Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,535 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Problém

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Zdravim. Chcela by som sa opýtať. Mám taký problém, že som začala krvácať pred menštruáciou pár dní, potom celá menštruácia bola slabá a v podstate krvacam až doteraz a neviem čo mám robiť. Beriem aj antikoncepciu, keďže mávam s tým krvácaním už dlhší problém a môj gynekológ tvrdí že je to len hormonálne tak mi dal na to antikoncepciu ale vôbec mi nepomáha. Môžem mať nejakú chorobu alebo niečo vážne? Ako mám to krvácanie zastaviť?? Ďakujem vopred za odpoveď

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    prvé tri mesiace antikoncepcie môže byť krvácanie ešte nepravidelné, potom by sa mal stav plne upraviť, ak nebudete v užívaní robiť chyby.
    Ak by stále bol problém s nepravidelným krvácaním aj pri antikoncepcii, bude potrebné pátrať po organickej príčine - polyp sliznice, alebo zápal.

Podobné otázky

  • Mycoplazmy

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den pan profesor, chcem sa opytat na prenos mycomplazmy. Ja aj partner sme mali v juli negativne vysledky. Asi pol roka sa neviem zbavit e colli, pocas uzivani ATB bol vysledok negativny po dalsich troch tyzdnoch pozitivny no pridruzila sa aj mycoplazma. No a pochybnosti su na svete. Viete mi to nejako oddovodnit? Prezrela som celu kartu a nikdy v minulosti som nemala problem s mycoplazmou a ani e colli. Moje pohlavny zivot sa zmenil len v tom, ze mam uz skoto rokk noveho partnera. A kedze riesime IVF, bez preliecenia a negativnych vysledkov sa nepohneme dalej. Dakujem za odpoved

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    E. colli je úplne normálnou súčasťou pošvovej flory a nerobí žiadne problémy, nemá sa liečiť. Podávané antibiotiká rozbijú imunitu pošvy a spôsobia premnoženie všetkého možného, čo tam mohlo byť v malom množstve.
    Je chyba takéto podávanie antibiotík, pretože však niektoré IVF trvajú na liečbe mycoplazmy, zrejme Vám dajú ďalšie ATB. Určite si nedajte potom robit kultiváciu a dávajte si dlhodobo probiotiká aby ste napravila škody spôsobené antibiotickou liečbou.

  • HPV positive

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den pan doktor,

    v roku 2021, pri preventivnej prehliadke, mi okrem cytologie, robili aj testy na HPV virusy. Prvykrat. Moja poistovna zacala uhradzat aj tento ukon, tak sme sa do toho s doktorkou pustili. Problem nastal ten, ze napriek tomu, ze cytologia bola odvtedy vzdy vporiadku, tak sa zistilo, ze na niektore rizikovejsie HPV virusy pozitivna som. 3 typy. Lenze dozvedela som sa to az o rok neskor, tesne pred prvou tehotnostou, lebo vraj to nema na nic vplyv a neda sa s tym nic robit. Ja som sa samozrejme celkom zdesila a bala prenosu na babatko (co sa vraj porodom neudeje). Teraz cakame uz druhe dieta a napada mi teda otazka, ci naozaj v mojom pripade treba iba pravidelne vykonavat cytologiu a drzat si palce, aby mi to neprerastlo do niecoho vazneho? Fakt neviem urobit nic? Napadlo mi zaockovat sa voci ostatnym inym typom. Naozaj som nahnevana, za moju chabu znalost, nevedomost a lahkovaznost v ‘’mladosti’’ a to som zodpovedny clovek. Teraz to uz urcite ma aj moj manzel :(

    Zaujimal by ma Vas nazor.

    Dakujem!
    Jana

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    až 70% mladých ľudí sa niekedy v živote stretne s HPV vírusom a prechodne je pozitívnych. Preto nemá absolútne žiadny zmysel toto vyšetrovať u žien mladších ako 27 rokov.
    Veľká väčšina túto infekciu "vyčistí" a vírus z tela odstráni, u určitého malého percenta však ostane vírus v tele ženy (v bunkách krčka maternice), kde však u väčšiny nerobí žiadne viditeľné zmeny. Iba u malého % infikovaných však bielkoviny vírusu zasiahnu do množenia buniek a spôsobia, že sa bunky začnú meniť smerom k rakovine.
    Takže pri pozitivite naozaj stačí sledovať cytologické vyšetrenia, prípadne s odstupom opakova´t HPV testy, či už nie je vírus odstránený. Očkovanie zvážte, chráni pred vstupom iných typov vírusu.

  • Výsledky po konizácii

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, neviem, čo znamenajú výsledky histológie po konizácii a názory sa rôznia.
    Konizát:
    cervikálny viacvrstvový dlaždidový epitel bez dysplázie, kolumnárny endocervikálny epitel bez atypií, bez inazivnych nádorových zmien
    Obsah canalu:
    útržky viacvrstvového dlaždicového epitelu s prejavmi high-grade skvamóznej intraepitelovej lézie HSIL/CIN2, imunohistochemicky v teréna HSIL so silnou blokovou pozitívnou expresiou p16, zvýšená proliferačná aktivita Ki-67, mikroútržky endocervikálneho epitelu, bez atypií, bez invazívnych nádorových zmien
    obsah cavi uteri:
    útržky viacvrstvového dlaždicového epitelu s prejavmi high-grade skvamóznej intraepitelovej lézie HSIL/CIN2, imunohistochemicky v teréna HSIL so silnou blokovou pozitívnou expresiou p16, zvýšená proliferačná aktivita Ki-67, endometrium inaktívneho charakteru, bez hyperplázie, bez atypií, bez invazívnych nádorových zmien.
    Neviem ako závažný je tento nález a či je potrebná hysteroktómia. Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    toto je pomerne zložitá otázka.
    Máte vážne zmeny v bunkách, ktoré by mohhli v budúcnosti prerásť do rakoviny. Problém na tom je, že tieto zmeny sa našli v bunkách, ktoré sú ukryté vnútri kanálu krčka, nie na jeho povrchu. Tieto bunky sa horšie sledujú a aj pri odbere cytologie (steru) sa nemusia zachytiť.
    Najdôležitejšia je otázka, koľko máte rokov a či ešte plánujete mať deti.
    Ak už neplánujete, je odobratie maternice (hysterektomia) jedna z možností riešenia, pretože sa tým minimalizuje riziko vzniku rakoviny na nulu.

  • Zápal močových ciest a obličiek

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor mám zápal močových ciest a obličiek mám veľmi silný žltý výtok trocha zapachajuci je to normálne ..keď si dám urologicki čaj vtedi ma začnú bolieť obliečky chcela by som sa spýtať že či je to v poriadku ďakujem za odpoveď pekný deň

  • Problém s obnovou epitelu pišvy

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, pán Profesor.
    Kvôli zápalu močového mechúra som s týždňovým odstupom užívala ATB Znobact, potom Suprax. Dôsledkom je vaginálna mykóza. Od zápalu močového mechúra po dnešný deň to celé trvá mesiac. So Supraxom (7 dní) som súbežne užívala Flukonazol (10 dní). Ani to nezabránilo mykóze. Mykózu mám preliečenú najprv vaginálnymi tabletkami Canesten (celkovo 9-krát po 100 mg) a jedným balením Jenamazolu. S prestávkami. Vždy sa mi to vrátilo. Antimykotiká ma už na sliznici pália, cítim to hlavne na vulve. No zároveň cítim, že mi zaberú. Keď som po antimykotikách skúšala vaginálne probiotiká Gynimun intim care, tak som mala v pošve neskutočné pálenie ako oheň, až mi to dráždilo močovú trubicu. Skúsila som si dať čapík Cicatridina. Aspoň ma nepálila vulva. Poslednú menštruáciu som mala pred 4 rokmi, mám 52 rokov. 18 rokov som nemala žiadny problém: ani s močovým mechúrom, ani gynekologický. Ako mám, prosím Vás, dať do poriadku epitel pošvy a zároveň zabrániť návratu mykózy? Pálenie okolo pošvového vchodu mám strašné. Aj po vymočení. Začala som s protikvasinkovou diétou, aj s užívaním doplnku Candix. Orálne užívam probiotiká. Ďakujem veľmi pekne za pomoc.