Denník tehuľky: Bude to Albert

Denník tehuľky: Bude to Albert
8.3.2018 v kategórii Tehotenstvo, autor Petra, foto: istockphoto.com

„Čakáte zdravé bábätko a bude to chlapček“ je to, čo si okrem neskutočnej radosti v srdci a sĺz šťastia odnášam z amniocentézy. Je teda najvyšší čas oznámiť túto novinku v práci a známym.

Reakcia bola  pre mňa veľmi príjemným šokom a emotívnym zážitkom. Šéfka sa úplne poddala správe a emotívne sa rozplakala od šťastia, objala ma, čo samozrejme robilo svoje aj so mnou a dalo mi veľa námahy, aby sme tam neplakali spolu dve.

Aké meno dať bábätku?

Pri dievčatku mal priateľ od začiatku jasno, že to bude Anička, čomu som sa ja sama nebránila. Anna sa mi veľmi páči. Kvôli chlapcovi sme si dvakrát prešli kalendár a znova ho zatvorili bez úspešného konca.

Až si raz večer sedíme u priateľovho uja a ten nám rozpráva historky zo židovského prostredia. Rozprával veľmi pútavo a zopárkrát spomenul meno Alo, Ali... Nedalo mi to a pýtam sa. „Čo to je za meno Alo?“ na čo mi odpovedá „Veď Albert!“. Pozriem v tej chvíli na Mateja (priateľ), myslím, že sa pousmial. A máme jasno. „Áno bude to Albert!“ sme sa uistili pri večernom rozprávaní v posteli.

Odvtedy nepadla medzi nami žiadna pochybnosť. Hoci reakcie okolia sú rôzne a často nie kladné, my ostávame pri tom, na čom sme sa obaja a rýchlo zhodli.

Asi každá žena si v okolí prejde tým, že sa jej budú snažiť meno vyhovoriť resp. sa neubráni divným výrazom pri odpovedi na otázku „A meno už máte?“ Dokonca poznám aj také, čo meno radšej taja až pokým dieťatko nepríde na svet, len preto, aby sa týmto situáciám, či nelichotivým komentárom vyhli.

Najbližšie týždne teda postupne oznamujem všetkým blízkym a známym a zdieľam konečne v pohodlí celý tento fakt a novinku.

Musím priznať, že do amniocentézy som sa snažila si túto skutočnosť, zatiaľ, nie úplne pripúšťať a nestotožňovať sa naplo s tým, že naozaj idem byť mamina.

Kočík vybrala svokra a ... je skvelý

Možno je načase začať si pozerať aj kočíky. Sadám teda doma za počítač a idem hľadať a vyberať. Vzhľadom na to, že nemám ani len potuchy, aké značky a kočíky existujú, sa mi do toho ani veľmi nechce.

Ako ma zbadal priateľ tak mi oznamuje „Inak kočík kupuje moja mama. To bola jej prvá alebo druhá veta po tom, čo som jej oznámil, že si tehotná.“ Tuším mi odľahlo. A tak aj bolo. Ohlásila sa ďalší týždeň s tým, že príde a pôjdeme kúpiť kočík.

Na otázku od predavačky, na čom mi najviac záleží, som stručne odpovedala, jednoduché ovládanie, čím mám na mysli konštrukciu, a koliečka aj na trochu horší terén, vyberá predavačka presne ten, čo mala v pláne kúpiť priateľova mamina.
výber kočíka
Neverím ale za 20 minút odchádzame s kúpeným kočíkom a všetkým príslušenstvom, čo len k nemu existuje. Bez starostí, hladko a všetko vybavené. To najdôležitejšie teda už máme. Na ostatné máme predsa ešte dosť času.

Som inak človek, čo veci robí na poslednú chvíľu, priateľ na tom nie je inak, tak som dosť zvedavá, čo všetko nestihnem.

Bruško hrdo vystavujem na obdiv

Bruško v tomto období rastie snáď najrýchlejšie. Máte pocit, že je zo dňa na deň väčšie. Začala som nosiť aj obtiahnuté šaty a to sú všetci v šoku, kde som to zrazu vzala. Teraz je to obdobie, kedy sa žena cíti krásne, bruško je tak akurátne a ešte inde moc nenabrala.

Je to čas, kedy ho vystavuje a necháva sa obdivovať. Čo je na tehotenstve aspoň pre mňa úplne úžasné sú pleť a vlasy. Vrásky sa vyhladia a pleť je bezchybná, nemastí sa. Vlasy sú zdravé, nemastia sa a vôbec nepadajú.

Keď sa s tým však pochválim kamarátkam, každá ma odbije odpoveďou „Však počkaj po pôrode“. Rovnako mi takmer vôbec nerastú chlpy. Tak teda ako ostatné vravia uvidíme po pôrode.

denník tehuľky

Morfologický ultrazvuk dopadol dobre

V dvadsiatom až dvadsiatom druhom týždni sa robí aj veľmi dôležitý morfologický ultrazvuk. Ide o diagnostiku vrodených vývojových chýb plodu.

Meria sa obvod hlavičky, bruška, dĺžka stehennej kosti, a okrem toho sa detekujú markery vývojových chýb, vyšetruje srdiečko, mozog, pulzné a tkanivové merania.

Je možnosť zaplatiť si aj 3D alebo 4D ultrazvuk. Pri 3D už uvidíte aj tváričku vášho drobca a 4D ak sa podarí tak aj nejaké to video (avšak to nie je zaručené). Ja som v rámci platenej amniocentézy mala 2D morfologický ultrazvuk.

Ukázalo sa, že na ten čas je v poriadku všetko, čo má byť a Albert je o dva týždne väčší, ako obvykle počúvam aj na poradni u mojej gynekologičky.  Tá mi tentokrát skontrolovala len prietoky a pozrela placentu, či sa nedvihla. Placenta je stále nižšie (tzv. Placenta Preavia) a tak mi už tentokrát spomenula, že ak by sa neupravila, čo samozrejme ešte môže, budem musieť rodiť sekciou.

Pripravujem sa rodičovstvo

Aby som sa pomaly pripravovala aj na tento fakt, nakoľko pomaly končíme druhý trimester a placenta je stále na tom istom mieste. Na obavu z pôrodu mám ešte čas a týmto myšlienkam zatiaľ nevenujem žiadnu pozornosť.

Keďže veľa na nete nečítam o problematike tehotenstva, nech sa zbytočne neplaším a neriešim veci, ktoré nie je potrebné riešiť, navštívila som aspoň celodennú prednášku venovanú brušku a nastávajúcim mamičkám.

denník tehuľky

Celkom podrobne bol rozobratý pôrod, pri čom nám viacerým prišlo trošku nevoľno. Techniku ako nastrihávajú na Slovensku a ako v Amerike som asi poznať úplne nemusela. Zaujímavé boli ale témy o masážach bábätka, homeopatikách, či cvičení pred a po pôrode.

Odchádzam odtiaľ teda s pocitom, že si idem nájsť tehotenskú jogu. To je totiž jediné, čo pri tej nízko položenej placente môžem robiť.