Očami oteckov: Po príchode z pôrodnice

Očami oteckov: Po príchode z pôrodnice
9.3.2017 v kategórii Bábätko, autor Mgr. Martina Pašková, foto: istockphoto.com

Najkrajšia správa obletela svet. Vaše dieťatko je na svete a vy ste hrdým a pyšným oteckom. Možno ste asistovali aj pri samotnom pôrode, možno nie, no každopádne si môžete začať naplno vychutnávať svoju novú rolu.

Narodenie bábätka zmení aj život muža

To, že sa váš život tak skoro nevráti do starých koľají, je viac než isté. Narodenie bábätka je krásnou a radostnou udalosťou, ktorá z partnerov urobí plnohodnotnú rodinu. Avšak prináša so sebou množstvo starostí a do istej miery i odriekania.

Už si nemôžete len tak hocikedy odskočiť s priateľmi na pivo, alebo zahrať tenis. Už sa nemôžete len tak hocikedy pobaliť a ísť si zalyžovať. Už je tu niekto, kto je teraz na prvom mieste a treba mu prispôsobiť úplne všetko. Na to, ako dieťatko zmení život muža, sme sapozreli očami psychologičky Mgr. Miroslavy Zimányiovej.

Narodenie bábätka je pre ochoch partnerov novou situáciou

„Narodenie prvého dieťaťa znamená v živote partnerov veľkú zmenu. Žena sa na príchod dieťaťa pripravuje už niekoľko mesiacov počas tehotenstva, intenzívne vníma jeho prítomnosť vo svojom tele, muž túto možnosť nemá, pre neho je skutočne prvým kontaktom až narodenie dieťaťa.

Prvé dni a týždne po narodení bývajú náročné pre všetkých – treba si na seba zvyknúť, porozumieť prejavom dieťaťa, svojim vlastným reakciám, do tohto nového chaosu vniesť pravidelnosť, režim, rituály... A na druhej strane mužovi pribudla nová zodpovednosť – zabezpečiť svoju rodinu, postarať sa o existenciu, o prežitie, o financie.“  
Prečítajte si: Rád priznávam otcovstvo

Rodičia by si svoje nové povinnosti mali podeliť, pretože mamička je po príchode z pôrodnice nielen vyčerpaná z pôrodu, ale i unavená a nevyspatá z dojčenia a celkovej starostlivosti o bábätko. Každá žena v prvých týždňoch po pôrode ocení akúkoľvek pomoc.

Budujte si so svojím potomkom hlboký vzťah od začiatku

Okrem toho že urobíte nákup, pomôžete pri domácich prácach alebo varení, venujte sa čo najviac svojmu bábätku. Zúčastňujte sa aktívne kúpania, prebaľovania či kočíkovania. Vaše dieťatko cíti vašu lásku a dotyky od prvej sekundy svojho života.

A čím viac sa mu budete venovať, tým krajší a hlbší vzťah si s ním vybudujete. „Spolupráca rodičov pri vytváraní nového rytmu – rozdelenie rolí a vzájomná pomoc – sú veľmi dôležité. Neexistuje „manuál“, podľa ktorého si partneri rozdelia práce, starostlivosť, povinnosti a čas.

Je dôležité hovoriť o tom, čo sa deje s každým z vás, ako prežívate svoje nové povinnosti, radosti i starosti. Hovoriť o únave, vyčerpanosti, zmätku, pochybnostiach – využiť akúkoľvek, nielen vzájomnú pomoc (starých rodičov, kamarátky, priateľov).

A doprajte si čas na zžívanie sa s dieťaťom – neočakávajte od seba, že budete hneď a okamžite rozumieť „reči“ malého človiečika, že ihneď budete vedieť vytvoriť režim, rituály, že si budete vedieť presne rozdeliť čas, že budete mať taký dokonalý poriadok ako predtým, že budete stíhať všetko, čo ste si naplánovali a predstavovali.

Prvé týždne i mesiace sú čas, kedy sa vytvára niečo úplne nové – a vyžaduje si to trpezlivosť, odhodlanie a vzájomnú podporu.“ 

Prvé týždne s bábätkom

Prvé týždne budú náročné pre vás všetkých. Dieťatko sa ešte len adaptuje na nové prostredie, ktoré sa celkom líši od toho v maminom brušku. Všetko je preň nové a potrebuje čas a priestor na podnety, ktoré mu prináša okolitý svet.

Pokiaľ sa vám narodilo vaše prvé dieťatko, i vás a vašu partnerku čaká množstvo nových vecí, s ktorými sa musíte popasovať. A vo dvojici to ide oveľa ľahšie. Oteckovia, samozrejme, musia chodiť ešte do práce, ale mama, to je úväzok na dvadsaťštyri hodín.

Snažte sa pristupovať k riešeniu problémov a nových situácií s rozvahou a pokojne. Niekedy sa totiž môže stať, že pod vplyvom fyzického vyčerpania reagujeme podráždene. A to nie je ten správny prístup.

„Konflikty medzi unavenými novopečenými rodičmi môžu vznikať náhle, na minimálne podnety – a zvýšená citlivosť v tak náročnom období môže viesť k silným pocitom zranenia, ublíženia u oboch partnerov.

Na riešenie konfliktov je dobré si vyhradiť čas – neriešiť to nad taškami s nákupom, hromadou neožehlenej bielizne alebo nad plačúcim dieťaťom. Je potrebné sa vyvarovať všeobecných obvinení i „vyťahovania“ starých záležitostí. Počúvajte  toho druhého, vžite sa do jeho „kože“, ponúkajte riešenia, možnosti,“ upozorňuje Mgr. Zimányiová.

Prečítajte si: Radíme vám: Na čo sa pripraviť v šestonedelí?

Ten malý batôžtek, ktorý si prinesiete domov z pôrodnice, si naozaj vyžaduje neustálu pozornosť. Popri všetkých každodenných úlohách si partneri často ani neuvedomia, že stratili čas na seba. Najmä oteckovia môžu niekedy nadobudnúť pocit, že sa im partnerka málo venuje.

Narodenie bábätka môže otcov odsunúť na "druhú koľaj"

Môžu cítiť krivdu, že všetka láska je nasmerovaná iba na dieťa a na nich už nezostáva. „Je dobré nezabúdať, že príchod dieťatka je radostnou udalosťou, ktorá však má i svoju „odvrátenú“ stranu – nedostatok spánku, prispôsobenie sa potrebám dieťaťa, neistota, obavy, či je dieťatko v poriadku, či mu dávate to, čo potrebuje, či nerobíte niečo zle...

To všetko sústredí maximum pozornosti – hlavne matky – na dieťa, kedy sa otec môže začať cítiť vynechaný, nepochopený, akoby na vedľajšej koľaji. Prirodzené zapojenie sa do činností okolo dieťatka – dať ho odgrgnúť, nosiť na rukách, dotýkať sa, pozorovať a sledovať jeho stále sa rozvíjajúce reakcie a prejavy...,

to sú krásne momenty vytvárajúce puto medzi otcom a dieťaťom. Ak chcete mať s partnerkou chvíle iba pre seba – tak na to vytvorte priestor – či už tým, že sa postaráte o niektoré náležitosti starostlivosti o potomka, alebo zabezpečením niekoho blízkeho na pár chvíľ – a vy dvaja buďte spolu – nerobte nič, choďte, kam budete chcieť, robte to, čo vám obom vytvorí pocit naplnenia.“ 

Prečítajte si: Otcovstvo je úloha na celý život

Po narodení bábätka sa neizolujte od sveta

To, že sa vám narodí dieťa, ešte nemusí znamenať izoláciu od okolitého sveta. Keď si spoločne s partnerkou vytvoríte určitý systém a zorganizujete čas, nemusíte sa definitívne vzdať ani svojich záľub a koníčkov. Práve naopak.

Dieťa vám môže otvoriť cestu k nadväzovaniu nových priateľstiev. Isto sa do určitej miery zmení štruktúra ľudí, s ktorými sa začnete stretávať, ale nezabúdajte i na svojich starých priateľov. Rozdeľte si nielen domáce práce, ale i voľný čas, ktorý vám zostane, aby ste vy i vaša partnerka mohli občas uniknúť od povinností a odreagovať sa.

Dieťatko, hoci si najmä v prvých dňoch bude vyžadovať všetku vašu pozornosť, by nemalo spôsobiť, že sa prestanete kontaktovať s okolitým svetom.

„Prvé dni a týždne po narodení dieťaťa sú natoľko plné nových zážitkov, nových povinností a nových aktivít, že ostatné náležitosti úplne prirodzene ustupujú do úzadia. Samozrejme, chcieť od seba udržať všetky „svoje“ aktivity a zároveň zvládať nové povinnosti – to je nereálne očakávanie – aspoň v prvých dňoch a týždňoch po príchode dieťatka.

Prečítajte si: Do života vstúpilo dieťa: ako si udržať staré priateľstvá?

Všetko má svoj čas, každé obdobie má svoje priority, ktoré sa často veľmi prirodzene zoradia – keď budete s dieťaťom žiť dlhšie, budete sa navzájom lepšie poznať, budete mať vytvorené rituály a režim, potom sa bude váš životný priestor opäť postupne zapĺňať inými aktivitami, ľuďmi a zážitkami.

Je veľmi dôležité nezabúdať fungovať i ako partneri, vyhradiť si čas len pre seba – tým môžete výrazne upevniť vzájomný vzťah a byť vyrovnanými rodičmi svojich detí.“