Domáci pôrod: Ste ZA či PROTI?

Redakcia | 3. október 2017
pôrod, domáci pôrod, pôrodnica, tehotesntvo

Dnes vám prinášame prvú reakciu našej čitateľky na tému domáci pôrod. Máte rovnaký, alebo úplne odlišný názor?

Sú medzi vami tie, ktoré pôrody doma uznávajú a podporujú, ale i tie, ktoré sú zásadne proti nim.  Zdôrazňujeme, že redakcia nie je ani zástancom, ani odporcom domácich pôrodov a absolútne nestranne prinášame pohľady oboch strán. Dávame vám tak priestor na utvorenie si vlastného názoru.

Mohlo by vás zaujať: CISÁRSKY rez: Prečo takto ukončiť tehotenstvo?

Tu je prvá skúsenosť našej čitateľlky Katky:

Zaskočilo ma, že mnohé maminy a aj lekári považujú pôrod doma za nezodpovednosť a riskovanie života dieťaťa aj matky. Veď matky, ktoré si naplánujú pôrod doma s pôrodnou asistentkou, sú zdravé a nechcú ísť do žiadneho rizika. Myslím si, že na prvom mieste je rešpektovanie jej práv a požiadaviek zo strany nemocničného personálu, veď žiadna zodpovedná žena nebude riskovať život svojho dieťaťa.

Mám 3-ročného syna, ktorý sa narodil v pôrodnici. Mala som spísaný pôrodný plán, môj pôrodník si ho prečítal a nevidel na ňom nič zlé. Aj napriek tomu som skončila s nástrihom (na pôrod som sa pripravovala), s čistením maternice a párminútovým "zvítaním sa" so synom, ktorého som na rooming-in dostala až po (pre mňa nekonečne dlhých) 7 hodinách po narodení.

domáci pôrod, pôrodnica, novorodenec, prvé priloženie

Keď si to teraz spätne vybavím, dnes už viem, kde som sa nechala ovplyvniť doktormi a ktoré medicínske úkony viedli ku ktorým ďalším, aj prečo to dopadlo tak, ako to dopadlo.

Teraz čakám svoje druhé bábätko. Síce sa nechystám porodiť ho doma, ale chcela by som pôrod bez akýchkoľvek zásahov zo strany lekárov (samozrejme, ak bude všetko v poriadku). Prežívam fyziologické tehotenstvo, nerozumiem, prečo by som mala pri pôrode počúvať niekoho, že teraz vám urobíme toto, a teraz si ľahnite sem a podobne. 

Prečítajte si: Pôrodný plán

Nezdá sa vám nelogické už len to, že ak má žena problémy v tehotenstve, má nariadený kľudový režim a väčšinou ležanie? A keď chce žena porodiť, tak tiež musí ležať? Kde sa stratil zdravý rozum, prečo by zdravá žena nevedela porodiť svoje zdravé dieťa?

Samozrejme, že ak sú v tehotenstve alebo pri otehotnení problémy, je to iné, s tým súhlasím. Nie všetky ženy sú vhodné kandidátky na asistovaný domáci pôrod. Ale odsúdiť ženy, ktoré porodili mimo nemocnice len s pôrodnou asistentkou (v zahraničí bežná prax), mi naozaj nepripadá správne.

Aký máte názor a skúsenosti vy? Riskli by ste pôrod doma alebo ste zásadne proti? Napíšte nám na fialova@orbisin.sk.

Prvý test života: Apgar skóre

Predčasný pôrod

TEHOTENSTVO: čo je bezpečné a čo nie?

SEX po pôrode

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: