Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,077 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • moznost

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den,
  chcela by som sa spytat, ci ste uz (alebo kolkokrat) ste zazili ze zena (alebo dievca) otehotnela napriek tomu, ze brala hormonalnu antikoncepciu?
  Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  mal som jednu pacientku, ktorá otehotnela pretože brala tabletku iba po styku, napriek tomu, že som ju poriadne poučil.
  Osobne som pacientku, ktorá poctivo brala tabletky tehotnú nemal, ale s počutia o podobných prípadoch viem.

Podobné otázky

 • Zlynda a otehotnenie

  , Autor: miska22

  Dobrý deň pán doktor. Užívam antikoncepciu Zlynda už cca pol roka. Myslím, že mi celkom sadla, až na špinenie hocikedy počas cyklu (raz na začiatku blistra, inokedy v strede, niekedy na konci). Bola mi predpísaná preto, lebo z iných dvojzložkových som mávala migrény niekoľkodňové a niekoľkokrát do mesiaca. Vyskúšala som ich viacero (aj estrogénové aj iné dvojzložkové bez estrogénu). No ale k veci.... Počas pauzy (resp. počas zelených placebo tabletiek) som pociťovala príznaky ovulácie - bolesť prsníkov a bradaviek, zvýšená chuť na sex, bolesť v podbrušku, pichanie vo vaječníku, ovulačný hlien. Proste typické príznaky na aké som bola zvyknutá počas ovulácie mimo antikoncepcie. Je možné, že u mňa prebehla ovulácia napriek Zlynde? Počas týchto príznakov som mala nechránený pohlavný styk (konkrétne keď som užívala prvú a štvrtú tabletku z nového blistra). Je možnosť tehotenstva?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  účinok zlyndy je založený práve predovšetkým na potlačení ovulácie, preto je málo pravdepodobné, že u Vás prebieha. Uvedené príznaky sú spojené s účinkami gestagénov, teda aj s nasadením nového balenia zlyndy.

 • Je účinok Drovelis znížený?

  , Autor: ivab-3

  Dobrý deň.
  Užívam necelý mesiac Drovelis,na ktorú som prešla z Mistry,lebo mi nevyhovovala. Lekárka mi z dôvodu zápalu hrdla 1.3.nasadila Axetine 500mg a 6.3.som užila poslednú tabletku ATB. Dnes - t.j. 12.3.som mala nechránený styk s ejakulaciou do pošvy. Je prosim možnosť zníženého účinku Drovelisu? Ďakujem za odpoveď.

 • Antikoncepcia

  , Autor: Petra______

  Dobrý deň, na 18. deň cyklu som zabudla dať tabletku užila som po 11 hodinách zároveň som na 15. 16. 17. Deň užívania tabletiek brala ATB krore môžu ovplyvniť. Tri týždne nato som mala nechránený pohlavný styk, aká je možnosť otehotnenia?? Zároveň sa chcem opýtať či je v poriadku ak mám nadmerne množstvo bieleho hlienu, alebo je to znak zlyhania antikoncepcie.

 • Vynechanie antikoncepcie

  , Autor: Martin97

  Dobrý chcem sa opýtať priateľka zabudla v pondelok utorok aj stredu zobrat antikoncepciu a v utorok sme mali nechránený pohlavný stik môžete mi poradiť čo v takomto prípade robiť ? Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  riziko ovulácie a tehotnosti je reálne, takže už iba ostáva veriť, že k tomu nedošlo. Ak má problém priateľka s užívaním tabliet, existujú aj iné možnosti podávania hormonálnej antikoncepcie, náplaste a vaginálne krúžky.

 • Zmena antikoncepcie

  , Autor: Elunda

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa spýtať na Váš názor ohľadom častej zmeny antikoncepcie. Začala som pred pár mesiacmi užívať antikoncepciu Zoely. Nakoľko som trpela strasnymi bolesťami hlavy, po prvom mesiaci užívania mi ju môj gynekológ zmenil antikoncepciu na Lydely. Túto som užívala dva mesiace, ale požiadala som gynekológa o zmenu pretože som mala dojem že mi nerobí dobre na pleť. Do tretice mi predpísal Softine, ktorú som užívala tri mesiace, ale pociťujem aj mimo menštruácie bolesti v podbrušku, akoby som mala menzes. Nakoľko sa mi teraz antikoncepcia Lydely javí ako najlepšia možnosť z tých čo som mala, myslíte že je bezpečné meniť zase druh antikoncepcie späť na Lydely? Alebo je lepšie zostať už pri Softine? Nerada by som si privodila týmito zmenami nejaké problémy. A ak by som menila antikoncepciu, platí že som plne chránená? Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno môžete sa vrátiť k preparátu, ktorý Vám najviac vyhovoval. Čo sa týka bolestí hlavy, ak trpíte migrénami aj mimo antikoncepcie, nemala by ste ju užívať.