Mýty a fakty o NEPLODNOSTI

Petra Hladká, odborník MAMA a ja MUDr. Milan Matta | 16. May 2020
Fakty a mýty o neplodnosti

Neplodnosť bude v tomto storočí tretím najzávažnejším zdravotným problémom.

Týka sa stále väčšieho množstva párov. Vedeli ste,  že môžete byť neplodná, hoci máte dieťa?

Neplodnosť je choroba

Už aj Svetová zdravotnícka organizácia uznala, že neplodnosť je choroba. A v 21. storočí je naozaj častá. Odborníci predpokladajú, že sterilita bude v tomto storočí tretím najzávažnejším zdravotným problémom – hneď vedľa rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení. 

Už dnes sa s neschopnosťou otehotnieť stretáva každý šiesty pár. Je to naozaj dosť, keď si uvedomíme, že každý z nás pozná minimálne jeden pár, ktorého sa táto diagnóza týka. Už nie sú namieste zaručené rady starých mám, ani dobre mienené tipy okolia o správnych polohách, v ktorých sa to jednoznačne podarí. S ktorými mýtmi o neplodnosti sa stretávame najčastejšie a kde je vlastne pravda?

Mýty a pravdy o NEPLODNOSTI

Na vine nie je len žena - FAKT 

Problémy s plodnosťou majú muži aj ženy približne rovnako. Tvrdeniu, že za neúspešnou snahou o potomstvo je VŽDY žena, dnes verí už len málokto. A platilo to aj v minulosti, len lekári mali príliš málo testovacích metód, ktorými by toto tvrdenie dokázali. Najistejšie je ísť sa presvedčiť do andrologickej, urologickej ambulancie či centra pre liečbu neplodnosti, kde patrí základný spermiogram u muža k prioritným vyšetreniam pri odhaľovaní príčin neplodnosti. 

Ak už mám dieťa, neplodnosť sa ma netýka - MÝTUS 

Hoci vaša cesta k prvému dieťatku bola bezproblémová, neznamená to, že pri druhom to bude rovnaké. Hovorí sa tomu druhotná infertilita a stretne sa s ňou každá 10. žena. Presné štatistiky nie sú známe, keďže prieskumy sa zameriavajú na prípady, keď žena nemôže otehotnieť ani s prvým dieťatkom. V čom je teda problém? Jednoznačne vo veku ženy. Predovšetkým ak druhé dieťatko plánujete po 35. roku, keď je vaša plodnosť už „na ústupe“.

Problém môže nastať aj po zmene partnera. Bábätko môže „meškať“ aj kvôli jeho zlému spermiogramu a v nízkom percente ostáva dôvod neschopnosti počať dieťa určitým párom napriek snahe lekárov neodhalený.

Počkáme, kým budeme mať 35 rokov -  MÝTUS 

Čím skôr začnete problém s neplodnosťou riešiť, tým máte väčšiu šancu, že sa dopracujete k bábätku. Zlom nastáva približne v 35. roku ženy. Aj keď na svoj vek nevyzerá, vaječníky a vajíčka neoklame. Kvalita aj kvantita vajíčok vo vaječníkoch vekom klesá. Zdravá 40-ročná žena tak má asi len 5-percentnú šancu na otehotnenie pri ovulácii. Pravdepodobnosť počatia u jej 30-ročnej kamarátky je približne 20-percentná.   

V žiadnom prípade to neznamená, že žena po 40. roku nemôže otehotnieť, no jej šance na úspešné vynosenie zdravého bába sú výrazne nižšie. Neverte preto titulkám časopisov, v ktorých si 50-ročné celebrity pochvaľujú materstvo v neskoršom veku. Riziko, že vlastné bábätko po 40. narodeninách u vás ostane len snom, je až priveľmi vysoké. 

Umelé prerušenie tehotenstva = neskôr problém otehotnieť -  FAKT 

Môžete, ale je tu ALE. A platí tu priama úmera – čím viac interrupcií či kyretáží žena podstúpi, tým je vyššia pravdepodobnosť, že k bábu sa vôbec nedopracuje. Dôvod? Pri kyretáži lekár narúša sliznicu maternice a niekedy, dokonca, dôjde k jej prederaveniu. Ak je táto komplikácia spojená s masívnym krvácaním, maternicu je potrebné vybrať. To sa síce nestáva veľmi často, no žena by mala byť poučená o možným rizikách. Okrem toho, pri každej kyretáži hrozí riziko porušenia krčka maternice, čo môže tiež ohroziť neskoršie tehotenstvo. Krehký a nedostatočne pevný krček maternice môže viesť k potratom či predčasnému pôrodu. 

V minulosti ňou ľudia netrpeli - FAKT

Je to síce pravda, ale musíme brať do úvahy fakt, že kedysi mali ľudia deti v reprodukčne najvhodnejšom veku – teda medzi 25. – 30. rokom veku ženy. Vďaka tomu sa väčšina ľudí „stihla“ vyhnúť radu problémov, ktoré so sebou nesie súčasný trend odkladania materstva do neskoršieho veku. Ak aj žena trpela nejakou chorobou ovplyvňujúcou počatie, páry sa o dieťa pokúšali v oveľa mladšom veku, kedy bolo omnoho jednoduchšie otehotnieť. 

Moje zdravotné problémy majú vplyv (i) na plodnosť - FAKT 

Endometrióza a syndróm polycystických vaječníkov (PCO) majú jednoznačný vplyv na schopnosť ženy otehotnieť. Sú to asi najčastejšie príčiny, prečo ženy vyhľadávajú pomoc špecialistov. Ďalším lekári diagnostikujú nepriechodnosť vaječníkov, autoimunitné ochorenia, hormonálne či hematologické poruchy.  Mnohé z týchto ochorení sú bezpríznakové a k ich odhaleniu dochádza po dlhodobej neúspešnej snahe otehotnieť. 

U mužov je to podobné. Ich bezproblémová erekcia a ejakulácia nie je dôkazom, že ich „plavci“ sú schopní preniknúť do vajíčka. Zlý tvar, znížený počet a pohyblivosť spermií odhalí až vyšetrenie spermiogramu. To však nie je všetko – za problémami s oplodnením môže mnohokrát cukrovka, choroby štítnej žľazy, hormonálne poruchy ap. 

Pomôže mi len umelé oplodnenie - MÝTUS 

Liečba neplodnosti sa začína už v ambulancii obvodného gynekológa. V mnohých prípadoch pomôže nasadenie hormonálnych tabletiek a ultrazvukové sledovanie ovulácie. Žiaľ, mnohí gynekológovia to odmietajú, a tak páry čakajú na zázrak, alebo (v tom lepšom prípade) navštívia centrum pre liečbu neplodnosti. Jeho návšteva však neznamená, že páry automaticky podstúpia umelé oplodnenie – často pomôže práve spomínané sledovanie ovulácie (folikulometria), jej tabletková podpora, či vnútromaternicová inseminácia (IUI).

IVF je 100 % záruka - MÝTUS 

Očakávanie, že napriek neúspešnej snahe počas niekoľkých rokov lekári urobia zázraky, nie je namieste. Nie sú to totiž kúzelníci a pracovať dokážu len s materiálom, ktorý im poskytne liečený pár. Súčasná medicína síce aj na Slovensku dosahuje úroveň svetových štandardov, no nie každému páru dokáže pomôcť. 

Áno, IVF má neporovnateľne vyššiu úspešnosť ako akákoľvek iná liečba neplodnosti, no 100 % sa nerovná za žiadnych okolností. Mnohé páry musia absolvovať niekoľko vkladov embrya, kým sa to podarí. Ďalšie páry sa musia snažiť o niečo dlhšie. Stále platí, že čím vyšší vek má žena, tým dlhšie potrvá, kým sa dopracuje k zdravému dieťatku.  

Áno, cesta za bábätkom môže byť behom na dlhé trate a jej úspech záleží od mnohých faktorov. Niekedy ani nevieme ako a dieťatko je na svete. Inokedy pomôže medicína. Dôležitý je však výsledok. Pocit, keď po rokoch negatívnych tehotenských testov a trápenia, držíte po prvýkrát v náručí malého novorodenca, zakýva aj tým najtvrdším chlapom. A v tej chvíli pochopíme, že cesta, ktorú sme za ním prešli, stála jednoznačne za to, nech bola akokoľvek kľukatá. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: