• protilatky v krvi

    DD, pan doktor. Som v 24. tt a mam zvysene anti-c protilatky v krvi (1:128). Pred 4 tyzdnami som mala skore 1:32. Na dalsi odber idem az o tri tyzdne. Chcela by som sa spytat kedy je ta hranica tychto protilatok v krvi, ked sa s tym zacne nieco robit a co sa vlastne zacne robit. Dakujem, anna

    Dobrý deň,
    nie je presná hranica protilátok, strašne doležitá je dynamika vzostupu. Ak by stúpali dramaticky, je jasné, že reagujete na krv plodu a protilátky mu možu uškodiť. Vtedy sa sleduje stav plodu, hlavne ultrazvukom, rýchlosť prúdenia jeho krvi. Ak by hrozila chudokrvnosť plodu dá sa pomocou amniocentézy podať transfúzia. Sú aj iné možnosti liečby ale všetko závisí na stave a na skúsenostiach daného pracoviska.