Bojím sa bolesti: Bojovať proti pôrodu znamená spomaliť až zastaviť jeho proces

Drahomíra Korpová | 28. január 2022
Bojím sa pôrodnej bolesti

Blížiaci sa pôrod v žene vyvoláva rozpačité reakcie. Poväčšine ho spája s veľkou bolesťou a utrpením, ale naozaj to takto nemusí byť.

Intenzitu vnímania bolesti výrazne ovplyvňuje jej samotné očakávanie. Čím viac dokážete odpútať svoju pozornosť od svojich pocitov, tým viac znížite svoju citlivosť na bolesť.

Pôrod neprestane bolieť, ale ak dokážete pracovať so sťahmi maternice a tlakmi, budete ich vnímať a preciťovať, necháte sa nimi viesť a nebudete bojovať s procesom pôrodu, nebude ani proces pôrodu bojovať s vami. 

Bolesť pri pôrode 

Na pôrodnej sále som sa často stretávala s prvotnými reakciami ženy na bolesť – stuhnutosť, zvýšené napätie, zaťatá čeľusť – ktoré priamo ovplyvňujú oblasť panvy ženy, jej rodidiel a otváranie pôrodných ciest. Ak sa budete zodpovedne na pôrod pripravovať, dokážete takýmto stavom predísť a prijmete pôrod ako taký – s bolesťou, sťahmi, tlakmi a inými pocitmi, naučíte sa s týmito pocitmi pracovať, precítite ich a necháte sa nimi viesť, budete vedome spolupracovať s procesom pôrodu. 

Ako to dokážete? Prostredníctvom tehotenskej gymnastiky, nácviku správneho dýchania, vedomého ovládania svojho tela, nácviku relaxácie a uvoľňovacích techník, prostredníctvom získaných informácií, vedomostí a zručností, ktoré je dobré získať už pred pôrodom, počas tehotenstva, pretože budete lepšie rozumieť svojmu telu, procesu pôrodu a budete lepšie spolupracovať s nimi aj s personálom, ktorý vám chce pomôcť. Na pôrodnej sále tak budete vedieť, čo máte robiť. 

Dieťatko sa chce narodiť

Spolupracuje. Verte jemu i sebe...

Žena by mala vedieť, že jej dieťatko sa chce narodiť, vynaloží všetko úsilie, aby s pôrodom, mamou spolupracovalo. Ono vie, kedy je jeho čas, vie, že sériou pohybov a rotácií si samo reguluje tempo pôrodu a to tak, aby sa s mamou zosúladili a spolu našli najpriaznivejší spôsob prechodu pôrodnými cestami.

Mama by mala vedieť, že ovplyvňovanie dejov a procesov okolo nej počas pôrodu zároveň ovplyvní prostredníctvom pamäte telových pocitov ďalšie smerovanie dieťaťa.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: