Niekoľko tipov, ako si upraviť domácnosť pred príchodom bábätka

Niekoľko tipov,  ako si upraviť domácnosť pred príchodom bábätka
21.6.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Zuzana Paprskárová, foto: istockphoto.com

Blíži sa váš termín pôrodu a vy prepadáte panike? Máte pocit, že celá domácnosť je hore nohami a vy nemáte nič dokonale pripravené? Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám určite pomôžu.

Upravte si svoj byt na  baby-friendly územie

Máte spodné kuchynské zásuvky plné nebezpečného kuchynského náčinia? V kúpeľni na zemi čistiace potreby a prášky na pranie? Lieky len tak položené na komode? Hoci sa môže zdať, že táto téma u vás nebude tak skoro aktuálna, keďže domov si predsa prinesiete ležiaceho novorodenca, ubezpečujeme vás, že deti sa rozhýbu doslova zo dňa na deň.

Pokiaľ si domácnosť prispôsobíte dieťatku hneď od začiatku, odpadnú vám neskôr zbytočné starosti a vaše dieťa bude v bezpečí už počas prvých batolivých pokusov.

Ako na to...

Pozrite sa na váš byt z pozície plaziaceho sa dieťata. K čomu sa dostane a čo bude preň nebezpečné? Nainštalujte si poistky k zásuvkám. Ak máte stôl s ostrými hranami, navyše  sklenený, zaobstarajte si chrániče na každý roh stola. Čistiace prostriedky premiestnite  do skrinky na kľúč.  Na lieky si kúpte špeciálnu bezpečnú skrinku alebo ich uložte do  najvyššej domácej skrinky.

Mohlo by vás zaujímať: Eko domácnosť

Pripravte sa na návštevy

Tešíte sa pri predstave, že po príchode z pôrodnice vám príde pomôcť mama, svokra, či najlepšia priateľka? Ak sú u vás zvykom návštevy na pár dní, pripravte sa na ne vopred. To, čo sa vám dnes zdá ako idylka, vás môže v konečnom dôsledku zbytočne vyčerpať.

Pripravte sa teda na návštevy vopred, aby ste si ich neskôr mohli vychutnať bez stresu. Nakúpte si zásoby toaletného papiera, vreckoviek, pracích práškov, zubnej pasty a rovnako zopár trvanlivých potravín vopred. Po príchode z pôrodnice si budete môcť domáce prostredie vychutnávať bezstarostnejšie.

prvá návšteva, príchod z pôrodnice, návštevy, rodina, bábätko

Návštevy v šestonedelí

Môže sa stať, že vaša rodina a priatelia budú chcieť vidieť bábätko ihneď po príchode z pôrodnice. Naučte sa povedať nie, ak sa na to ešte necítite! Každá z nás je unikátna, každá z nás sa zotavuje rôzne dlho.

Šestonedelie má svoj význam a dôvod. Je to čas na zotavenie sa, nabratie sily v starostlivosti o bábätko a zosúladenie vášho spoločného režimu.

Dezinfekcia a čistota

Ak si myslíte, že baktérie sa hromadia len na televíznom ovládači či mobilnom telefóne, ste na omyle. Ohniskom baktérií, ktoré môžu ohroziť novonarodené bábätko, môžu byť tak kľučky na dverách či chladničke, špongie na umývanie riadu, kuchynské utierky, ako aj iné viac či menej pravdepodobné miesta.

Zaobstarajte si do zásoby dezinfekčné vlhčené obrúsky a majte ich vždy poruke!

Poproste manžela, aby počas vášho zotavovania v pôrodnici, prezliekol postele, povysával, upratal a pripravil čistý domov pre vás a vaše bábätko ako zo škatuľky.

Prečítajte si aj: Očami oteckov: Po príchode z pôrodnice

 mama a domácnosť, baktérie, pomoc, upratovanie, dieťa

Kuchynské desatoro

Pozrite sa kritickým okom na svoju kuchyňu. Je tam všetko, čo budete potrebovať? A naopak, ste si istá, že všetko, čo sa tam nachádza nutne potrebujete? Nie je práve teraz vhodný čas vymeniť nepoužívaný waflovač za potreby pre bábätko? Každé ušetrené miesto neskôr určite využijete.

Desí vás predstava, že strávite kopu času sterilizovaním fľašiek a cumlíkov? Máme pre vás potešujúcu správu!

Podľa najnovších výskumov nie je potrebné neustále vyvárať vo vriacej vode! Rovnakú funkciu má aj teplá voda so saponátom. Nežiaducich baktérií sa tak zbavíte rovnako.

Využite posledné voľné chvíle na vyčistenie chladničky. Ideálne v čase pred veľkým nákupom. Vyhoďte potraviny po dátume spotreby, vyumývajte poličky od hora dole. Urobíte si tak miesto na odkladanie, či mrazenie materského mlieka alebo na potraviny, ktoré vám prinesú po pôrode rodina, či priatelia.

Mohlo by vás zaujímať: Pre novopečené mamičky - ako sa nezblázniť na materskej dovolenke

Oblečenie a bielizeň

Je ťažké uveriť tomu, koľko špinavej bielizne vyprodukuje  také malé bábätko. Pripravte sa na to, že kôš na bielizeň bude neustále plný. Máte ho dostatočne veľký, prípadne má oddelené časti?  Pre pohodlnejšie mamičky je ideálne zaobstarať si sušičku bielizne. Ušetrí vám to množstvo času.

Keďže pokožka bábätka je citlivá, pripravte si pracie prášky špeciálne určené  pre bábätká, prípadne vhodné na citlivú pokožku. Ideálne je vynechať aviváž. Citlivá pokožka vášho bábätka sa vám poďakuje.

Ak si nie ste istá, či vaša práčka dobre pláka, pridajte vždy extra plákanie pri praní dojčenských vecí, prípadne vecičky po vybratí z práčky prepláchnite v studenej vode.

Neprehliadnite: 6 zásad, ako prať veci pre bábätko

Tip-top oblečená mamička?

Máte rada módu a pekné oblečenie? Máte svoje obľúbené kúsky? Zamyslite sa nad tým, čo reálne využijete pri dojčení. Veci, ktoré teraz obľubujete, môžu byť v konečnom dôsledku pri dojčení veľmi nepraktické. Ak milujete šaty a plánujete dojčiť aj mimo domu, nastane problém.

Zaobstarajte si tričká vhodné na dojčenie, s otváracím dekoltom. Pre milovníčky šiat sa tiež v obchodoch niečo nájde. Nezabudnite na podprsenky na dojčenie, a to hneď niekoľko. Nočné košele na dojčenie sú samozrejmosťou (využijete už v pôrodnici).

tehotenské oblečenie, podprsenka, nočná košela na dojčenie

Toto všetko, akokoľvek malicherné a nepodstatné sa vám to teraz môže zdať, vám po pôrode veľmi uľahčí život a vy sa budete naplno môcť venovať len a len vášmu dieťatku.

Na záver by vás mohlo zaujímať: Blížime sa do finále: Praktické tipy na posledných 6 týždňov pred pôrodom

Zdroj: www.parents.com

Čo budete potrebovať?