po menopauza myómy zvyknú regredovať - zmenšiť sa, pretože ich rast je závislý na ženských hormónoch.
    Ak mama nemá obtiaže a prechod zvláda dobre, stačí počkať a operácia nebude nutná. Iná vec je, že nedostatok hormónov v menopauze nesie so sebou určité problémy, a niekedy je potrebná alebo skor prospešná hormonálna liečba. Je to na dlhšiu debatu a mama by mala absolvovať pohovor a vyšetrenie u odborníka, ktorý zhodnotí jej celkový stav.