Záhrada ako prázdninový raj

Redakcia | 11. august 2017
Záhrada ako prázdninový raj

Jednou z možností, ako stráviť dovolenku s deťmi, je pripraviť im pekné chvíle v záhrade. Pokosená trávička, kde nemajú margarétky a púpavy žiadnu šancu vyrásť, všade naokolo tuje, pieskovisko, šmykľavka, hojdačka a rôzne iné hračky – všetko z farebného plastu.

Tipy pre detské hry

Tak takéto záhradky deti veľmi „nemusia“. Radšej sa zahrajú s kamarátmi na okraji sídliska medzi kríkmi a vo vysokej tráve na naháňačku či skrývačku. A pritom na to, aby sa stala záhrada dobrodružstvom pre deti, stačí urobiť len málo zmien.

Záhrada pre deti – tipy ako zo záhrady urobiť raj pre deti

Starý strom, jednoduchá hojdačka, drevené pieskovisko. Dieťa potrebuje na svoju hru prirodzené prostredie. Platí to tak pre vnútorné priestory, ako aj pre vonkajšok.

Hrubé lano, ktoré upevníme na konári, na ktorom sa dá hojdať alebo šplhať do výšky, láka deti viac ako drahá hojdačka. Krajšie ako plastové pieskovisko je pieskovisko vlastnoručne vyrobené z dreva. Ideálne sú aj závesné rebríky a kruhové hojdačky (zhotovené napr. zo starej pneumatiky).

Tip MAMA a ja

Máte na záhrade aspoň jeden starý strom, ktorý je ovocný, zdravý, ale nedáva plody? Ak ho chcete vypíliť, dôkladne si to premyslite. Takýto strom so silnými konármi sa hodí na zavesenie hojdačky, lana alebo rebríku z povrazov a jeho koruna poskytne i vám dospelým príjemnú klímu. V horúcich letných dňoch si určite radi posedíte v jeho tieni. A nezabúdajte! Hodnota stromu nezávisí len od toho, akú úrodu nám poskytne.

Urobte na záhrade veľké pieskovisko

Snáď neexistuje dieťa, ktoré by sa nerado hralo v pieskovisku. Kým ľudia bývajúci v panelákoch či bytovkách chtiac nechtiac musia využívať verejné ihriská a pieskoviská, sú na tom majitelia rodinných domov a chát o niečo lepšie.

Tí môžu mať vlastné pieskovisko priamo v záhrade. Krajšie však ako pieskovisko z plastu je vlastnoručne osadené pieskovisko s obrubou z drevených dosiek alebo kameňa.

Takéto pieskovisko môže byť oveľa väčšie ako bežné pieskoviská, ktoré možno zakúpiť v obchode, kde väčšinou nie je miesta viac ako pre dve deti.

Tip MAMA a ja

Do hotového pieskoviska zaobstarajte deťom na hru rôzne druhy „surovín“. Samotný piesok sa im totiž časom zunuje. Najlepší je mix z piesku, štrku a malých kamienkov.

Bunkre, stany, domčeky: to všetko deti na záhrade milujú

Bunker, stan, iglu, skrátka nejaký úkryt pred zrakom dospelých, kde sa deti cítia bezpečne a môžu odtiaľ sledovať dianie okolo, sú výborným imaginárnym svetom pre malých i veľkých neposedov, kde si užijú kopec zábavy a dobrodružstiev.

Tip MAMA a ja

Nechajte staršie deti spať v stane po večernom táboráku, grilovaní alebo detskej oslave. Venujte svojim potomkom napríklad starý rodinný stan s predsieňou a spálňou, ktorý sa už v rodine nepoužíva a naďalej to bude len stan pre deti. Môžu tak mať na záhrade po celé leto svoje stabilné a zariadené letné sídlo.

Hravý živel voda nesmie v záhrade chýbať

Hra s vodou a vo vode deti neuveriteľne fascinuje. Spomeňte si na svoje vlastné detstvo – tie najkrajšie spomienky na naše hry sa často točia okolo vody. Stavať hrádze, striekať vodou, čľapkať vo vode alebo plávať – vodný živel poskytuje deťom neskutočné množstvo hier.

Pohľad odborníka: je skákanie na trampolíne povolené?

Tip MAMA a ja

Kúpte deťom na záhradu bazén a nafúknite im tak vodný raj! Nemusíte hneď investovať stovky eur do zabudovaných kúpalísk, tých menších nafukovacích je na trhu tiež pomerne dosť.

Čvachtanie v chladnej vode v letných horúčavách je viac než príjemné a je skvelou zábavou pre deti i dospelých. Hry detí vo vode často nemajú konca a v bazéne vydržia šantiť snáď aj do večera.

Pozor ale na bezpečnosť! Nikdy nenechávajte malé deti pri bazéne alebo v ňom bez dozoru. Nešťastie sa môže stať v okamžiku a vy by ste si mohli do smrti vyčítať, prečo ste si vtedy odskočili domov, hoci len pre mobil.

Deti ako záhradníci

Záhrady deťom umožňujú pozorovať rastliny a živočíchy v ich prirodzenom prostredí. Detská zvedavosť býva prebúdzaná počas roka vďaka rozmanitosti kvitnúcich rastlín a živočíšneho sveta.

Stačí mať zmysly správne nastavené, vziať si na pomoc lupu, sieťku, atlas a vyraziť do všetkých zákutí záhrady.

Prečítajte si: Detské ihriská vo vlastnej réžii: Vytvorme deťom priestor na hru. Pri dome, v záhrade, vo dvore...

Tip MAMA a ja:

Vyčleňte dieťaťu vlastný „záhon“ v záhrade, kde si môže zasiať semiačka a rastlinky. Musí však ísť len o malú plochu. Nezabúdajte, že záhradníčenie má deťom prinášať radosť. Ak by bola vyčlenená plocha v záhrade príliš veľká, stratia deti rýchlo záujem kvôli veľkej námahe, ktorú musia vynaložiť.

Letné návštevy v záhrade sú fajn

V lete skúste pozývať do záhradky častejšie svojich známych aj s deťmi. Pre deti je neskutočným dobrodružstvom môcť zostať dlho do noci hore a šantiť v záhrade.  Mimoriadnym zážitkom je nočná vandrovka po spiacej štvrti (ulici) a následné stanovanie v záhrade.

Predchádzajúcimi riadkami sme chceli upozorniť na niektoré z mnohých možností, ktoré núka deťom k ich hrám a tráveniu prázdninových chvíľ prírodná záhrada.

Pokiaľ však budú rodičia počúvať vlastné pocity, určite vytvoria pre svoje deti tú najlepšiu, najdobrodružnejšiu a najpríjemnejšiu záhradu. A v neposlednom rade – záhrady priateľské pre deti sú vždy priateľské i k nám dospelým. Stoja nás menej peňazí, práce a úsilia.

Pomáhajú vám deti v záhrade?

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: