Michaela Ray: Problémy s nízkym sebavedomím sa začínajú v detstve

Kristína Majerová | 31. marec 2023
Michaela Ray
foto: @Vitalija Photography

Olivka pred časom začala iniciatívne všetkým členom rodiny hovoriť: „Aj ja ťa ľúbim.“ Uvedomila som si genialitu tejto vety. Ona neodpovedá, ona iniciuje túto tému a zároveň to pokladá za samozrejmosť, že aj ona je ľúbená

Pochádza z Bratislavy a  s manželom, dcérou a troma bonusovými deťmi žije v Belgicku. Michaela Ray, ktorú vám dnes na stránkach MAMA a ja predstavíme, je koučka a autorka bestselleru Som skvelé dieťa – 7 pilierov detského sebavedomia. Neurolingvistické programovanie (NLP) študovala v Kalifornii priamo u jeho spolutvorcov. Podarilo sa jej prekonať opakujúce sa problémy vo vzťahoch a nájsť si manžela, po akom vždy túžila. Od roku 2015 pomáha prostredníctvom workshopov a koučingu aj iným ženám, ktoré túžia po uspokojivom vzťahu. 

Pôsobíte ako koučka a zároveň používate prvky terapie. Môžete nám vysvetliť, ako to funguje? 

Koučing je zameraný na dosahovanie cieľov, teda pracujeme s výhľadom do požadovanej budúcnosti. Napríklad ohľadom toho, ako by mal vyzerať ideálny vzťah, po ktorom klient túži. Nastavíme potrebné kroky k dosiahnutiu cieľa. Koučing je obohatený o prvky regresnej analýzy, kde sa vraciame do minulosti, identifikujeme, kde v detstve vznikli bloky, ktoré dnes spôsobujú opakujúce sa problémy. Napríklad pocit neprijatia v detstve často spôsobuje, okrem iného, opakovaný výber nevhodných partnerov. Následne tieto bloky transformujeme pomocou cvičení, ktoré sa dajú prirovnať k regresnej terapii. 

Aké máte skúsenosti s využívaním techniky NLP u svojich klientov? 

Venujem sa predovšetkým ženám, ktoré sú dlhodobo bez partnera, hoci majú záujem o vzťah. V poslednej dobe tiež pribúdajú klientky, ktoré chcú zmeniť kariéru, respektíve sa chcú tiež venovať koučingu a potrebujú nájsť svoj ideálny smer. Podľa mojich skúseností majú najväčší efekt na zmenu správania, respektíve riešenie ťaživých pocitov, cvičenia na úrovni identity. Výsledok úspešnej transformácie môže byť napríklad taký, že osoba, ktorá mala panický strach hovoriť na verejnosti, sa po spracovaní vnútornej hanby dobrovoľne prihlásila prednášať pred 30 ľuďmi.

V čom všetkom sa im dá takto pomôcť?

Riešime rôzne témy, ako je napríklad spracovanie traumy z minulosti, získanie väčšej sebadôvery, otváranie svojho potenciálu. Takisto rozvíjanie sebalásky, sebaprijatia a nájdenie seba samého. Pracujem aj so zotavovaním sa zo straty alebo rozchodu.

Michaela Ray

Ste aj autorkou veľmi obľúbenej knihy Som skvelé dieťa. Čo je jej námetom?

Pri koučingu som si všimla, že typy mentálnych blokov sa často opakujú a ich pôvod pramení v podobných situáciách z detstva. Sedem najčastejších oblastí som zhrnula do knihy Som skvelé dieťa – 7 pilierov detského sebavedomia, aby rodičia mohli takýmto problémom predchádzať. Predstavte si to tak, že keď sme s klientkami robili „regresnú terapiu” ich detských zranení, tak mi samy povedali, čo im v tých situáciách chýbalo od rodičov a čo by miesto toho potrebovali. Scenár už bol teda „napísaný”, akurát som ho personifikovala na rodinu zajkovcov. Rodičia sa s malým zajkom rozprávajú tak, ako by to v detstve potrebovali moje klientky od svojich rodičov. 

Prečo ste sa rozhodli pre napísanie knihy na podporu sebavedomia práve pre deti? 

Problémy s nízkym sebavedomím začínajú v detstve a tieto vzorce si odovzdávame z generácie na generáciu. Neskôr sa to síce dá naprávať cez terapiu, ale prečo tomu radšej rovno nepredchádzať? Keď sa mi narodila dcéra, rozmýšľala som, ako ju bezpečne previesť tými oblasťami, ktoré spôsobujú najčastejšie problémy. A tak prišiel nápad na knihu, aby som sa s týmito zisteniami podelila aj s inými rodičmi. Citlivo vybrané myšlienky sprostredkované hlasom rodičov, programujú v deťoch sebaúctu a lásku. Napĺňaním emocionálnych potrieb detí sa posilňuje aj ich zdravé sebavedomie.

Ako vyzerala jej príprava a písanie? 

Nápad napísať knižku prišiel krátko po narodení dcéry. V noci som sa zobudila s ideou, o čom bude tých 7 pilierov, zapísala som si to do mobilu a spala ďalej. Ráno som začala na tom pracovať a myslela som si, že to budem mať za pár mesiacov hotové. Od nápadu po vydanie však prešlo 18 mesiacov. Na knihe je oveľa viac práce, než si vie začínajúci autor predstaviť.

Kniha vyšla v roku 2021, momentálne sa tlačí piate vydanie. Medzitým vzniklo aj maďarské vydanie a elektronické ukrajinské vydanie na voľné šírenie, aby sme podporili deti utečencov (www.knizka.online). Začiatkom apríla 2023 vyjde aj české vydanie.

Nedávno ste napísali aj knihu pre adoptované deti. Čo bolo podnetom pre túto tému? 

Po úspechu knihy Som skvelé dieťa ma oslovili rodičia adoptovaných detí s otázkou, či je aj pre nich kniha vhodná, že ich deti by obzvlášť potrebovali podporiť sebavedomie. Málokto vie, že som bola kedysi vydatá za muža, ktorý bol ako dieťa adoptovaný. Keď bol malý, bohužiaľ, neexistovala podpora pre adoptívnych rodičov. Nehovorilo sa o tom, ako pomôcť deťom zvládnuť traumu z opustenia a ako napĺňať ich emocionálne potreby. Keďže napriek najlepšej snahe rodičov sa mu v detstve nedostaloto, čo potreboval, nedokázal mi v dospelosti poskytnúť emocionálnu podporu. Naše manželstvo sa po pár rokoch zmenilo na obdobie plne hádok, plačov a vzájomného nepochopenia. Hoci som si myslela, že mne sa to nikdy nemôže stať, nakoniec náš vzťah ukončilo odklepnutie kladivkom na súde. Medzitým ubehla dekáda. Vzájomne sme si odpustili, aj keď sa naše cesty rozišli. 

Ale tým, že ste ho spoznali, vám pomohlo lepšie pochopiť adoptované deti...

Presne. Ale až pri koučingovej práci som pochopila, s čím môj bývalý muž vlastne zápasil. Adoptované deti majú ťažký začiatok do života, dokonca aj tie, ktoré sa k svojim adoptívnym rodičom dostanú ako bábätko. Prišlo mi to tak, že moja ťažká skúsenosť môže poslúžiť na to, aby som iným adoptívnym deťom pomohla mať lepší život. Možno im táto kniha, prerozprávaná láskavým hlasom rodičov, pomôže zachrániť ich budúce manželstvo.   

Vnímali ste to ako vašu úlohu?

Cítila som to ako svoje poslanie prispôsobiť pôvodnú knihu tak, aby si v nej adoptované deti našli témy, ktoré sa dotýkajú ich srdiečka. Zas ma raz v noci „osvietilo”, vstala som o tretej ráno a do piatej som mala prvotnú ideu spracovanú. No a potom, ako obyčajne, trvalo ďalších 18 mesiacov, kým som všetko spracovala a kým vyšla tlačená verzia knihy Dieťa z neba – 8 pilierov sebavedomia adoptovaného dieťaťa. 

Michaela Ray

Pre koho je kniha určená?

Pre rodiny, ktoré nemohli mať dieťa, respektíve už nemohli mať druhé dieťa a rozhodli sa adoptovať si bábätko alebo malé dieťa. Spoločné čítanie s rodičom pomáha adoptovanému dieťaťu zodpovedať otázky ohľadom jeho identity, aby sa cítilo prijaté, ľúbené a v bezpečí. Občianske združenie Návrat, ktoré sa venuje podpore adoptívnych rodín, zaradilo túto knihu medzi svoje vlastné terapeutické rozprávky.

Akú vetu by sme ako rodičia mali každý deň povedať svojim deťom? 

Podelím sa s vami s tým, čo ja hovorím trojročnej dcére Olívii, možno si z toho vyberiete niečo, čo sa hodí aj pre vás. Snažím sa zhrnúť hlavné myšlienky 7 pilierov do pár viet, s ktorými môže pokojne zaspať. Hovorím jej, že som vďačná za to, že prišla do našej rodiny, že som šťastná, že sa mi narodila a že ju ľúbim. Že aj jej otec a súrodenci ju ľúbia, patrí k nám a je tu v bezpečí. Pravidelne jej hovorím o tom, aké má dobré srdiečko a vyzdvihnem niečo, čo sa jej v ten deň podarilo alebo niečo, za čo som jej vďačná. 

Olivka pred časom začala iniciatívne všetkým členom rodiny hovoriť: „Aj ja ťa ľúbim.“ Uvedomila som si genialitu tejto vety. Ona neodpovedá, ona iniciuje túto tému a zároveň to pokladá za samozrejmosť, že aj ona je ľúbená. Koľkokrát sa ako dospelí cítime nesvoji vyjadriť lásku, obzvlášť, ak si nie sme istí, či druhá strana zareaguje rovnako. Táto veta však každého odzbrojí, nie je závislá od odpovede, len plynie. Ako láska sama. 

www.sebavedomie.com
www.michaelaray.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: