Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,789 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Vynechany Duphaston

  , Autor: Alezia

  Dobry den, beriem Duphaston uz druhy mesiac od 16 dna cyklu, 10 dni, 1-0-1. Jedna tableta z balenia mi padla do umyvadla, takze posledny den uzivania (25. den) budem mat len na rano, na vecer uz nie. Je to velky problem, kedze sa jedna o hormony? Momentalne som mimo SR a nemam sa ako dostat k dalsiemu baleniu. Ďakujem.

 • Escapelle

  , Autor: Mad1111

  Dobrý deň, pan doktor ja som včera písala ohľadom HCG testov. No dnes ma zaskočila jedna moja známa ohľadom otázky na Escapelle. Sama som ju užila v minulom roku raz. No chcela by som sa spýtať za nu aby som jej mohla poradiť. Tento mesiac sa jej s priateľom stalo ze 2x im praskla ochrana a raz ostala v nej. Čiže dokopy ju užila 3x v tomto marcovom mesiaci a s rozostupom dvoch týždňov. Čiže poslednu užila 14.03. Teraz sa im vraj včera prihodila nehoda pri “pettingu”. Je vhodne aby ju užila znovu ? Vraj ma strach nakoľko je mladá ze by mohla ostať tehotná. Vraj v takejto podobnej poradni jej gynekológ odpísal ze tato tableta aj ked by sa nemala ale môže sa užiť s rozostupom 7 dni od posledného uzitia. No ja by som radšej bola rady za radu priamo od vás nakoľko vždy ste mi poradili správne v akejkoľvek oblasti. Ak by si ju náhodou dala môže mat nejake zdravotne ťažkosti ? Alebo teda by sa rozhodil len ten menštruačný cyklus ? Ďakujem pekne za prečítanie a za radu

 • HCG testy z krvi

  , Autor: Mad1111

  Dobrý deň, prosím vás po koľkých dňoch od pohlavného styku môžem absolvovať hcg test priamo z krvi? Nechránený pohlavný styk sme mali s partnerom 14.03. a zajtra 27.03. som objednaná na krvné testy hcg. Zajtra to bude teda 13 dní od pohl. styku je to podľa Vás dosť dlhá adekvátna doba kedy už sa dajú testy spraviť? Alebo koľko treba počkať aby bol výsledok 1000% správny ? Stačí aj tých 13 dní podľa Vás ? Ďakujem pekne

 • Ťažkosti

  , Autor: Zorka_92

  Dobrý deň mám svrbenie a chronické pálenie pošvy. Najviac to páli v okolí pošvového vchodu. Po natretí Canestenom to páli ešte viac. Pomol by pomôcť Vitagyn C alebo Vagisan, pripadne niečo iné by ste poradili?

 • Polyp

  , Autor: Leni22

  Dobrý deň, na preventívnej prehliadke mi bol nájdený polyp, ktorý sa potvrdil sonom aj po menzese. Následne hneď na ďalší týždeň som si vybavila všetky potrebné vyšetrenia a hneď šla na odstránenie polypu hysteroskopiou. V lekárskej správe mám napísané ze je všetko v poriadku a ze sliznica maternice bola bez jednoznačného polypu a tak bola vykonaná šetrná kyretaz dutiny. Čo si mám o tom myslieť. Ďakujem za odpoved

 • Krvácanie v skorom štádiu tehotenstva

  , Autor: katarinaa

  Dobrý deň.. Dnes mám termín očakávanej MS. Zároveň mám od štvrtku pozitívne tehu testy. Skúsila som včera aj digitalny clearblue, ale bol negatívny. Dnes ráno bol však už pozitívny +1-2. Dnes mám termín ms a začala som krvácať. Je to slabšie ako ms, krv nie je taká tmavá ako pri ms, je bez zrazenín. Zatiaľ nepotrebujem ani vložku či tampón, je to skôr len po utretí na wc. Neviete čo by to mohlo prosím Vás byť? Je šanca že sa plod udrží alebo sa mám zmieriť s najhorším? Ďakujem.

 • Info

  , Autor: Dobka

  V pravo nad mamilou hypoechogénne nepravidelná area veľkosti 25x15 mm, mikrocysty do 3mm a bodkovité kalcifikáty do 2 mm. V pravo area dysplázie žľazy. Čo to prosím Vás znamená ? Môže to mať súvis s rakovinou? Poslali ma na mamologiu čo na takom vysestrení mám očakávať. Mám strach.

 • Hrčka na ľ. prsniku

  , Autor: kacyenka

  Dobrý deň!
  Mám 44r, 5gyn.operacii(cysty,rakovina krčka maternice, omylom odobraty vaječník aj s vajickovodom a prešitý močovod-nasladna reoperacia a protéza močovodu, Ďalej vraj mimomaternicove tehotenstvo, kt. sa nepotvrdilo a zese endometrioza) porodila som
  teraz už 18r.chlapca a o tri roky neskôr teraz už 15r. chlapca.
  Zrasty po operáciách sú vraj také, že hrubé črevo mám prirastene o maternicu a stolica ťažko prechádza celými črevami. . Skončila som 7r.na Transtecu a potom 4r.na Fentanyle 50.
  Prisla som o zuby, klby. Odmietla som to pred 4r. brať na ACHB a predpísali mi DHC 120mg ráno a večer,k tomu neurol, maltofer,nolpaza40mg
  Vraj už mám vybuchane receptory a to su len také cukriky pre mňa.
  Psychicky som sa zrutila a 6 rokov neopustila byt a len v depke ležala na gauči a čakala, kedy skončí deň a večer sa modlila, aby som sa už nezobudila.
  Po dvoch rokoch som zrazu behom 4 mesiacov pribrala 30kg. A dotetaz postupne to je už 45kg. Nič sa nezmenilo, len menzes mam len 4razy za rok, navaly potu, akoby prechod.
  Momentálne mam na pravom vaječníku uz od r. 2010 cystu, ktorú sleduju. Nerastie, pohybyje sa v rozpätí 4-6cm.
  Nechcú ju vybrať kvôli tým zrastom. Menzes som mávala silný, niekedy aj 3 týždne. Som anemicka od puberty. Tetaz som si mojou nadvahou sposobila vytlacenie platničky v oblasti krížov. Chodím na rehabilitácie
  6rokov zanedbané svaly sa začínajú dávať pomaly dokopy a silneju. Mám aj mäkké techniky.
  A tam to začalo.
  Jeden bod pri ľavej lopatke.
  Bolí, bolí a bolí.
  Odporučila mi ľahnúť si na loptičku a nájsť ten bod.
  Vydrzala som pol hod., ale navrela mi na krku hráča, začala ma bolieť hlava, pichať v uchu.
  Pod rebrami bolesť žalúdka, akoby vás pri behu pichalo v boku-taky pocit.
  A rameno bolesť strašná.
  Po pil hodine som sa zodvihla, odgrgla si ako po pive, hlava sa mi točila a keď som zatocila ľavým ramenom, skakali, pukali, praskalo mi v ramene, akoby sa o seba všetko trelo. Bolesť taká, že sa ho nemôžem ani chytiť. Ani ďalších spomínaných miest.
  To bolo včera a dnes som si nasla hrčku.
  Na divnom mieste, lebo som si na niečo spomenula. Už
  od mala, malinka som hovorievala, že ma bolí srdiečko. Keď som mala ukázať kde, zodvihla som ľavú ruku a ukázala som prstom na ľavú stranu rebier, presne tam, kde teraz je hrčka. Na dotyk ma bolia už rebrá a tam, kde začína rast prsnika. Uplne na zaciatku. Akoby skor lezala ta gulka na rebrach. Mám obrovské prsia, tým, že som pribrala tých 45kg.
  Ale hrčka má rozmer cca olivy.
  Nie je to pod pazuchou, takže uzliny to nie sú a nie je to celkom ani v prsniku.
  Na koho sa mám teda obrátiť?
  Kým nezačnem surfovať, stresovať a začnem sa báť, že to je rakovina.
  V rodine na rakovinu zomrel dedko - na hrubom čreve ju mal.
  Je to z tých rehabilitacii?
  Alebo som v 44r.v prechode(dá sa to nejako zistiť? ), alebo to je uzlina na rebrach, alebo naozaj tá rakovina?
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem pekný zvyšok dňa. 8

 • Escapelle

  , Autor: Iveta11223344

  Dobrý deň, prosim vás ak som v krátkom čase v rozmedzí dvoch týždňov užila 3x Escapelle tabletku. Môže to spôsobiť nejake zdravotne ťažkosti ako krvácanie na vaječníkoch alebo podobne vážne záležitosti ? Alebo to teda rozhadže iba ten cyklus ?

 • Tehotenstvo

  , Autor: Iveta11223344

  Dobrý deň, s priateľom sme sa včera vzájomne uspokojovali rukami. K pohlavnému styku neprišlo vôbec. Neejakuloval predtým. Cítila som rukami ze ma vlhký penis. Čítala som ze sa jedna o nejaký predejakulat tzv. Kvapky lasky. Rukami si prešiel nechcenne po penise ked bol taký mokrý a následne mi vošiel prstami hlboko do posvy. Možem sa spýtať da sa z toho otehotnieť ? Mam mat obavy ze by sa aj z týchto kvapiek lasky predejakulatu na prstoch mohlo prist k otehotneniu ?

 • Menštruácia

  , Autor: Mravce

  Dobré ráno prajem,
  Prosím Vás čo môže spôsobiť zmeny v menštr. cykle? Mám 39 rokov, posledné mesiace mám vždy o pár dní skôr ako bežne (pre mňa to je zvláštne, nakoľko som mala vždy extrémne dlhé cykly a až posledné dva roky sa mi ustálili na 31dňový cyklus). Menštruácia bola vždy silnejšia/silná, no aktuálne tá, ktorá práve prebieha je extrém. Bez návštevy WC nevydržím hodinu a pol a prepáčte za opis no mám aj veľa zrazenín.
  Neviem, či je potrebné kontaktovať doktora alebo nie.
  Aktuálne sa už na nič neliečim - pár mesiacov dozadu som podstúpila konizáciu
  Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň

 • Bolesti pri vyšetrení

  , Autor: blabla

  Dobrý deň,
  návšteva gynekológa je pre mňa vždy výzvou. Neviem sa zbaviť pocitu napätia a uvoľniť sa či už pri palpačnom alebo USG vyšetrení, ale najviac bolestivo vnímam odobratie vzorky na cytológiu. Mám 46 rokov a po rozvode aktuálne nežijem sexuálnym životom, môže zvýšená citlivosť súvisieť aj s týmto? Ako si môžem pomôcť, bolesť ma odrádza od návštevy gynekológa. Ďakujem.

 • poďakovanie+ otázka:)

  , Autor: Berenika

  Ďakujem p.doktor za rýchlu odpoveď k otázke neutíchajúci zápal.
  Celkovú substitučnú terapiu mi doteraz neodporúčali . Zároveň sa obávam, pretože v septembri mi začal výtok z prsníka, vyšetrenia nepreukázali nič, trvalo to asi 1 mesiac. Nebola by to kontraindikácia? Poprosím ešte - zvažujem nasadenie Ovestinu. Môže sa aplikovať aj na vonkajší genitál? Pošvu si dokážem udržať celkom dobre gynoflorom, ale vonkajšie časti už nie...Prečo mi po ňom býva tak zle(nevoľnosť, bolesť hlavy, pocit tlaku do tela) asi 3 deň po aplikácii keď by mal pôsobiť len lokálne? Môže sa užívať spolu s fytoestrogénmi? Ďakujem.

 • neustupujúci zápal

  , Autor: Berenika

  Dobrý deň p. doktor, poprosím o informáciu. Pred 7 rokmi ako 39 ročnej mi kvôli ťažkej endometrióze boli odstránené vaječníky(resp. čo z nich zostalo) aj maternica. Endometriózu som mala 13 rokov, ani jedno tehotenstvo, čo sa mi pošťastilo mi stav nezachránilo. Následné klimaktérium nebolo príjemné ale oproti endom. som to zvládala . Užívam fytoestrogény. Nastala určitá atrofia pošvy ale aj to sa dalo vyriešiť, zápaly ma netrápili, mohla som sa kúpať, cestovať...
  V r.2022 sme v rodine mali covid. Ja som neochorela ale začali ma veľmi bolieť miesta kde som mala vaječníky a maternicu, asi týždeň. Následne mi začala bolesť pošvy, vypadávali zelené kúsky, vyšetrenie zistilo zl. stafylokok masívne aj zápal pošvového pahýľu. Vybrala som macmiror a augmenín+vag. probiotiká. Nikdy predtým som žiadne zápal nemala.
  Nastalo peklo. Pálenie, pichanie v pošve, po 2 týždňoch od liečby zase ecoli masívne, zinat. Po ďalších 2 týždňoch zase ecoli masívne. Dali mi ovestin, že sa mám občas natrieť. Aj vonkajší genitál. Bolo mi po ňom veľmi zle, bolesti hlavy, nevoľnosť ale vydržala som, brala som ho cca 1x týždenne asi 3 mesiace,. ATB som už neužívala, dokonca som sa kúpala v bazéne. V lete som bola na dovolenke, kde som začala pociťovať strašné bolesti klitorisu. Genitál som mala červený, pálilo to akoby zaparenina.,hlavne oblasť pod malými pyskami. Zobrali mi ster z pošvy(klitoris nie) vyšlo ecoli, gardnerella. ATB mi následne dávali každé 2-3 týždne, vždy to vydržalo tak týždeň a príznaky sa vrátili. A ešte horšie. Ovestin akoby to ešte zhoršoval.
  Najhoršie je, že mám odvtedy zasiahnutý vonkajší genitál už 2 roky. Klitoris neustále boli, až kožná zistila, že sa mi v ňom abnormálne tvorí smegma, obrovské množstvá kt. mi odstraňovali.Po roku som si vyžiadala ster z klitorisu, nález klebsiela. Skrátim to-neustály zápal genitálu, pošvy- pálenie, rezanie, bolesť hlavne konca klitorisu, pod malými pyskami. Výtok nemám ale ani žiadne zvlhčenie pošvy. V steroch neustále ecoli, enterokoky, proteus, hemoragický enterokok na klitorise, a teraz na preventívke prvý krát aj candida. Konečne nemám celkové atb ale macmiror tbl. a masť. Momentálne po dobraní pálenie celého vonkajšieho genitálu a vchodu do pošvy - tri dni po skončení liečby.
  Užívam rok gynoflor 2x týždene, ten mi aj chvíľu zaberal. Nemôžem už dva roky sedieť pretože mám postihnutú celú oblasť od klitorisu, malé pysky a oblasť okolo močovej rúry. U imunologičky všetko v poriadku. Začala som doslova chradnúť, nemôžem intímne žiť, cestovať, s problémami pracujem. Nikto mi nevie pomôcť, hygienu dodržujem, skúsila som čo sa dalo, čipky, silver, peny, krémy...vždy iba týždeň dva pomôžu. Teraz mám Beliema krém + gel a gynoflor. Prepáčte za dlhý príspevok, nevedela som to lepšie skrátiť. Ak by ste ma vedeli nasmerovať čo by mi pomohlo bola by som rada. Už sa mi nikto nechce venovať. Lekárka povedala nech si dám čo uznám za vhodné. Ak si dám masť na kandidózu a nemala by som candidu, nezhorším si stav? Ďakujem za trpezlivosť pri čítaní.

 • Bakteriálna infekcia

  , Autor: Tam

  Dobrý deň,
  Pán doktor prosím Vás, môže vaginálna bakteriálna infekcia (mala som ju skôr ako som otehotnela) prerásť tak, že by po nejakom čase mohla spôsobiť potrat alebo problémy ak som v 3tt? Vopred ďakujem za odpoveď.

Otázok: 2607