6 zásad, ako prať veci pre bábätko

6 zásad, ako prať veci pre bábätko
10.10.2018 v kategórii Bábätko, autor redakcia MAMA a ja, foto: istockphoto.com

Novorodenec má päťkrát tenšiu pokožku ako dospelý človek, preto je veľmi citlivá a rýchlo sa podráždi. Pri praní oblečenia pre najmenších by sme mali dodržiavať niekoľko pravidiel.

Novorodenec má päťkrát tenšiu pokožku ako dospelý človek, preto je veľmi citlivá a rýchlo sa podráždi.

Pri praní oblečenia pre najmenších by sme mali dodržiavať niekoľko pravidiel.

 • Na pranie vecí pre bábätko používajte detské pracie prostriedky. Na trhu je ich dostatok, stačí si len vybrať.
 • Aviváže, aj keď sa vyrábajú aj typy určené pre detské veci, nepoužívajte. Neodporúča sa to, pretože aviváže zbytočne dráždia citlivú detskú pokožku a mohli by spôsobiť rôzne kožné problémy.
 • Pri praní pridajte jedno pláchanie naviac, aby sa tak odstránili posledné zvyšky pracieho prostriedku.
 • Používajte ekologické pracie prostriedky. Aj keď sú finančne náročnejšie, máte istotu, že neškodia detskej pokožke ani životnému prostrediu.
 • Ekologická a zdravá alternatíva prania, ktorá je veľmi vhodná aj pre bábätká trpiace kožnými ochoreniami, je pranie v mydlových orechoch. Na pranie sa používajú šupky zo špeciálnych orechov pochádzajúcich z Indie či Nepálu.
 • Raz za čas sa oplatí vyčistiť práčku aj zvnútra. Často sa v jej útrobách totiž hromadia plesne a iné nečistoty, ktoré sa pri praní dostávajú aj do bielizne. Je teda dobré pustiť niekedy pračku bez bielizne, len s vhodným dezinfekčným prípravkom (niektoré mamičky nedajú dopustiť na obyčajný ocot alebo sódu na pranie).

  Vedeli ste, že pri narodení pokrýva pokožku dieťaťa biele mazivo, ktorému sa hovorí vernix?

  Je veľmi dôležité, najmä počas pôrodu, pretože bez tohto klzkého maziva by mamička dieťatko ťažko vytlačila cez úzke pôrodné cesty.

  Jeho farba je biela, pretože pozostáva zo šupiniek kože plodu a olejnatého sekrétu vylučovaného mazovými žľazami. Tieto žľazy sa aktivizujú v posledných mesiacoch tehotenstva, aby bol plod v čase pôrodu celý pokrytý klzkou vrstvou.

  Po pôrode plní funkciu dočasnej izolačnej vrstvy, ktorá novorodencom pomáha vyrovnať sa s náhlym poklesom teploty, po tom, čo vyšli z matkinho lona.