• hak a antibiotika

    Dobrý deň,prosim vas chcem sa spytat ze počas 7 dnovej prestavky som uzivala Biseptol na 8 den som tieto antibiotika prestala uzivat a vlastne v ten den som si dala 1 tabletku z blistra.Na 10 den som mala nechraneny pohlavny styk.Bola som uz chranena HAK alebo sa mam obavat?
    Sú nezhody v tom ci antibiotika znižuju alebo neznizuju ucinok HAK.jeden hovori tak jeden tak, neviem komu verit..

    Dobrý deň,
    celý problém je v tom, že niektoré antibiotiká stimulujú enzýmy v pečeni, a tieto zvýšené enzýmy možu rýchlejšie odbúrať hormony z tabletiek, čím sa zníži ich účinok. Je to všetko však veľmi individuálne, závisí na type antibiotika, ale aj na konkrétnom prípade. Príkladom je Váš prípad, Biseptol sa odbúrava v pečeni a zvyšuje aktivitu enzýmov, na druhej strane netuším ako u Vás dlho budú tie enzýmy aktivované, okrem toho neviem, či beriete vysoko alebo nízko dávkovanú antikoncepciu.
    Preto možem napísať iba že, riziko je veľmi nízke, ale nie nulové.