CHRÍPKA v tehotenstve: Pozor na horúčky

MUDr. Marek Brenišin | 5. október 2021
Chrípka v tehotenstve

Počas týchto dní sa veľmi dobre darí rôznym ochoreniam dýchacích ciest, od prechladenia až po chrípku. Ako vplývajú na tehotnú ženu? A čo očkovanie – je počas tehotenstva bezpečné očkovať sa proti chrípke?

Chrípka patrí do skupiny ochorení dýchacích ciest. Ide o vírusom spôsobené ochorenie, ktoré má spravidla prudký nástup a prejavuje sa najmä vysokými horúčkami, bolesťami svalov, únavou, nechutenstvom, kašľom a upchatým nosom. Obvykle trvá týždeň a drvivá väčšina ľudí sa z nej vylieči bez nežiaducich následkov.

Medzi skupiny, ktoré by si mali dávať väčší pozor, aby sa nenakazili, patria najmä malé deti, starší ľudia, osoby s oslabenou imunitou a v neposlednom rade aj tehotné ženy. V týchto prípadoch totiž môže ochorenie prebiehať zdĺhavejšie, závažnejšie a môže viesť k vzniku rôznych komplikácií, okrem iného aj pridruženej bakteriálnej infekcie, ktorá sa ľahšie uchytí na sliznici napadnutej vírusom.

Väčšinou stačí chrípku „vyležať“ a piť dostatok tekutín. Len vo vážnejších prípadoch sa odporúčajú antivirotiká, v prípade potvrdeného ochorenia spôsobeného baktériami aj antibiotiká. Nie všetky tieto lieky sa však dajú aplikovať aj u tehotných žien.

Choroba si (ne)vyberá. V ideálnom prípade je najlepšie sa nenakaziť. Lenže dobre vieme, že úplne sa tomu vyhnúť nedá, hoci v súčasnosti viac ako inokedy obmedzujeme svoj pohyb v kolektívoch a kvôli prebiehajúcej pandémii nosíme rúška. 

Ako môže chrípka prebiehať v gravidite a čo môžu spraviť budúce mamičky, aby sa z nej vyliečili čo najrýchlejšie?

Tehotenstvo je pre organizmus špeciálny stav. Nejde o chorobu, no isté jeho funkcie sú pozmenené, aby žena dokázala donosiť a porodiť bábätko. To sa týka aj imunitného systému, ktorý je mierne oslabený práve preto, aby telo matky neodvrhlo rastúci plod. Placenta totiž sčasti obsahuje aj povrchové znaky buniek od otca a tie by imunitný systém matky mohol rozpoznať ako cudzie a zaútočiť na ne.

Imunita tehotnej ženy teda nereaguje na vírus až tak promptne, čo môže viesť k predĺženiu priebehu ochorenia. S tým súvisí aj zvyšujúce sa riziko možných komplikácií, a to nielen na strane ženy, ale aj na strane bábätka.

Dobrou správou však je, že samotný vírus chrípky nezvyšuje riziko komplikácií, ani mieru výskytu vrodených vývojových chýb. Nie sú dôkazy o tom, že by prestupoval placentou, to prechádzajú len protilátky vytvorené v krvi matky. O nich ale neskôr.

Nebezpečná horúčka

Čo predstavuje skutočný problém, je horúčka. Čím vyššia telesná teplota, tým väčšie riziko vzniku a vývoja vrodenej vývojovej chyby. Nie je to teda vírus, ale naša vlastná imunita, ktorá tu predstavuje najväčší problém. Najnebezpečnejšia je horúčka počas prvých troch až štyroch mesiacov tehotenstva. Vtedy môže byť poškodenie až také závažné, že v ojedinelých prípadoch môže dôjsť i k potratu.

Nebezpečenstvo predstavuje aj možná bakteriálna infekcia, ktorá môže zhoršiť stav budúcej mamičky a zaťažiť jej organizmus. V takom prípade je potrebné nasadiť antibiotiká, väčšina z nich sa však počas tehotenstva buď nemôže užívať, alebo s ich užívaním nie sú dostatočné skúsenosti.  To isté platí aj o voľnopredajných liekoch. Ani chrípka nie je dôvodom na ich samovoľné užívanie, vždy sa treba poradiť s lekárom, ktorý vedie poradňu. Interakcie medzi liekmi môžu totiž napáchať viac škody než osohu.

chrípka v tehotenstve

Prechodiť chrípku? Ani náhodou!

Priebeh chrípky sa u každej tehotnej líši. Popri ženách, u ktorých prebiehala, ako keby neboli tehotné, boli ale popísané aj prípady, kedy zotavenie sa z nej trvalo aj týždne až mesiac. Tieto rozdiely v súčasnosti nevieme vysvetliť, pravdepodobne je to kvôli drobným odlišnostiam medzi jednotlivými ženami. Súvisí to aj so stavom ich imunity, prekonanými ochoreniami ap.

Bude to znieť síce ako otrepaná fráza, ale aj pre budúcu mamičku je v prípade chrípky najlepšie zaľahnúť do postele a odpočívať. Samozrejme, s dostatkom tekutín a vyváženej stravy. Ideálne je jesť v menších dávkach, keďže nechutenstvo pri chrípke môže byť zvýraznené z dôvodu tehotenských nevoľností. Tekutiny a strava sú ale základom čo najrýchlejšieho uzdravenia.

Určite treba navštíviť lekára. Ten jednak potvrdí pôvodcu infekcie a zároveň vie odporučiť najlepšiu liečbu. Tu netreba nič podceniť, keďže treba dávať pozor nielen na ženu, ale aj na bábätko v brušku.

Lieky v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

Lieky v tehotenstve

Antivirotiká alebo antibiotiká?

Užívanie antivirotík sa v súčasnosti skôr neodporúča. Ich nasadenie je prípustné len v prípade, že je mamička vo vážnom stave, keďže tieto lieky môžu podnecovať rozvoj vrodených vývojových chýb. Pri iných zasa chýba dostatočné množstvo údajov z klinických skúšaní, keďže tehotné ženy sa žiadneho zúčastňovať nesmú, preto je každá takáto liečba na starostlivom zvážení lekára aj tehotnej ženy.

Rovnako problematické sú antibiotiká v prípade bakteriálnej infekcie. Ako bezpečné boli stanovené lieky s účinnou látkou penicilín. Iné lieky opäť spadajú pod rozhodnutie lekára. Prirodzene, v prípade akejkoľvek liečby musí byť žena pozorne sledovaná a rátať so zvýšenou frekvenciou kontrol, či všetko prebieha v poriadku.

Antibiotiká majú byť v tehotenstve nasadené len vtedy, ak je na to pádny dôvod. V opačnom prípade nielenže zaťažia telo ženy, ale môžu viesť k rozvoju odolnosti (tzv. rezistencie) baktérií na predpísané lieky, čo môže v budúcnosti predstavovať veľké nebezpečenstvo. To sa týka nielen tehotných žien.
Manuál pre tehotnú ženu
Prečítajte si tiež:

Manuál pre tehotnú ženu

Očkovanie v tehotenstve

Spomínali sme opatrnosť, čo sa týka liekov. Ako je to ale s očkovaním? Pri rôznych typoch očkovania sa u tehotných odporúča počkať do doby, kým neporodia. Pri chrípke to ale neplatí, naopak, očkovanie je odporúčané.

Napriek dostupnosti vakcíny proti chrípke sa však väčšina tehotných žien nenecháva očkovať. Môže za to kombinácia obáv, predsudkov a aj nedostatku informácií zo strany ošetrujúcich lekárov i samotných žien. Pritom pre tehotné je vakcína proti chrípke zdarma. 

Keďže bolo preukázané, že vírus chrípky neprestupuje placentou, rovnako to platí aj pre vakcínu. V očkovacej látke totiž nie sú vírusy, ale iba povrchové identifikačné známky vírusov, takže nie sú schopné spôsobiť chrípku. Naopak, dokážu navodiť imunitnú odpoveď a vytvorené protilátky prechádzajú placentou a chránia aj dieťatko v brušku pred možnou infekciou.

Prirodzene, očkovať treba, ak je žena zdravá a cíti sa dobre. V prípade nežiaducich účinkov, ako je vzostup telesnej teploty, sa odporúčajú lieky na báze paracetamolu, ktoré sú pre ženu  aj bábätko v brušku bezpečné.

Chrípka patrí medzi ochorenia, ktoré rozhodne netreba podceňovať. Vo väčšine prípadov síce prebieha bez väčších problémov, no u niektorých skupín obyvateľstva môže viesť k ťažšiemu priebehu s možným rozvojom komplikácií. Dobrou správou ale je, že aj u väčšiny tehotných prehrmí pomerne rýchlo a podľa najnovších štúdií samotný vírus chrípky nespôsobuje ani predčasný pôrod, ani iné tehotenské komplikácie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: