CISÁRSKY rez: Prečo takto ukončiť tehotenstvo?

MUDr. Peter Brenišin | 22. september 2017
cisársky rez, sekcia, pôrod

Cisársky rez – vidina bezbolestného pôrodu či strach z možných komplikácií? Všetko o cisárskom reze sa dočítate u nás..

Čo ste možno nevedeli cisárskom reze

Cisársky rez ako vidina bezbolestného pôrodu či strach z možných komplikácií?

Vo vyspelých krajinách ukončenie pôrodu cisárskym rezom zachránilo mnoho životov – matkám aj deťom, ktoré takto prišli na svet. V súčasnosti sa však veľa diskutuje o tzv. vyžiadaných cisárskych rezoch – prečo si ho ženy žiadajú?

Prečítajte si: Kedy môžem znovu otehotnieť po cisárskom reze?

Viac už gynekológ a pôrodník MUDr. Peter Brenišin.

Pri cisárskom reze – odborne nazývanom sectio caesarea (skrátene „sekcia“) – ide o vybratie plodu z maternice nie cez pošvu, ale brušnou cestou. Znamená to, že je potrebné rozrezať brušnú stenu a dieťa vybrať z maternice manuálne.

História cisárskeho rezu siaha až do staroveku

Cisársky rez nie je novinkou a nie je to ani vynález 20. storočia. História cisárskych rezov siaha až do staroveku. „Cisársky“ preto, že Julius Caesar údajne prišiel na svet práve týmto spôsobom. Pôvod názvu je však skôr v latinskej podobe slova „rezať“.

Dokonca aj z beletrie je známych niekoľko opisov cisárskeho rezu. Spomeňme aspoň Scarlett O´Hara v pokračovaní knihy Odviate vetrom – Scarlett. Autorka Alexandra Ripleyová tu farbisto a napínavo opisuje operačný zákrok, ktorý vykonala dedinská „bosorka“, pričom Scarlett ho prežila len vďaka šikovnosti babice, použitým bylinkám a vlastnej sile. Je tu dokonca opísaná akási forma sterilizácie použitých nástrojov i operačnej rany, čo bola zásadná podmienka pre prežitie.

sekcia, cisársky rez

V minulosti sa cisársky rez vykonával spravidla na ženách, ktoré zomreli (či zomierali) pri pôrode práve za účelom záchrany dieťaťa. Počet takto zachránených detí bol pomerne nízky, pretože kým sa k zákroku pristúpilo, bolo pre plod mnohokrát neskoro.

Cisársky rez bol známy i mimo Európy, a to aj medzi primitívnymi kmeňmi.

Pre úspešné vykonanie cisárskeho rezu bolo potrebné spojenie viacerých faktorov – dodržiavanie správnej hygieny (sterilita), správna operačná technika a technika vybavenia plodu v kombinácii s účinnou anestéziou.

Práve kombinácia spomínaných faktorov umožnila od 19. storočia vykonávať cisársky rez aj na živých ženách a zachrániť tak život nielen dieťaťu, ale aj matke.

Úmrtnosť matiek bola spočiatku vysoká – okolo 90 %, postupným zlepšením operačnej techniky klesla na 10 % (dnes nedosahuje ani 1 %).

Neprehliadnite: Ako spoznám, že sa už začína pôrod? Priebeh pôrodu: 1. doba pôrodná

Prečo cisársky rez, či sekcia?

Napriek pokrokovým metódam, ktoré sa dnes pri cisárskom reze používajú, nemožno poprieť, že ide o operačný zákrok. A každá operácia so sebou nesie nielen možnosť vyriešiť určitý zdravotný problém, ale aj riziko vzniku inej zdravotnej komplikácie.

Preto rozhodnutie o vykonaní cisárskeho rezu nie je jednoduché a lekár musí zvážiť, aké závažné sú indikácie pre cisársky rez:

Náhla hypoxia plodu, čiže nedostatok kyslíka pre plod, pričom plod nemožno rýchlo porodiť. Hypoxia plodu sa prejavuje napr. spomalením oziev plodu, striedaním rýchlejších a pomalších oziev plodu, zrýchlením či spomalením pohybov plodu a pod.

Ak pôrod nepostupuje, slabnú kontrakcie a môže dôjsť k ohrozeniu plodu alebo rodičky.

pôrod, sekcia, cisársky rez, novorodenec

Nepriaznivá anamnéza u rodičky:

  • Závažné problémy v prechádzajúcej gravidite (odumretie plodu), dlho liečená sterilita,  nevhodná kombinácia Rh faktoru u rodičov a pod.
  • Určité ochorenia matky – cukrovka, vysoký krvný tlak, očné ochorenie, srdcové či pľúcne ochorenia, niektoré ortopedické diagnózy, ochorenia obličiek, gestózy, preklamptické až eklamptické stavy. U chorôb, ktoré rieši iný lekár než pôrodník, práve tento špecialista musí posúdiť, či je vhodnejší pôrod vaginálnou formou alebo cisárskym rezom.
  • Stavy po niektorých operáciách u matky – predovšetkým po operáciách krčka či maternice, ale aj po operáciách chrbtice, bedrových kĺbov, úrazoch panvy a pod.
  • Nepriaznivý pomer medzi veľkosťou plodu a panvou – pred pôrodom sa vykonávajú viaceré merania, na základe ktorých je možné túto indikáciu zistiť.
  • Predčasné odlučovanie placenty – silné krvácanie ohrozuje matku aj plod, pokiaľ sa pôrod okamžite nedá ukončiť vaginálnou cestou.
  • Tzv. vcestná placenta (placenta praevia) – ak je placenta situovaná čiastočne alebo priamo nad pôrodným kanálom. Ak by sa pôrod viedol vaginálnou cestou, mohlo by dôjsť k ťažkému krvácaniu, ktoré by ohrozilo na živote plod, aj matku.
  • Nepravidelné polohy plodu – iné polohy, než hlavičkou nadol (i keď pôrod zadočkom je v určitých prípadoch možný aj vaginálnou cestou). Cisársky rez sa volí hlavne pri priečnej polohe, pri naliehaní nožičkami, ale aj pri predpadnutí končatiny či pupočníka.
  • Rôzne prekážky na pôrodných cestách – nádory priamo na pôrodných cestách alebo v ich bezprostrednom okolí (napr. na niektorej časti panvovej kosti), nedostatočne vyvinutá maternica či pošva, zúženie krčka maternice či samotnej pošvy a ďalšie.
  • Žiaľ, aj dnes je jednou z indikácií cisársky rez na mŕtvej či umierajúcej žene, keďže nehody či rôzne náhle zdravotné problémy sa nevyhýbajú ani tehotným ženám – napr. náraz do brucha  pri dopravnej nehode či pri páde môže mať skutočne fatálne následky, pretože pri porušení maternice hrozí masívne krvácanie a iné závažné komplikácie.

Určite si prečítajte:

Chcete mať ľahší pôrod?

Cysty vs. tehotenstvo

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: