Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,642 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • RH-

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Vazeny pane doktore,
    mam RH- , muj partner Rh+. V 5TT jsem dostala injekci proti protilatkam, protoze si v nemocnici mysleli, ze potracim. Ve 15TT zjistili, ze se mi odtrhuje placenta.Krvaceni se zastavilo, odtrhavani zda se nepokracuje. Myslite, ze by mi meli znovu udelat z krve testy, ci mi dat novou injekkci? POkud ano, kdy? Ted jsem 20tt+1 Dekuji Eva

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    testy z krve budou po injekci v 5. týdnu falešne pozitivní ještě 3 měsíce, dle mého názoru, není nutné opakovat podání v 15. týdnu, protože ještě protrvávají protilátky po první injekci.
    Testy bych zopakoval až ve třetím trimestru, abyste nebyla zbytečně stresována kvůli falešné pozitivitě.

Podobné otázky

  • :)

    , Autor: Registrovaný používateľ

    ja by som sa chcela opytat ci mozu nastat neake komplikacie a ak ano ake ? .... ja mam 0rh- a moj partner ma 0rh+ a pred casom som bola na umelom presuseni tehotenstva a neboli mi podane protilatky... citala som o tom zze zena po porode dostava protilatky ak jej dieta je rh pozitivne .... Ako to je ked som po upt a neboli mi podane protilatky ???

  • krvne skupiny

    , Autor: Registrovaný používateľ

    dobry den pan doktor,
    mam krvnu skupinu A Rh-, manzel A Rh+. Mam jedno dieta. Ani pocas tehotenstva ani po porode som nedostala nijaku injekciu na protilatky(ci naco sa to ma alebo nemusi davat) teraz som znovu tehotna v 8tt a neviem ci moze byt z toho nejaky problem. Krvnu skupinu syna neviem, lebo v karte ju nema zapisanu.mam si to zistit? a co bude s druhym dietatom ak ma prvy syn Rh- a co ak Rh+?
    dakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ak bolo dieťa po otcovi Rh pozitívne, mala ste dostať inekciu aby ste si netvorila protilátky. Ak bol Rh negatívny, tak injekcia nebola potrebná.

  • tragédia po pôrode - prosba o radu

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,

    volám sa Monika, som krátko po pôrode, ktorý sa skončil obrovskou tragédiou
    Mohli by ste mi poradiť ?

    Tu je môj príbeh ?
    - mám 35 rokov, ešte som nerodila, s manželom sme sa vzali pred cca 2,5 rokmi
    - nedarilo sa nám otehotnieť ani počas manželstva ani ešte počas "chodenia" t.j. cca 1,5 roka predtým napriek častým pokusom
    - vzhľadom na vek ďalej na moje želanie s na naliehanie môjho manžela sme chodili na umelú insemináciu všetky cca 3 pokusy zlyhali, lebo mi nikdy nedozrel folikul, dostatočne nato, aby sa dala inseminácia urobiť
    - po konzultácii, v centre asistovanej reprodukcie v Bratislave, na ktorú nás poslal ošetrujúci gynekológ v Leviciach, sme si vybavili zákrok IVF
    - embryotransfer 2 embrií sa podaril koncom januára 2008
    - ostalo 1 embryo a to sa udržaĺo až do 35.týždňa gestačného veku, teda do 2.9.2008
    - od opakovaného úspešného potvrdenia gravidity, t.j.od polovice februára 2008 som bola vypísaná PN ako rizikovo-tehotná
    - lekár zatiaľ neodporúčal hospitalizáciu, lebo som skôr nervózna, keď "musím" ležať dlhšie
    - chodila som pravidelne na prehliadky a kontroly, USG, krvné vyšetrenia, "Triple test", test kompatibility Rh-faktoru, prietoky pupočníku, ozvy srdca, poloha a naliehanie plodu (naliehalo hlavičkou) a všetko s výsledkom bpn., teda všetko v poriadku
    - asi v marci som 2 krát "špinila" ale USG vyšetrením sa vždy potvrdilo normálne pokračovanie tehotenstva
    - počas gravidity som brala vitamín c, calibrum mama a calibrum baby (vybrané multivitamíny pre tehotné), prípravok magne B6, občas paralen tbl.pri bolesti
    - od začiatku gravidity trpím gestačným diabetes, 3xdenne si meriam glykémiu, podľa výsledky si dávkujem 4x denne Humulin (inzulín v pere)
    - ešte pred začiatkom gravidity som trpela hypotyreózou, liečim sa priebežne u endokrinológa aj teraz (l-thyroxin tbl.), chodím na kontroly
    - trpím nadváhou, začiatkom gravidity som mala cca 135 kg
    - už cca 10 rokov trpím psoriázou a psoriatickou artritídou - kvôli riziku som vopred úplne vynechala lieky
    - v mojej rodine mám ešte 2 mladších súrodencov - dvojičky, manžel je vekom "prostredný" súrodenec
    - manžel má v poriadku spermiogram
    - u mňa bolo podozrenie na anovulačné cykly


    21.augusta mi ošetrujúci gynekológ vypísal žiadosť na predčasný začiatok materskej
    Kontrola tehotenstva dňa 2.9.2008 overila prietoky pupočníka a ozvy srdca, obe boli v norme, nenaznačovala nič neobvyklé, veľkosť a rast plodu popredu oproti "kalendáru" o cca 1-2 týždne. To znamenalo, kalendárne som mala 35.týždeň, podľa meraní (objem hlavičky, dĺžka stehennej kosti, celková dĺžka, atď.) som bola asi na rozhraní 36.-37.týždňa. Zároveň sme začali hovoriť s ošetrujúcim gynekológom o termíne a spôsobe pôrodu na 37,-38.týždeň (vtedy som mala papierovo 35.týždeň), o prípadnom cisárskom reze, predoperačnom vyšetrení atď.
    Počas priebehu tehotenstva som cítila bežné pohyby a manévre plodu. Počas posledných dní, no predovšetkým po poslednej kontrole teda po 2.9.2008 som cítila výrazne menšie pohyby dieťatka a v piatok 5.9.2OO8 som úplne prestala cítiť pohyby. Manžel ma upokojoval, že to bude možno tým, ako náš chlapček (mal to byť chlapček) stále rastie a už akosi "nemá miesto", tak sa proste nemá kde hýbať. Nakoľko som dosť obézna, tak som sa s tým čiastočne zmierila.
    Do soboty 6.9.2008 som ale stále necítila žiadne pohyby, ani tie najmenšie a to mi začalo byť zrazu silne podozrivé. Tak sme s manželom v sobotu 6.9.2008 hneď ráno vybehli na pohotovosť, tam si lekár prezeral cez sondu USG bruško, no nezistil žiadne ozvy srdca plodu ani prietok pupočníka a po opakovanom kontrolovaní nám oznámil smrť dieťatka. Objednal ma na predčasný pôrod prakticky mŕtveho dieťatka na pondelok 8.9.2008.
    Po 3 dňoch trápenia (neotvárala som sa skoro vôbec, tak do mňa pichali množstvo liekov) som v stredu 10.9.neskoro večer porodila klasickám spôsobom (nie cisárskym rezom) mŕtveho chlapčeka.
    Príčinu smrti doktor-pôrodník označil "zadusenie pupočnou šnúrou", čo potvrdila následná pitva.

    Chcem sa opýtať a zároveň poprosiť o radu :
    - ak sa z tohto psychického a telesného šoku dostanem, kedy môžem znovu otehotnieť ?
    - čo by ste mi poradili, aby som urobila so sebou aby som sa z najväčšieho trápenia dostala - zmena stravy, vitamíny, šport, cvičenia, relax, duchovné cvičenia, rozhovory s ľudmi, psychológ ?
    - čo by ste mi poradili, aby som zmenila na sebe pre väčšiu šancu prirodzene otehotnieť - strava, vitamíny, šport, cvičenia, relax, duchovné cvičenia, rozhovory s ľudmi ?
    - údajne by pri prípadnom ďalšom "pokuse" či "pokusoch" najmä ak sa uskutočnia do určitého času po mojom pôrode, mala byť vyššia šanca znovu otehotnieť
    - odporúčali by ste mi nechať to na prírodu a čakať, kým sa to nepodarí samo, alebo ísť znovu na umelé oplodnenie ? (tento rok mám 36 rokov)
    - neurobila som ja alebo manžel v niečom chybu ?
    - neurobil ošetrujúci gynekológ chybu ?
    - ako by sa dalo predísť pupočníkovej smrti - dá sa to vôbec ?


    Ak je to možné, prosím o odpoveď.

    Súhlasím so zverejnením môjho príbehu spolu s vašou radou na vašich stránkach, resp. v časopise.

    Ak by ste potrebovali doplňujúce údaje, aby ste mi mohli odpísať, som vám k dispozícii .
    moni@moni.sk

    0948 022 037

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    úmrtie plodu v termíne je aj pre zdravotnícky personál asi najhoršia vec, čo sa v porodníctve rieši.
    Pre rodičov je to veľmi tragická udalosť. Určite by ste mala navštíviť psychologickú poradňu, psychoterapia je veľmi účinným prostriedkom na riešenie tragédii.
    Cvičenie je prospešné, šport je liek na všetky duševné stavy.
    Otehotnieť možete hneď ako sa na to budete duševne cítiť¨
    Pupočníkovej smrti sa predísť žiaľ nedá nijako, plod v maternici si robí čo chce a žiaľ občas si zaškrtí pupočník, je to náhodná smrť, ako napríklad dopravná tragédia.

  • pozitívne protilátky

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den, v 16. tt mi brali krv a dnes som dostala vysledky. Zistili mi pozitivne protilatky v krvi. Krvnu skupinu mam B+. Manzelovu krvnu krvnu skupinu neviem. Som tehotna tretikrat a moje doterajsie dve tehotenstva prebehli bez problemov a porody tiez. Starsi syn ma krvnu skupinu B+ a diagnostikovanu znizenu specificku bunkovu imunitu. Krvnu skupinu mladsieho syna neviem, dosial je zdravy. Z toto co som citala na internete sa tvoria protilatky u mamiciek s Rh-, ktore cakaju dietatko s Rh+. Pravdepodobne bude mat moj manzel Rh- a nase tretie dieta Rh- tiez? Moja krv tvori protilatky proti krvi nasho babatka v brusku? Nakolko je to nebezpecne. O takejto situacii, kedy je matka Rh+ a dieta Rh- som nenasla zatial na internete nic. Dakujem za odpoved. S pozdravom RNDr. Anna Kakosova, PhD.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    Rh protilátky sú najčastejšími, preto sa najčastejšie skúmajú a vyšetrujú. Avšak okrem toho existujú aj iné typy protilátok v inom systéme. Preto by ste mala absolvovať hematologické vyšetrenie, kde sa určí špecifický druh protilátok a určí sa, či prechádzajú placentou a či možu ohroziť plod. Ak áno, bude nutné sledovanie hladín protilátok a prípadne aj stavu plodu, či nedochádza k jeho poškodeniu.