Odborník radí: Inkontinencia v tehotenstve a po pôrode

MUDr. Marek Brenišin, PhD. | 15. marec 2022
Inkontinencia

Inkontinencia, teda nechcený únik moču, trápi veľa žien a nevyhýba sa ani obdobiu tehotenstva či popôrodnému obdobiu. Oficiálne štatistiky nie sú známe, keďže ide o tabuizovanú tému a aj samotné ženy sa o tom hanbia hovoriť. V tomto článku sa preto pozrieme na túto problematiku a načrtneme aj možné riešenia.

Ako inkontinencia sa označuje akýkoľvek nechcený únik moču. Môže ísť len o pár kvapiek, ale aj o väčšie množstvá. V niektorých prípadoch bývajú sprevádzané nutkaniami, ktoré sa môžu vyskytovať buď pred, počas, alebo aj po úniku moču.

Ako sme už spomínali, problematiku úniku moču zahaľujú rôzne mýty a polopravdy. Pomerne často sa stretávame s tvrdeniami, že sa týka najmä starších žien, vzniká len pri námahe, či len u žien, ktoré rodili spontánnym pôrodom. Oficiálne sa udáva, že aspoň raz za život sa s inkontinenciou stretne každá piata žena, hoci skutočné čísla budú zrejme vyššie. Navyše, prvé prípady sa často popisujú už medzi 20. a 30. rokom života.

Zjednodušene môžeme inkontinenciu rozdeliť na: 

  • urgentnú – žena väčšinou pociťuje nepríjemné, niekedy až bolestivé nutkanie na močenie. Často aj v prípade, že má prázdny mechúr alebo by množstvo moču v ňom ani nevnímala.
  • stresovú – dochádza k úniku pri námahe, kašli či smiechu, teda v situáciách, keď sa zvyšuje tlak v bruchu a malej panve.
  • zmiešanú – je výsledkom kombinácie oboch. Hoci najčastejšie postihuje práve ženy po prechode, výnimkou nie je ani v mladších vekových kategóriách a, bohužiaľ, často sa nevyhýba ani tehotenstvu.

Čo sa deje v gravidite?

Organizmus ženy sa počas tohto obdobia mení pod vplyvom pôsobenia hormónov. Okrem bábätka, ktoré potrebuje čoraz viac miesta, sa aj celá oblasť panvy stáva presiaknutejšou, svaly sa uvoľňujú a lonové kosti sa mierne rozostupujú, aby mohol pôrod prebehnúť čo najľahšie.

Postupné zväčšovanie maternice a narastajúci tlak na orgány v panve čoraz viac obmedzujú kapacitu močového mechúra, ktorý sa tak musí prispôsobiť zmeneným podmienkam. Sprvu sa to zvykne prejavovať častejším močením menšieho objemu moču, neskôr sa ale môže objaviť aj jeho samotný únik. Mechúr sa v tomto prípade jednak snaží „uľaviť si“, stráca sa jeho mechanická podpora, keďže svalstvo sa postupne uvoľňuje.

K nechcenému úniku moču môže teda dôjsť už v skorých fázach tehotenstva, hoci obvykle sa vyskytuje až približne po 20. týždni. Mení sa aj uhol močového mechúra a močovej rúry, čo vlastne uľahčuje vzniku tejto poruchy regulácie močenia. Moč môže unikať nielen pri kašli či telesnej námahe. Čiže kýchnutie alebo dvíhanie nejakého bremena môže spustiť drobné úniky. Veľmi často to môže byť pri dvíhaní staršieho dieťaťa, ale výnimkou nebýva ani prechádzka či ľahšia túra.

V extrémnych prípadoch sa dokonca môže stať, že moč uniká aj po kvapkách, a to dokonca aj počas ležania, spánku. Najmä keď už je dieťatko v brušku väčšie, môže svojimi pohybmi dráždiť mechúr. Dokonca sa podľa najnovších zistení predpokladá, že nervové zakončenia sa aj v tejto oblasti stávajú citlivejšie a „promptnejšie“, preto reagujú aj na podnety, ktoré by za iných okolností nevnímali.

Počas intímnych chvíľ môže takisto dôjsť k úniku moču, ale paradoxne, vo väčšine prípadov práve prechodným „zosilnením“ svalov môže dôjsť aj k zlepšeniu situácie. Hoci to môže znieť bizarne, ak nie je dôvod, prečo si tieto spoločné momenty odoprieť, ich prínos môže byť teda badateľný aj v tejto nie až tak príjemnej oblasti.

Inkontinencia po pôrode

Inkontinencia: Porodila som a teraz toto?

Mnohé ženy ale trápi, keď sa táto nepríjemná záležitosť objaví po pôrode. Mamička, ktorá pred tým nemala problémy, zrazu musí riešiť inkontinenciu. Aj tieto zmeny ale majú svoj dôvod. Počas pôrodu sa totiž nielen prejavia zmeny, ktoré sa vyskytli v tele ženy počas tehotenstva, ale aj samotný priebeh narodenia bábätka vyvíja na oslabenú panvu zvýšený tlak. Práve to môže byť spúšťačom inkontinencie.

Keďže zvýšený tlak a aj aktívne tlačenie počas pôrodu teda môže preťažiť svaly v panve, čo ešte priťaží oslabeným zvieračom. Ide najmä o stresovú formu, čiže moč uniká buď pri námahe, alebo situáciách, keď sa zvyšuje vnútrobrušný tlak.

Dobrou správou, našťastie, je, že pomery v bruchu mamičky sa počas niekoľkých týždňov vracajú do stavu, v akom boli pred pôrodom. Svaly nadobúdajú naspäť svoju silu, obnovuje sa funkcia zvieračov. Vo väčšine prípadov teda ide o dočasný problém, ktorý je ale o to nepríjemnejší.

Okrem obmedzenia pri bežných činnostiach sa totiž ženy boja tešiť s bábätkom, brať ho na ruky či uspávať, keďže podvedome sa obávajú nepríjemnej udalosti. Po pôrode sa opäť mení pomer hormónov v tele čerstvej mamičky a tá môže preto reagovať intenzívnejšie aj na tieto nepríjemné udalosti. Preto určite nie je na mieste zľahčovanie či žarty zo strany najbližších, ale potrebná je práve psychická podpora a pomoc, ako sa len dá.

Hoci liečba na tieto problémy existuje, počas tehotenstva sa neodporúča užívať voľnopredajné lieky, keďže na to nie sú dostatočné údaje zo štúdií. Najlepšie je vyhľadať urológa alebo v ideálnom prípade urogynekológa, ktorý dokáže odporučiť najideálnejší postup. Hoci sa to asi číta ťažko, ale ak chce žena dojčiť, je najlepšie vydržať, prípadne dočasne použiť prostriedky na zmiernenie následkov inkontinencie.

Ako mám rodiť, aby som nemala tento problém - inkontinenciu?

Jedným z ďalších mýtov je, že každá žena, ktorá rodila spontánnym pôrodom, bude skôr či neskôr trpieť únikom moču. Určite sa teda mnohé budúce mamičky pýtajú, čo robiť, aby znížili šancu, že sa im niečo také stane.

Aj tu platí, najmä pre stresovú inkontinenciu, že prevencia je lepšia ako liečba. Hoci na internete existuje množstvo návodov na rôzne cviky, napr. Kegelove cviky na posilnenie svalov panvového dna, je lepšie sa poradiť s gynekológom, urológom, či urogynekológom. Je totiž pravda, že v prípade miernejších foriem úniku moču pri telesnej námahe môžu pomôcť zmierniť, či dokonca eliminovať tento problém, no dôležitá je správna technika. Takisto treba určiť, či sa náhodou u ženy nevyskytuje aj urgentná forma, ktorú, naopak, nesprávna aplikácia cvikov môže zhoršiť.

Nie je pravdou, že riešenie neexistuje. Ide ale o problém, ktorý sa nevyrieši zo dňa na deň. Okrem fundovaného odborníka totiž vyžaduje aj spoluprácu ženy a podporu jej okolia. Liečba môže totiž trvať často mesiace. Medicína ale pokročila aj v tejto oblasti a inkontinencia sa dá buď zmierniť, alebo potlačiť.

Veľmi častou otázkou je, či žena môže otehotnieť, ak trpí únikom moču. Vo väčšine prípadov to nie je dôvod, prečo by sa pár nemal pokúšať o bábätko. Ak sú pochybnosti, treba ich skonzultovať s lekárom, ktorý po rozhovore s budúcou mamičkou či párom môže odporučiť najvhodnejší postup. Aj tu platí, radšej vyhľadať lekára zbytočne, než by malo dôjsť k podceneniu situácie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: