4 kroky k výberu ideálneho KOČÍKA

kočík, výber kočíka, hlboký kočík, trojkombinácia, golfáče, financie, fusak
28.2.2018 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Čoskoro k vám priletí bocian a v detskej výbavičke chýba už iba kočík? Tešíte sa na prechádzky a preto chcete mať ten najlepší a najkrajší kočík na svete? Pomôžeme vám zorientovať sa v širokom spektre ponuky kočíkov, lebo priznajme si, kúpa kočíka je náročná dvakrát – na čas aj na financie.

Ak si dáte tú námahu a svoj čas venujete pozornému výberu kočíka, určite budete spokojní a kočíkovanie si užijete nielen vy, ale predovšetkým váš drobček.

Vytvorte si základný zoznam kritérií

Kočík budete potrebovať približne do 3 rokov dieťaťa. Keď sa chystáte kúpiť kočík po prvýkrát v živote, pravdepodobne zistíte, že vybrať dobrý kočík nie je vôbec jednoduché. Môžete zostať zaskočení množstvom farebných kombinácií, ale aj množstvom výrobcov a značiek.

Preto je voľbou číslo jeden ujasniť si kritériá, ktoré sú pre váš životný štýl dôležité.

Na čo sa teda zamerať?

  • Základným krokom je zvážiť si, či ste ochotní investovať najskôr do kúpy hlbokého kočíka a keď dieťatko podrastie, vyberiete športový kočík, alebo investujete hneď do kombinovaného kočíka. V tomto prípade myslite aj na možnosť uskladnenia športovej časti, kým drobček podrastie.
  • Ďalším kritériom je výber vhodného podvozku, okrem stability je potrebné zvážiť, v akom teréne budete kočík najčastejšie používať. Menšie kolieska z pevnej hmoty sú určené predovšetkým na upravené chodníky, väčšie, hustené vzduchom, však prinášajú väčší komfort pre dieťa. To v kočíku takmer necíti nerovnosti terénu, a preto sú vhodnejšie aj do náročnejších terénov. V tomto prípade musíte počítať aj s alternatívou defektu kolesa či dofúkania ručnou pumpou.
  • 4 alebo 3? Máme na mysli počet kolies, štvorkolky sú vhodné na kočíkovanie bežného mestského terénu s množstvom obrubníkov, schodov, tzv. trojkolky sú zvyčajne o niečo širšie a zaberajú i viac miesta, či už v rozloženom, ale i v zloženom stave. Ideálne sú najmä pre rodičov vyznávajúcich aktívny životný štýl, s takýmto kočíkom môžete behať i korčuľovať sa. Nevýhodou trojkoliek sú o niečo náročnejšie prechody z/na obrubník či kočíkovanie na zasneženom alebo zmrznutom chodníku.
  • Používate často auto, alebo cestujete mestskou hromadnou dopravou? V prípade auta vyberajte kočík, ktorý dokážete ľahko poskladať, často aj jednou rukou, s ľahšou konštrukciou, lebo časom vás skladanie ťažkej kočíkovej konštrukcie prestane baviť a so zvyšujúcou sa hmotnosťou dieťaťa sa poriadne zapotíte.

Tip MAMA a ja
Ak cestujete hromadnou dopravou: v našich podmienkach, keď zvyčajne nastupujete s kočíkom priamo do autobusu, vyberajte kočík s jednou rúčkou, pre ľahšiu manipuláciu. Ak cestujete medzimestskými spojmi či vlakom, vtedy môže prepravca vyžadovať poskladanie kočíka a umiestnenie do batožinového priestoru – opäť je pre vás lepší kočík s ľahšou konštrukciou. 
 

Hlboký kočík

Hlboký kočík využijete približne do 6. mesiaca bábätka. Pre kúpu samostatného hlbokého kočíka sa rodičia často rozhodujú aj v prípade, ak plánujú viac detí a chcú kočík zachovať v čo najlepšom stave. Preto vyberajte kočík s dostatočne veľkou vaničkou.  Ťažko sa dá predpokladať, aké veľké dieťatko príde na svet, a navyše sa do kočíka musí pohodne zmestiť deka či iná prikrývka, v zime zase fusak.

Dobrou voľbou je vybrať vaničku kočíka s tzv. polohovateľným dnom, ktorú oceníte v prípade, že dieťatko bude trpieť gastroezofageálnym refluxom (GER). Ak dno nie je polohovateľné, existujú aj tzv. vložky do kočíka, ktoré dieťatku umožnia ležať v mierne zvýšenej polohe a tak drobcovi kočíkovanie nebude nepríjemné. Vo všeobecnosti sú väčšie kolesá na kočíku ideálnejšie do každého terénu, plnené vzduchom dobre tlmia nárazy a chránia tak chrbticu malého drobčeka.

Pri pevných plastových kolesách však nebudete mať nikdy problém s defektom.

POZOR!
Pred kúpou si vybraný kočík premerajte v zloženom aj rozloženom stave (lepšie je nespoliehať sa na údaje od výrobcu), aby ste sa s kočíkom zmestili do výťahu, do kufra auta, ale i na to, aby ste mali predstavu, koľko miesta zaberie kočík v byte.

Vanička kočíka by mala mať aj postranné rukoväte, ktorými sa jednoducho manipuluje pri rozkladaní a umiestnení do auta. Ideálne je, ak má kočík polohovateľnú rúčku, ktorú ocení nielen váš vyšší/nižší partner, no  i v prípade prevozu kočíka autom, možnosť sklopenia rúčky si budete pochvaľovať v malých výťahoch i bytoch.

Športový kočík

S vekom dieťaťa sa priamoúmerne zvyšuje aj čas trávený vonku. Výrobcovia najčastejšie udávajú, že čas pre športový kočík je okolo pol roka veku dieťaťa.

Vtedy už aj samotné dieťa ocení lepší výhľad a kočíkovanie bude preň zaujímavejšie. Športový kočík je viac otvorený a preto je nutné v prvom rade myslieť na bezpečnosť dieťatka. Tento druh kočíka musí mať bezpečnostné popruhy, ideálne s piatimi bodmi uchytenia.

Ďalšou výhodou športového kočíka je, ak sa dá korba otočiť v smere i proti smeru jazdy. Kým je dieťa menšie, korbičku športového kočíka si nechávajte otočenú k sebe (proti smeru jazdy), aby ste mohli na dieťatko dohliadať aj počas kočíkovania, prípadne sa s ním mohli rozprávať. Čím je dieťa staršie a zvedavejšie, postupne ho privykajte sedieť v kočíku v smere jazdy.

Je dobré myslieť aj na to, že existujú „bojazlivejšie“ deti, ktoré veľmi dlho uprednostňujú kočíkovanie tvárou v tvár. Jednoducho sa takto cítia bezpečnejšie a množstvo vonkajších podnetov ich natoľko nestresuje. Samozrejmosťou je polohovateľná opierka športového kočíka, pri najmenších si budete pochvaľovať miernejší sklon opierky, u väčších zase pevnú oporu chrbátika počas sedenia a polohu v ľahu, keď dieťa vonku zaspí. Športový kočík by mal mať dostatočný priestor, aby sa dieťa necítilo stiesnene ani v sede, ani počas spánku.

Dobrý športový kočík by mal mať vymeniteľné čalúnenie – zimné i letné. Niektorí výrobcovia ponúkajú letné čalúnenie kočíka vo svetlejších farbách poťahu, ktorý je oprateľný a zároveň neprispieva k prehrievaniu počas horúcich dní. V zime je, naopak, poťah v tmavších farbách a oveľa hrubší, ideálnym základom pre fusak.

Kombinovaný kočík

Mnoho rodičov sa utieka k riešeniu dvoj- alebo trojkombinácie kočíka – čo znamená hlboký kočík, športový kočík, prípadne aj s detskou autosedačkou.

Trojkombinácia je ideálna v prípade, ak často a veľa cestujete autom. Rovnako aj dvojkombinácia ponúka systém tzv. kompletného cestovného systému, no budete potrebovať špeciálne klipy, na ktoré autosedačku môžete umiestniť. Oceníte to v prípadoch, keď spiace dieťa v autosedačke jednoducho „prekliknete“ na kočík bez toho, aby ste ho museli vyrušiť zo spánku.

Pre ľahšiu manipuláciu sú vhodnejšie kočíky s otočnými prednými kolesami, ktoré sa v prípade potreby dajú zaaretovať do fixnej polohy. To je dôležité najmä pri nerovnom povrchu alebo počas kočíkovania v zasneženom teréne.

POZOR! Opäť s ohľadom na preferovaný životný štýl si vyberte kočík s dostatočným úložným priestorom pod kočíkom. Overte si, aké je maximálne možné zaťaženie kočíka – počítajte s rastúcou hmotnosťou dieťaťa i hmotnosťou prípadného nákupu. Ak nakupujete veľa a často, úložný priestor (košík) by mal byť nielen dostatočne veľký, no mal by ponúkať pohodlné vloženie i vyloženie prípadného nákupu.

Golfové palice

Sú určené pre batoľatá, ktoré vedia sedieť. Výhodou kočíka je jeho „spratnosť“, ľahkosť aj ľahké ovládanie. Z takéhoto kočíka dieťa vyberiete bez toho, aby ste ho museli vysoko dvíhať, čo ocení najmä vaša chrbtica. Nevýhodou je zase menší odkladací priestor pod kočíkom, malé kolieska, ale aj fakt, že dieťa je viac vystavené nepriazni počasia. Opäť pri výbere máte možnosť zvoliť si variant, keď sa operadlo kočíka dá sklopiť do polohy ležmo.

Dôležité je vedieť, že tento druh kočíka nie je veľmi stabilný, najmä ak na rukoväte kočíka zavesíte kabelku či tašku s nákupom, ľahko sa preváži.

Súrodenecké kočíky a kočíky pre dvojčatá      

Súrodenecké kočíky sú ideálne pre rodinu s dvomi malými deťmi, medzi ktorými je minimálny vekový rozdiel. Niektoré dokonca umožňujú kočíkovanie novorodenca i staršieho dieťaťa zároveň. Samozrejme, závisí od vašich priestorových možností, či si vyberiete kočík, v ktorom deti budete voziť vedľa seba alebo za sebou.

Zvážte veľkosť i ovládateľnosť kočíka, pretože budete potrebovať priestor na jeho uskladnenie, preverte si, či sa s kočíkom dostanete cez bytové dvere, dvere od výťahu, či sa v úzkej chodbe budete môcť aj pohybovať, keď v nej budete mať uložený široký kočík... Rovnako myslite aj na veľkosť kočíka pri zložení a veľkosť kufra auta. Ak s tým máte problém, hneď ako budú deti dostatočne veľké, zvážte výber kočíka s alumíniovým rámom.

Ak je jedno dieťa väčšie a potrebujete sa z miesta na miesto rýchlejšie presunúť, oceníte šikovného pomocníka, tzv. dosku na kolieskach, ktorá sa fixuje k báze kočíka. Dieťa sa na ňu postaví, chytí sa rúčky kočíka a presun je oveľa rýchlejší.

Zamerajte sa na pohodlie dieťaťa

Kupovaný kočík by mal byť dostatočne priestorný. Vanička i športová časť kočíka by mali byť s dostatočnou rezervou pre rastúce dieťa i zimné doplnky – fusak a deku.  

Pri kúpe sa pýtajte na doplnky ku kočíku, ktoré sú v cene aj na tie, ktoré je potrebné ešte dokúpiť – ide najmä o kryt proti dažďu, športové kočíky môžu i nemusia mať vo výbave aj kryt na nožičky dieťaťa vo farbe kočíka chrániaci pred chladom, sieťku proti hmyzu, slnečník, držiak na fľašu či pohárik, tašku vo farbe kočíka...

kočík, výber kočíka, hlboký kočík, trojkombinácia, golfáče, financie, fusak

Pohodlie dieťaťa je veľmi dôležitý faktor, pozorne si pozrite aj nastaviteľné polohy sedadla kočíka. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že moderné kočíky sú navrhované tak, aby vyhovovali potrebám rastúceho dieťatka.

Bezpečnosť dieťaťa a jednoduché ovládanie kočíka

Pri výbere kočíka je dobré myslieť na to, ako často budete kočík využívať, ako často ho denne plánujete skladať a ukladať do batožinového priestoru auta, koľko schodov budete musieť absolvovať každý deň, v akom teréne sa budete najčastejšie pohybovať, či bývate v dome s výťahom alebo bez a kočík budete musieť minimálne raz či dvakrát denne nosiť hore do bytu spolu s dieťaťom.

Niektoré modely kočíkov sú totiž pri špeciálnom poskladaní uspôsobené aj na pohyb po schodoch. Aj keď sa to nezdá, je dobré pamätať na to, že kočík by nemal mať náročný spôsob skladania/rozkladania, lebo ak je tento proces náročný, zaberie dosť času aj síl. Pozorne si prezrite skladací mechanizmus, či obsahuje poistku proti samovoľnému zloženiu...

Overte si upínanie popruhov – sú modely, u ktorých to ide jednoducho a naopak, aj také, ktoré vyžadujú väčšiu zručnosť. Zamerajte sa na konštrukciu i stabilitu kočíka, pokojne predajcu požiadajte o možnosť vyskúšať si kočík. Preverte si brzdný systém kočíka, kde všade má kočík brzdy, akým spôsobom fungujú, niektoré kočíky majú navyše aj prídavnú, tzv. ručnú brzdu.

Rozpočet

Investícia do kočíka nie je lacnou záležitosťou. Ak máte v pláne kočík použiť aj pri ďalšom dieťati, investujte do kvalitnejšieho kočíka pre jeho dlhšiu životnosť. Zvyčajne vyššia počiatočná investícia prináša aj viac funkcií a tak kočík naplno využijete. Z dlhodobého hľadiska vás teda drahší model kočíka s mnohými funkciami môže, paradoxne, vyjsť lacnejšie, pretože už nebudete musieť kupovať iný model a strácať čas hľadaním ďalšieho ideálneho kočíka.

Ste poverčiví?

Veríte mýtu, že kočík sa nemá kupovať pred narodením dieťatka, lebo to môže priniesť smolu? Ak ste na otázku odpovedali kladne, no napriek tomu si kúpu kočíka nechcete nechať na čas po narodení dieťatka, máme pre vás šalamúnske riešenie. Kočík si pokojne vyberte v dostatočnom predstihu (niektorí predajcovia aj tak potrebujú na dodanie vybraného kočíka určitý čas) a nechajte si ho až do pôrodu uskladniť v predajni. Väčšina predajcov kočíkov s tým nemá žiaden problém.